Prognoza tygodniowa od 2.10.2023 do 8.10.2023
Pierwszy tydzień października będzie prawdziwie jesienny. Po rekordowo ciepłym wrześniu kolejny miesiąc jesieni będzie już chłodniejszy, bardziej deszczowy i wietrzny. Nie inaczej będzie w pierwszych dniach października. Czeka nas krótkie ocieplenie, ale zakończy się silnym wiatrem, a nie wykluczone także że burzami. Kolejne dni również mogą być wietrzne i deszczowe. Gdzie powieje najmocniej? Jak niskich temperatur należy się spodziewać? Czy czekają nas przymrozki? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszej prognozie tygodniowej.
Pierwszy roboczy dzień tygodnia zapoczątkuje chwilowe ocieplenie, które w ciągu dnia objawi się wyższymi temperaturami rzędu 22-24 stopni Celsjusza, zwłaszcza w zachodniej części Polski. Wartości dochodzących, a miejscami przekraczających 20 kresek spodziewać się można także w pasie od Śląska i Opolszczyzny, przez Łódzkie, Kujawy oraz Pomorze. Niestety od samego rana zachmurzenie nad Polską będzie dość duże, z lojalnymi krótszymi i dłuższymi przejaśnieniami. Najwięcej chwil z promieniami słońca czeka mieszkańców Dolnego Śląska, a z biegiem dnia także rejonów południowej Polski. Jeśli chodzi o deszcz, tego spodziewać się można w formie słabych i przelotnych opadów tylko na północy kraju, szczególnie w woj. pomorskim oraz na Warmii i Mazurach. Wiatr słaby, na przeważającym obszarze kraju osiągający w porywach maksymalnie 20-30km/h. Ciut silniejsze porywy do 30-40km/h mogą wystąpić w linii brzegowej. Noc bez opadów na terenie całego kraju oraz z pogodnym niebem w obszarze regionów południowo-zachodniej i południowej Polski.
Wtorek będzie dynamicznym dniem w pogodzie, poranek będzie spokojny, temperatury będą szybko rosnąć. W nocy z poniedziałku na wtorek na Dolnym Śląsku za sprawą halnego i silnej adwekcji masy zwrotnikowej możliwe będzie wystąpienie nocy tropikalnej na Przedgórzu Sudeckim. Najcieplej będzie na zachodzie, na południu i w centrum kraju, prognozowane są temperatury powyżej 25 stopni, lokalnie na Dolnym Śląsku możliwe będą temperatury dochodzące do 30 stopni. Chłodniej będzie na wschodzie i na północy kraju, tam około 22 stopni Celsjusza, maksymalnie do 25 stopni. Popołudniem do Polski od zachodu wkroczy aktywny zimny front atmosferyczny związany z zatoką niżową tworzącego się niżu nad Bałtykiem, który przyniesie znaczną adwekcję chłodnej masy powietrza, z frontem będą związane opady deszczu, silne porywy wiatru oraz lokalne burze. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm, na wybrzeżu za sprawą niżu porywy wiatru mogą dochodzić do 80 km/h.
Środa rozpocznie się deszczowo i chłodno – w większości Polski w nocy spadną opady, z największymi sumami tuż nad wybrzeżem Bałtyku. Wraz z upływem dnia poziom zachmurzenia będzie spadał. Głównymi chmurami, jakie będą nad Polską w środę, będą chmury wysokiego oraz niskiego piętra. W większości kraju termometry wskażą maksymalnie około 16-18 stopni, z wyjątkiem pomorza gdzie temperatura będzie odrobinę niższa po porannych opadach – około 14 stopni max. Wiatr będzie bardzo spokojny wszędzie oprócz wybrzeża, gdzie będzie on mógł sięgać nawet 70 km/h w porywach.
W czwartek w Polsce głównie północnej nadal występować będą przelotne, ale lokalnie intensywne opady deszczu. Także w północnej Polsce spodziewany jest silny wiatr, a nie wykluczone, że także i burze. Wiatr w porywach może przekraczać 90 km/h. Na Bałtyku spodziewany sztorm. W nocy opady osłabną, jednak nadal mogą się sporadycznie pojawiać. Osłabnie także wiatr. Na termometrach zobaczymy do 16-19 stopni na zachodzie, południu i na południowym- wschodzie. Chłodniej będzie na północy i północnym- wschodzie, od 12 do 14 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury będą występować w centrum kraju. W nocy na terenie niemal całego kraju około 10 stopni Celsjusza. W górach temperatura spadnie poniżej 10 stopni.
Piątek to kolejna porcja opadów, początkowo w północnej, a potem także północno- wschodniej i zachodniej Polsce. Na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu opady mogą być dość intensywne. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże, miejscami niewykluczone niewielkie przejaśnienia. W nocy opady nadal występować będą na Pomorzu, Kujawach, Mazurach, a także w części Mazowsza czy na Podlasiu. Na termometrach zobaczymy do 18 stopni na zachodzie, do 16 w centrum, na południu i na wschodzie, a na północy od 14 do maksymalnie 16 stopni. Najchłodniej będzie na południu, szczególnie w rejonie obszarów górskich, do 14 stopni. W nocy do 12 stopni na zachodzie i północy, w centrum około 10, a na południu, południowym- wschodzie i na wschodzie 8-10 stopni. W Bieszczadach i w Tatrach temperatura może spaść do około 4 stopni Celsjusza. Niewykluczone przymrozki.
Sobota zapowiada się pochmurna w całym kraju, a na północy i północnym wschodzie upłynie ona pod znakiem kontynuacji piątkowych opadów deszczu. Poranek nieco cieplejszy niż w poprzednich dniach. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, przy zachodniej granicy i na wybrzeżu – tam spodziewamy się nawet do 14 stopni Celsjusza. Najchłodniej z kolei będzie w górach i na Suwalszczyźnie, gdzie termometry wskażą maksymalnie 8 stopni. W pozostałej części kraju lokalnie temperatura będzie się wahać między 10-12 stopni. W południe w wielu obszarach kraju (głównie Dolny Śląsk i Dolina Wisły) zrobi się ciepło i przyjemnie z temperaturą sięgającą nawet 20 stopni Celsjusza. Poza tym na nizinach przeważnie 16-17 stopni, na północy 14 kresek, a na Suwalszczyźnie i w górach jedynie około 11 stopni Celsjusza.
Niedziela to dalsza wędrówka opadów przez wschodnie regiony naszego kraju wraz z naprzemiennym zachmurzeniem i chwilami pełnymi słońca. Już o poranku mieszkańcy Polski centralnej mogą liczyć na 15-16 stopni Celsjusza. Pozostała część kraju to 12-13 stopni, a najchłodniej będzie w Suwałkach i w wyższych partiach gór, tam jedynie 8 kresek powyżej zera. Za dnia na zachodzie i w centrum czeka nas ponownie powiew lata z temperaturą mogącą lokalnie przekraczać 20 stopni, choć dominować będzie 18-19 kresek. Chłodniej jedynie na wybrzeżu (17 stopni), w Karpatach (12-13 stopni) i na Suwalszczyźnie (12 stopni). We wschodniej części kraju może pojawić się porywisty wiatr przekraczający 50 km/h.
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.