Ekipa

Daria Babś
Prezes Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz

„Ciągle bujasz w obłokach” – te słowa Daria słyszy prawie bez przerwy, ale trudno się z nimi nie zgodzić skoro łączy zamiłowanie do lotnictwa i meteorologii z charakterem idealistki i marzycielki.

Sieciowy rysownik i animator amator, nazwana przez zespół „Władcą Piorunów” ze względu na swoją miłość do wyładowań atmosferycznych. Przygodę z meteorologią zaczęła w wieku 3 lat, kiedy za pomocą zabawkowej trąbki próbowałam rozdmuchiwać chmury w czasie wakacji nad morzem. Miłe złego początki… Potem były domowe prognozy, prelekcje dla rówieśników na różnych etapach szkoły aż w końcu studia z geografii i międzynarodowe kursy. Choć burze przerażały ją gdy była mała, nigdy nie umiała się powstrzymać od podziwiania ich przez okno. Żywioł pokochała metodą „poznaj swojego wroga” już na początku gimnazjum.

W Sieci  pojawiła się w 2016 roku dołączając do ekipy nowcastingowej i synoptycznej, a rok później powierzono jej koordynację nad całym zespołem. Od 2018 roku pełni funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia. Na co dzień ślady Darii w SOB można znaleźć wszędzie, chodź nie zawsze są widoczne. Od maja 2018 jest w stałym kontakcie z Aligato i pilnuje by ta nie narozrabiała za bardzo. Pracuje nad prognozami i ostrzeżeniami, spotkacie ją także w postach na relacji live lub na Facebooku. Jeśli ktoś mówi Wam, że „zespół SOB to nie tylko panowie”, albo ze coś jest „epickie”… to zapewne jest Daria.

tel. 515 117 305


Piotr Karcz
V-ce prezes Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz 

Główny administrator, miłośnik fotografii analogowej, fortyfikacji i oczywiście- meteorologii ekstremalnej.

Bywa  zapalonym betatesterem, posiadającym niekontrolowalną słabość do truskawek pod każdą postacią (oczywiście – świeżych!). Jeśli podczas relacji coś się wysypie i strona nie działa albo skrypt zgłasza error 404 to jest to – oczywiście jego sprawka.

Meteorologicznie zaczął się rozwijać w momencie, kiedy ciekawość zaczęła brać górę nad strachem. Cały czas wie za mało, ale wierzy, że jeszcze czegoś się nauczy. Lubi pędzić w stronę wyrośniętego cumulonimbus capillatus wiedząc, co może go tam czekać. Ceni sobie dokładną prognozę, stąd nacisk na relację nowcastingową.

Kocha muzykę. Sam także gra na gitarze elektrycznej. Uwielbia również dźwięki burzy, które za każdym razem powodują u niego gęsią skórkę.

Wg typów charakterów plasuje się gdzieś pomiędzy flegmatykiem a sangwinikiem.

tel. 514 817 305


Robert Marcinowicz
Członek Zarządu Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz, Rzecznik Prasowy

Produkt końcówki lat ’90, ale muzycznie i filmowo jakby dorastający w latach ’80. Fan wszystkiego co wisi, leci lub powoli przemieszcza się po niebie – od samolotów przez chmury po astronomię.

Od dziecka pasjonował się zjawiskami pogodowymi, głównie burzami. Gdy jego rówieśnicy oglądali jakieś chińskie bajki, on katował VHSy (młodsi nie znają) z Twisterem, czy Armageddonem. Z wiekiem zaczął bardziej zgłębiać zasadę działania burz, a żeby to ogarnąć, musiał mimowolnie zanurzyć się w teorii meteorologii i nauczyć się wszystkiego od podstaw. Punktem zwrotnym było tornado z 2012 roku w Borach Tucholskich, które spowodowało, że zaczął bawić się modelami numerycznymi. Działanie we własnych projektach, czyli wystawianie codziennych prognoz pogody i komentarzy synoptycznych jest świetną nauką prognozowania i z worem doświadczenia wkroczył do Sieci jako synoptyk w 2016 roku.

Z Siecią jest związany od 2014 roku, kiedy to dołączył jako obserwator. Dwa lata później znalazł się w ekipie synoptycznej i nowcastingowej, a od 2018 jest jej rzecznikiem prasowym i członkiem zarządu. Większość opisów prognoz, spora część komentarzy w relacji i teksty z serii Aligato to jego dzieła, więc jak coś jest napisane zbyt naukowo, lub jest za długie, to zapewne jest to jego wina.

tel. 572 217 305


Robert Michalski

Typowy produkt wczesnych lat ’90. Jest wystarczająco stary, żeby znać zależność pomiędzy ołówkiem a kasetą magnetofonową, jednocześnie wystarczająco młody, by czerpać nieograniczoną radość z dorosłego życia. Swoją ścieżkę obowiązkowej edukacji publicznej przeszedł pod znakiem informatyki, czego efektem jest m.in. front-end niniejszego serwisu.

Posiadaną wiedzę meteorologiczną zdobywał i zdobyw we własnym zakresie, kładąc szczególny nacisk na „zajęcia praktyczne”. Nie ukrywa jednak, że pogodowy erudyta z niego żaden. Pomimo tego nie pomyli hook echo z bow echo, a widząc chmurę szelfową, lub co ważniejsze – stropową, skutecznie zadba o bezpieczeństwo swoje i wszystkich dookoła. Żadną ujmą nie jest korzystanie z wiedzy innych, co niejednokrotnie czyni.

Zafascynowany wszystkim co związane z tworzeniem wideo. Techniki montażu, dopieszczanie efektów, a zwłaszcza zdobywanie możliwie najlepszych i niepowtarzalnych ujęć – tak, to jest to 🙂 Ponadto entuzjasta e-sportu, fanatyk motoryzacji i chodząca encyklopedia serialu Lost.


Mateusz Łukasik 

Wszędzie go pełno. Tak o nim mówią przyjaciele i bliscy – i niestety mają rację.
Posiada wiele pasji i zainteresowań. Od wykształcenia muzycznego poprzez tytuł inżyniera po doświadczenie w pracy w lokalnym samorządzie.

Drogi w jego życiu różnie prowadzą. I właśnie jedna z takich dróg wprowadziła go na minę zwaną „burzami”. Minę, bo od ponad 7 lat nie może się od tego oderwać.
Choć wiedzę w zakresie meteorologi ma ograniczoną (tak dla niego jak i dla większości z Was biała chmurka to biała chmurka a nie Stratocumulus stratiformis opacus) to stara się cały czas ją rozwijać, żeby jeszcze aktywniej uczestniczyć w życiu Stowarzyszenia.


Beata Kipka 

Motywacją dla Beaty do poznania zagadnień z zakresu meteorologii były studia nad Bezpieczeństwem i Zarządzaniem Kryzysowym , w których brakowało bloków tematycznych z zakresu meteorologii, które są podstawą dla zrozumienia przyczyn i skutków niebezpiecznych zagrożeń naturalnych. Początkowo hobby w postaci lektur o pogodzie zmieniło się w codzienna pracę. Beata od trzech lat jest administratorem strony na Facebooku AlertyKrapkowice24/7 poświęconej bezpieczeństwu oraz meteorologii.

Na co dzień pracownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krapkowicach oraz ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W pracy poprzez ciągłe zaangażowanie w prognozowanie zjawisk meteorologicznych uzyskała ksywę „wydziałowa pogodynka”. Do Sieci Obserwatorów Burz zgłosiła się w 2016 roku, zdała pozytywnie test i od tego czasu stała się jednym z najbardziej zaangażowanych w działania Sieci członkiem. Szybko dołączyła do zespołu prognostycznego Sieci, który jest odpowiedzialny za relacjonowanie, prognozowanie oraz prowadzenie strony. Jej celem jest ciągłe doskonalenie wiedzy co przekłada na udział w konferencjach oraz szkoleniach z zakresu meteorologii, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego


Szymon Majewski

Autor aplikacji Monitor Burz. Inżynier Informatyki, programista, czarodziej konsoli i spraw aplikacyjno- serwerowych. Optymista, człowiek pogodny i wesoły. Lubi żartować, ale w sytuacji podbramkowej działa szybciej niż nie jeden helpdesk. Potrafi zarwać kilka nocek, żeby wytyczony plan został zrealizowany.