Słońce, Ziemia i atmosfera – Międzynarodowy Dzień Meteorologii 2019!
Codziennie tysiące osób na całym świecie pilnuje naszej atmosfery, aby w porę ostrzec przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. Są to zarówno zawodowi meteorolodzy, jak i pasjonaci, których rola z każdym rokiem rośnie. Dziś każdy z nas, czy to amator, czy profesjonalny meteorolog, ma swoje święto!
Ustalony przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) Światowy Dzień Meteorologii jest pamiątką powołania tej organizacji 23. marca 1950 roku. Ma ono na celu popularyzację nie tylko wiedzy z zakresu prognozowania pogody i jej monitorowania, ale również zwiększenia świadomości w zakresie zagrożeń pogodowych, zmian klimatu, oraz ochrony atmosfery i hydrosfery. Hasłem tegorocznego święta jest Słońce, Ziemia i Pogoda (The Sun, the Earth and the Weather).
Słońce, Ziemia i Pogoda
To właśnie nasza dzienna gwiazda jest jednym z głównych motorów zjawisk pogodowych, tworząc zarówno globalne, jak i mikroskalowe ruchy powietrza – od potężnych układów pogodowych i globalnej cyrkulacji powietrza i wody, po konwekcję budującą burze w wilgotnej masie powietrza. Ziemia to nasz dom i naturalnym jest, że powinniśmy o nią dbać. To również Ziemia ma najbardziej rozbudowany system pogodowy w naszym układzie słonecznym, choć nie jedyna ma zjawiska pogodowe. O pogodzie można z kolei mówić dużo, ale skupmy się na jednym aspekcie z wielu – naszej zależności od niej.
Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy coraz bardziej zależni od zjawisk pogodowych i zmieniającego się klimatu. Nasza technologia, choć coraz bardziej nowoczesna, paradoksalnie jest coraz bardziej zależna od kapryśnej aury i pogodowych ekstremów. Sieci komórkowe, internet, czy nawet prąd i drogi są bardzo narażone na burze, powodzie, wichury czy pożary. Transport morski i lotniczy nie lubi wietrznej i burzowej aury, budownictwo również. Rolnicy czy ogrodnicy cierpią z powodu suszy, a ta niestety i w tym roku może dotknąć naszą część Europy. Coraz więcej osób ma samochody, a te są idealnym celem dla powodzi błyskawicznych, czy spadających pod naporem wiatru gałęzi. Również miasta coraz częściej są zalewane przez długotrwałe i wielkoskalowe, lub krótkotrwałe i konwekcyjne opady deszczu. Sam tylko Gdańsk w 2018 roku padł ofiarą aż dwóch powodzi błyskawicznych, podczas których na miasto spadło w mniej niż godzinę tyle samo deszczu, co powinno w miesiąc.
Zmienny klimat, zmiana punktu widzenia
Zmienne warunki klimatyczne i coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, choć nie widać, przynajmniej w Polsce, znacznego wzrostu ich ilości, zmuszają wiele organizacji do zmiany swojego myślenia w zakresie zagrożeń pogodowych. Zmiana ta wreszcie, choć bardzo powoli, dociera do państwowego instytutu meteorologicznego i rządu. Samorządy jeszcze bardzo niechętnie zmieniają swój punkt widzenia, nadal wychodząc z założenia, że obecne rozwiązania się sprawdzają. Można to porównać do zrobionej prowizoryczne instalacji elektrycznej – dopóki nie dojdzie do przeciążenia, sytuacja jest pod kontrolą. Kiedy jednak w końcu wybuchnie pożar, okazuje się, że można mu było zapobiec, choć nie byłoby to zajęcie na przysłowiowe pięć minut.
Zmiany dotyczą też nas
Sukcesywnie wprowadzamy zmiany w naszej działalności, choć nie wszystkie od razu widać. Największe zmiany to oczywiście nowy podkład pod interaktywną mapę burzową. Odeszliśmy od map Google dla Open Street Map, która nadal będzie aktualizowana. Zmodernizowaliśmy też aplikację Monitor Burz, oraz rozpoczęliśmy wydawanie ostrzeżeń meteorologicznych, nie tylko przed burzami. Zmieniliśmy też dostawcę usługi relacji live. Doszły jednak mniejsze elementy, takie jak FAQ, czy możliwość wsparcia naszego stowarzyszenia. To jednak nie koniec zmian. O większości z nich nie możemy Wam jeszcze powiedzieć, ale uchylimy rąbka tajemnicy.
Nasze logo przeszło właśnie lifting. W kolejnych dniach będzie ono sukcesywnie podmieniane. Chcemy również nadal rozwijać mapę i aplikację, oraz powrócą wpisy edukacyjne z Aligato. Ogólnie w tym roku chcemy się głównie skupić na edukacji. Przed nami kilka akcji, które mamy nadzieję dotrą do szerszego grona odbiorców. Nadal będziemy ostrzegać i prowadzić relację live, czyli robić to, co jest naszym celem od samego początku. Będziemy Was ostrzegać jeszcze szybciej i dokładniej, a dzięki coraz większej ekipie ograniczenia związane z łączeniem życia codziennego i działań non-profit w Sieci są coraz mniejsze. Będziemy jeszcze bardziej aktywni, jeszcze szybsi i lepsi. Dla Was!
You must be logged in to post a comment.