Prognoza burzowa na 13.06.2020
Czas obowiązywania: od 13.06.2020 08:00 CEST do 14.06.2020 04:00 CEST
W sobotę przez Polskę przechodzić będzie chłodny front atmosferyczny. Choć przyniesie spadek temperatur, to nie będzie to pokaźna różnica. W sobotę zanotujemy maksymalnie do nawet 32 stopni, a w niedzielę niewiele mniej, koło 25 kresek. Mimo tego, front spowoduje zaburzenia w troposferze, co poskutkuje większym niż w piątek prawdopodobieństwem burz, zwłaszcza w górach. Praktycznie poza terenami wyżynnymi szanse na burze będą niewielkie, a w razie ich wystąpienia, powstaną najpewniej wyizolowanie, niezbyt liczne komórki i być może jeden lub dwa klastry. Nie przewidujemy większych układów. Inaczej sytuacja wygląda na terenach górskich i przedgórzach, gdzie możliwy jest bardziej intensywny rozwój konwekcji, w tym superkomórek z intensywnymi, długotrwałymi opadami deszczu i gradem, oraz z silnym wiatrem. Ponownie turyści w górach powinni uważać na wyładowania i szybko powstające burze.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Podobnie jak w poprzednich dniach, związane z tym obszarem będą mocno uwodnione burze, w tym superkomórki. Będą przeważnie trzymać się gór, lub kotlin, przez co miejscami sumy opadowe mogą być znaczne. Komórki burzowe powinny trzymać się gór, lub przechodzić na stronę czeską. Opady z nimi związane i część groźnych zjawisk może jednak mieć wpływ także na przedgórza, między innymi przez rozbudowę burz w kierunku północnym. Główne zagrożenia to intensywne i długotrwałe opady deszczu, silny wiatr i wyładowania doziemne, szczególnie niebezpieczne dla osób przebywających w górach. W mniejszym stopniu niebezpieczny może być grad. Prawdopodobieństwo trąb powietrznych jest znikome.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Prawdopodobieństwo burz będzie niskie, ale jeśli wystąpią, a najpewniej nastąpi to we wschodniej lub centralnej części obszaru, miejscami mogą być dość silne i łączyć się w większy, choć najpewniej nietrwały klaster. Główne zagrożenia związane z burzami to intensywne opady deszczu i silny wiatr, w mniejszym stopniu grad. Główna aktywność burzowa przypadnie najpewniej na późne popołudnie.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym obszarze zagrożenia marginalnego szanse na burze będą znikome, a ich ewentualne powstanie wiązać się będzie raczej z krótkotrwałym, silnym deszczem. Według większości prognoz numerycznych, w rejonie MRG nie powinien nawet spaść deszcz, jednak jest cień szans na słabą konwekcję, głównie wczesnym popołudniem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.