Prognoza tygodniowa od 11.12.2023 do 17.12.2023
W nowy tydzień wejdziemy z ociepleniem i postępującą odwilżą. Choć pojawią się chłodniejsze momenty, to śniegu będzie stopniowo ubywać. Temperatury bliskie zeru będą jednak sprzyjać oblodzeniu, a możliwe marznące opady dodatkowo pogorszą sytuację. Słońca będzie niewiele, a co gorsza, mogą pojawiać się częste mgły i zamglenia, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia. Czy powrócą całodobowe mrozy? Gdzie będzie najwięcej deszczu, a które regiony mogą liczyć na choć odrobinę słońca? Sprawdzamy w naszej prognozie tygodniowej.
W poniedziałek przez nasz kraj ponownie będzie przechodzić system frontów atmosferycznych, związanych z niżem, który wieczorem znajdzie się nad Zatoką Gdańską. Przyniosą one opady deszczu, a na północnym wschodzie i w górach śniegu. Opady mieszane mogą występować w znacznej części kraju, jednak im dalej na wschód, tym będą bardziej prawdopodobne. Słońca będzie niewiele, choć będzie się okresowo przebijać przez chmury, głównie na południu kraju. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od 0 na Kaszubach i Podlasiu, 2-3 na wschodzie kraju, 4-5 w centrum, po 6-8 na południowym zachodzie. W górach lekki mróz. Noc będzie termicznie zbliżona – od 0 na Podlasiu i Kaszubach, 2-3 stopnie na północy, w centrum i na południowym wschodzie, po po 4-6 na południowym zachodzie. Wiatr na ogół słaby do umiarkowanego, silniejszy na południu.
Wtorek będzie bardziej przypominał jesień niż zimę, w całym kraju pojawią się przelotne opady deszczu oraz będzie postępować intensywna odwilż. Temperatury w całym kraju będą oscylować pomiędzy 2, a 5 stopni w całym kraju, w Dolinie Środkowej i Górnej Odry od 5 do 8 stopni. Wiatr umiarkowany, w porywach 20-35 km/h, zachmurzenie duże i całkowite, głównie piętra niskiego. W nocy z wtorku na środę na pogórzach i w górach temperatury spadną poniżej zera.
W środę odwilż nadal będzie występować w naszym kraju. Obszerna zatoka niskiego ciśnienia przemieszczająca się przez południowe Niemcy będzie zasysać cieplejsze powietrze z południa, skutkiem czego będą wysokie jak na grudzień temperatury na południowym zachodzie kraju, dochodzące do nawet 6 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie na Pomorzu i Suwalszczyźnie, gdzie możliwe będą temperatury poniżej zera. W strefie silnego ocieplenia występować będą także opady deszczu, które wraz z upływaniem dnia będą kierować się na wschód. Możliwe będzie także występowanie opadów na samym Wybrzeżu Bałtyku. Cały dzień Polska będzie otulona grubą warstwą chmur, z jedynymi przejaśnieniami w górach i na Wybrzeżu. Możliwe będą także przejaśnienia na południowym- wschodzie kraju.
Czwartek to kolejna porcja opadów – na południu Polski mogą się początkowo pojawić opady mieszane – śniegu z deszczem, ale i samego deszczu. W pozostałej części Polski sporo chmur, na północy możliwe niewielkie przejaśnienia. Pod wieczór słaby śnieg może występować w południowej Polsce. Nie wykluczone, że niewielkie opady pojawia się też na północy. W nocy z kolei padać może w Tatrach, Bieszczadach, ale także i na Warmii i Mazurach. Termometry pokażą w czwartek do 2 stopni Celsjusza na zachodzie, północy i na południu, a także miejscami w centrum. Na wschodzie zobaczymy około 0 stopni. W nocy w prawie całym kraju zobaczymy temperatury od 0 do -2 stopni Celsjusza. W górach może być nieco chłodniej do – 4/-6 stopni.
W piątek zrobi się nieco spokojniej, ale i chłodniej. W niemal całym kraju panować będą chmury, choć punktowo niewykluczone są niewielkie przejaśnienia. Będą się mogły także pojawiać przelotne, słabe opady śniegu, głównie w centralnej, południowej i południowo- wschodniej Polsce. Wieczorem na północnym- wschodem możliwe niewielkie przejaśnienia. W noc słaby śnieg możliwy na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a na Wybrzeżu możliwy opad słabego deszczu. Na termometrach zobaczymy od 0/2 stopni na zachodzie przez około 0 w centrum i na wschodzie po -2 na północy. Na południu termometry pokażą do -4 stopni, w Tatrach będzie nieco chłodniej.
W sobotę towarzyszyć nam będą gęste, niskie chmury, oraz w wielu miejscach zamglenia, czy lokalne mgły. Dodatkowo występować mogą przejściowe opady mżawki, czy słabego śniegu. Szanse na słońce będą znikome. W nocy na północnym wschodzie przybędzie opadów deszczu. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od -4 na krańcach południowo-wschodnich, przez 0 na wschodzie i południu, do 2-4 stopni w centrum, na zachodzie i północy. Noc przyniesie kilkustopniowy mróz na południu i około -10 w górach. Na pozostałym obszarze kraju od 2 do kresek na plusie. Najcieplej będzie na Wybrzeżu.
Niedziela to większa porcja deszczu, oraz nadal sporo chmur. Padać będzie głównie na północy i wschodzie, jednak sporadyczny deszcz, czy mżawka, mogą się zdarzyć w całym kraju. Najcieplej będzie na Nizinie Szczecińskiej – tam do 8 stopni na plusie. W centrum, na zachodzie i północy od 4 do 6 stopni, 2 na południu, po około 0 do -2 na przedgórzu. W nocy sytuacja niewiele się zmieni – od 7-8 na północy, przez 5-6 w centrum, 3-4 na wschodzie i około 0-2 stopni na południu.
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.