Ekipa

Daria Babś
Prezes Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz

„Ciągle bujasz w obłokach” – te słowa Daria słyszy prawie bez przerwy, ale trudno się z nimi nie zgodzić skoro łączy zamiłowanie do lotnictwa i meteorologii z charakterem idealistki i marzycielki.

Sieciowy rysownik i animator amator, nazwana przez zespół „Władcą Piorunów” ze względu na swoją miłość do wyładowań atmosferycznych. Przygodę z meteorologią zaczęła w wieku 3 lat, kiedy za pomocą zabawkowej trąbki próbowałam rozdmuchiwać chmury w czasie wakacji nad morzem. Miłe złego początki… Potem były domowe prognozy, prelekcje dla rówieśników na różnych etapach szkoły aż w końcu studia z geografii i międzynarodowe kursy. Choć burze przerażały ją gdy była mała, nigdy nie umiała się powstrzymać od podziwiania ich przez okno. Żywioł pokochała metodą „poznaj swojego wroga” już na początku gimnazjum.

W Sieci  pojawiła się w 2016 roku dołączając do ekipy nowcastingowej i synoptycznej, a rok później powierzono jej koordynację nad całym zespołem. Od 2018 roku pełni funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia. Na co dzień ślady Darii w SOB można znaleźć wszędzie, chodź nie zawsze są widoczne. Od maja 2018 jest w stałym kontakcie z Aligato i pilnuje by ta nie narozrabiała za bardzo. Pracuje nad prognozami i ostrzeżeniami, spotkacie ją także w postach na relacji live lub na Facebooku. Jeśli ktoś mówi Wam, że „zespół SOB to nie tylko panowie”, albo ze coś jest „epickie”… to zapewne jest Daria.

tel. 515 117 305


Jakub Wyrwas

V-ce prezes Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz 

Meteorologią interesuje się od kiedy pamięta, zjawiskami konwekcyjnymi zajmuje się od 2015 roku i obecnie zajmuje się nimi na każdym polu, od obserwacji terenowych, fotografii i prognoz, po działalność naukową i popularnonaukową.
Do Sieci Obserwatorów Burz dołączył w 2022 roku i nieustannie ma w sobie niespożytkowane pokłady energii, szczególnie, że to nie jest jego jedyne stowarzyszenie w ramach którego obecnie działa. W terenie zawsze towarzyszy mu czapa „wuzeta” z przypinkami. Czasami obrasta w futro i jeździ na konwenty fantastyczne, interesuje się fotografią analogową i urbexem, a w odpowiednim czasie chodzi na grzyby i wędruje po lasach. Poza byciem wiceprezesem w stowarzyszeniu wszędzie go pełno, od relacji w Monitorze Burz i na stronie, po raporty, działania w terenie i social media.

tel. 514 817 305


Robert Marcinowicz
Członek Zarządu Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz, Rzecznik Prasowy

Produkt końcówki lat ’90, ale muzycznie i filmowo jakby dorastający w latach ’80. Fan wszystkiego co wisi, leci lub powoli przemieszcza się po niebie – od samolotów przez chmury po astronomię.

Od dziecka pasjonował się zjawiskami pogodowymi, głównie burzami. Gdy jego rówieśnicy oglądali jakieś chińskie bajki, on katował VHSy (młodsi nie znają) z Twisterem, czy Armagedonem. Z wiekiem zaczął bardziej zgłębiać zasadę działania burz, a żeby to ogarnąć, musiał mimowolnie zanurzyć się w teorii meteorologii i nauczyć się wszystkiego od podstaw. Punktem zwrotnym było tornado z 2012 roku w Borach Tucholskich, które spowodowało, że zaczął bawić się modelami numerycznymi. Działanie we własnych projektach, czyli wystawianie codziennych prognoz pogody i komentarzy synoptycznych jest świetną nauką prognozowania i z worem doświadczenia wkroczył do Sieci jako synoptyk w 2016 roku.

Z Siecią jest związany od 2014 roku, kiedy to dołączył jako obserwator. Dwa lata później znalazł się w ekipie synoptycznej i nowcastingowej, a od 2018 jest jej rzecznikiem prasowym i członkiem zarządu. Większość opisów prognoz, spora część komentarzy w relacji i teksty z serii Aligato to jego dzieła, więc jak coś jest napisane zbyt naukowo, lub jest za długie, to zapewne jest to jego wina. Pilot liniowy.

tel. 572 217 305


Robert Michalski

Typowy produkt wczesnych lat ’90. Jest wystarczająco stary, żeby znać zależność pomiędzy ołówkiem a kasetą magnetofonową, jednocześnie wystarczająco młody, by czerpać nieograniczoną radość z dorosłego życia. Swoją ścieżkę obowiązkowej edukacji publicznej przeszedł pod znakiem informatyki, czego efektem jest m.in. front-end niniejszego serwisu.

Posiadaną wiedzę meteorologiczną zdobywał i zdobywa we własnym zakresie, kładąc szczególny nacisk na „zajęcia praktyczne”. Nie ukrywa jednak, że pogodowy erudyta z niego żaden. Pomimo tego nie pomyli hook echo z bow echo, a widząc chmurę szelfową, lub co ważniejsze – stropową, skutecznie zadba o bezpieczeństwo swoje i wszystkich dookoła. Żadną ujmą nie jest korzystanie z wiedzy innych, co niejednokrotnie czyni.

Zafascynowany wszystkim co związane z tworzeniem wideo. Techniki montażu, dopieszczanie efektów, a zwłaszcza zdobywanie możliwie najlepszych i niepowtarzalnych ujęć – tak, to jest to 🙂 Ponadto entuzjasta e-sportu, fanatyk motoryzacji i chodząca encyklopedia serialu Lost.


Piotr Karcz

Główny administrator, miłośnik fotografii analogowej, fortyfikacji i oczywiście- meteorologii ekstremalnej.

Bywa  zapalonym betatesterem, posiadającym niekontrolowalną słabość do truskawek pod każdą postacią (oczywiście – świeżych!). Jeśli podczas relacji coś się wysypie i strona nie działa albo skrypt zgłasza error 404 to jest to – oczywiście jego sprawka.

Meteorologicznie zaczął się rozwijać w momencie, kiedy ciekawość zaczęła brać górę nad strachem. Cały czas wie za mało, ale wierzy, że jeszcze czegoś się nauczy. Lubi pędzić w stronę wyrośniętego cumulonimbus capillatus wiedząc, co może go tam czekać. Ceni sobie dokładną prognozę, stąd nacisk na relację nowcastingową.

Kocha muzykę. Sam także gra na gitarze elektrycznej. Uwielbia również dźwięki burzy, które za każdym razem powodują u niego gęsią skórkę.

Wg typów charakterów plasuje się gdzieś pomiędzy flegmatykiem a sangwinikiem.


Szymon Majewski

Autor aplikacji Monitor Burz. Inżynier Informatyki, programista, czarodziej konsoli i spraw aplikacyjno- serwerowych. Optymista, człowiek pogodny i wesoły. Lubi żartować, ale w sytuacji podbramkowej działa szybciej niż nie jeden helpdesk. Potrafi zarwać kilka nocek, żeby wytyczony plan został zrealizowany.

 

 

 


Ike Jaroszuk

Od dziecka zafascynowana burzami, chmurami i od niedawna zorzami polarnymi, pasjonatka meteorologii. Specjalizuje się w prognozach, identyfikacji struktur burzowych oraz ich łowieniu.
Stowarzyszeniowy ekspert od zórz i burz geomagnetycznych – zajmuje się ich prognozowaniem jak i fotografowaniem. Co roku wyjeżdża za granicę łowić burze i przesyłać raporty do Stowarzyszenia z większych incydentów burzowych w Europie. Uwielbia godzinami siedzieć nad modelami pogodowymi, aby prognoza okazała się jak najtrafniejszą. Graficzka komputerowa, zajmująca się imagem Sieci.