Silny wiatr w czwartek i noc z piątku na sobotę (17 i 18/19.02.2022) – wstępna analiza
Druga połowa bieżącego tygodnia będzie bardzo dynamiczna. Wędrujące znad Atlantyku ku północy Europy nurkujące niże XANDRA I YLENIA spowodują wzrost prędkości wiatru, który w Polsce w porywach przekroczy 100 km/h. Pojawią się też burze, które mogą być dość aktywne elektrycznie jak na obecną porę roku. Nie zabraknie także intensywnych opadów. Zachęcamy do zapoznania się ze wstępną analizą tego, co może się wydarzyć w najbliższych dniach.
Tegoroczny sezon jesienno-zimowych nurkujących układów niskiego ciśnienia jest zdecydowanie bardziej aktywny niż miało to miejsce w ostatnich latach. W 2022 roku mieliśmy już do czynienia zarówno z aktywnymi elektrycznie, wczesnymi burzami, jak i z bardzo silnym wiatrem. Nie inaczej będzie także i tym razem.
Dlaczego XANDRA i YLENIA są groźne?
Po tym jak rozległy wyż INGO odsunął się daleko na wschód, zrobił miejsce dla aktywnych niżów generujących się nad obszarem Grenlandii i wschodnich wybrzeży Kanady. Cyklogeneza rozwijająca się na kontakcie zimnego Prądu Labradorskiego i ciepłych wód Prądu Zatokowego odpowiada za powstawanie szybko przemieszczających się wraz z prądem strumieniowym ośrodków niżowych, które docierają obecnie do Europy.
W nadchodzącym czasie niże nad północną Europą będą charakteryzowały się znacznym poziomym gradientem ciśnienia, za sprawą którego spodziewamy się niebezpiecznie silnych porywów wiatru, które według aktualnych prognoz mogą wyraźnie przekraczać 100 km/h. Dzieje się tak za sprawą aktywnego i pofalowanego Jet Streamu i obszarów o zwiększonej prędkości wiatru w jego obszarze (Jet Streak), które stanowią niezastąpione, swego rodzaju paliwo dla tworzenia się głębokich i aktywnych cyklonów – w centrum tych najgłębszych, które przyniosą nam najsilniejsze porywy wiatru spodziewamy się nawet poniżej 960 hPa. Wspomniane niże będą się „ślizgać” po północnych krańcach quasi stacjonarnego wyżu azorskiego, który blokować będzie ich przemieszczanie się na południe Europy.
Bardzo niepokojące wyliczenia na czwartek (17.02.2022)
Główne modele pogodowe (zarówno amerykański GFS jak i europejskie ECMWF czy Swiss) utrzymują od kilku dni wystąpienie silnego incydentu wiatrowego w naszym kraju. W momencie przechodzenia przez kraj frontu atmosferycznego, wraz z połączonym z nim niżem XANDRA, konwekcyjne porywy wiatru mogą lokalnie przekraczać nawet 130 km/h. Towarzyszyć im mogą intensywne opady deszczu oraz burze, także dość aktywne elektrycznie.
Siła wiatru nie związanego z konwekcją także będzie znaczna. W porywach będzie osiągać, a punktowo także przekraczać, 100-110 km/h.
Tak prezentują się wyliczenia wybranych modeli pogodowych:
Oba modele nie są jeszcze do końca zbieżne o której godzinie nastąpi apogeum czwartkowej wichury. Warto natomiast już teraz wziąć pod uwagę prognozowany silny wiatr przy planowaniu swoich aktywności i zajęć.
Potencjalnie groźna noc z piątku na sobotę i sobota (18/19 i 19.02.2022)
Kolejnym dniem z silnym wiatrem może być nadchodząca sobota. Na zachodzie wiać będzie już w nocy z piątku na sobotę (18/19.02.2022). Ponownie, szczególnie na północy, pojawią się opady. Także i tu może lokalnie zagrzmieć, choć szansa na to powinna być zdecydowanie niższa.
Według obecnych wyliczeń wiatr ponownie może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. W porywach przekroczy on 100 km/h. W tym przypadku modele nie są jeszcze zgodne gdzie wiać będzie najsilniej – na zachodzie czy na północy. Jedno jest jednak pewne – warto obserwować wyliczenia także na ten czas.
Tak wyglądają obecnie prognozowane porywy wiatru noc z piątku na sobotę i sobotę:
Jak zawsze zachęcamy do zachowania szczególnej ostrożności w czasie przechodzenia przez nasz kraj wichury. Zespół Sieci Obserwatorów Burz na bieżąco monitoruje kolejne wyliczenia modeli pogodowych. Wydawane będą ostrzeżenia, a także prowadzona będzie relacja live na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Zachęcamy także do raportowania aktualnej sytuacji pogodowej w Waszych okolicach. Informacje te docierają za pomocą naszej mapy i aplikacji Monitor Burz do szerokiego grona odbiorców, pomagając między innymi odpowiednio się zabezpieczyć przed groźną pogodą i śledzić przebieg groźnych zjawisk pogodowych w Polsce.
Jak przygotować się przygotować na wystąpienie silnego wiatru?
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
- przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Podczas wichury:
- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Po wichurze:
- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
- pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.
You must be logged in to post a comment.