Prognoza burzowa na 11.05.2020 i noc 11/12.05.2020
W poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego, który może zafalować. Oznacza to, że poza regularnym frontem chłodnym, pojawią się odcinki cieplejsze. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu niewielkich układów niżowych, potęgujących ewentualne burze. Dodatkowo przed frontem powstać ma linia zbieżności wiatru, na której również mogą pojawić się układy burzowe. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to dwie fale burz. Pierwsza powstać ma w centrum i na północnym wschodzie kraju, gdzie uformować się mogą dość aktywne, dobrze uwodnione klastry, lub nawet większy układ wielokomórkowy. Dodatkowo warunki będą sprzyjały tworzeniu się superkomórek burzowych, które mogą wygenerować znacznej wielkości grad (nawet powyżej 3 cm), silny wiatr szkwałowy i zstępujący (downburst), a nawet krótkotrwałą trąbę powietrzną. Druga fala z kolei obejmie głównie południowy zachód i centrum Polski, gdzie burze najpewniej będą wbudowane w większą strefę opadów. Poza regionem centralnym, nie powinny one stanowić poważnego zagrożenia innymi zjawiskami niż intensywne opady deszczu. Miejscami mogą wystąpić podtopienia, spodziewamy się także lokalnego gradu i miejscami silniejszego wiatru. Miejscami grzmieć może nawet w nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
W tym obszarze szanse na burze będą największe, a ewentualne komórki mogą być silne, ale jeszcze nie gwałtowne. Prognozujemy wystąpienie kilku klastrów, bądź jednego, większego układu burzowego z wbudowanymi superkomórkami. Lokalnie możliwe będą opady gradu o średnicy nawet ponad 3 cm, silny wiatr mogący powodować znaczne szkody, oraz intensywne opady deszczu. Nie można też wykluczyć trąby powietrznej. Burze w większości wystąpią popołudniu, ale miejscami, słabsze komórki, mogą pojawiać się nawet w nocy. Po przejściu burz pojawią się silne opady, a temperatura gwałtownie spadnie.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowa (obszar żółty):
Tu sytuacja będzie nieco spokojniejsza, ale nadal miejscami mogą wystąpić silne burze. Przewidujemy kilka superkomórek mogących nieść intensywne opady deszczu i miejscami większy grad. Burze w większości będą związane z większą strefą opadów, przez co wczesne zauważenie burz może być utrudnione. Głównym zagrożeniem będą jednak intensywne i długotrwałe opady deszczu mogące lokalnie powodować podtopienia. Miejscami może też mocno wiać. Burze w większości pojawią się późnym popołudniem i miejscami zanikną dopiero w nocy.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Pas północny:
Szanse na burze będą znikome i najpewniej nic więcej niż deszcz się tutaj nie pojawi. Ewentualne burze możliwe będą wczesnym popołudniem (Warmia, Mazury, Kujawy), lub pod wieczór (Wielkopolska, Ziemia Lubuska). Poza deszczem, burze nie powinny nieść większego zagrożenia.
Pas południowy:
Burze są tutaj mało prawdopodobne, a w większości dopiero późnym popołudniem. Sytuacja jest dość niepewna i możliwe że w tym obszarze nie padnie ani jedno wyładowanie. Jeśli jednak uformują się burze, to możliwe że lokalnie spowodują nieznaczne straty, głównie spowodowane opadami i wyładowaniami. Nie spodziewamy się dużego gradu, choć miejscami wiatr może łamać słabe gałęzie. Większość burz powinna zaniknąć wieczorem, niektóre jednak utrzymają się do nawet drugiej połowy nocy.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.