Prognoza burzowa na noc z 22/23.06.2023
GWAŁTOWNE ZAŁAMANIE POGODY W NOCY: WYDANA ZOSTAŁA OSOBNA PROGNOZA BURZOWA NA NOC Z CZWARTKU NA PIĄTEK!
Polska znajduje się obecnie w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. Od południowego zachodu wkracza ciepły wycinek owego frontu, sprowadzając cieplejszą i zasobną w wilgoć, niestabilną masę powietrza. W kolejnych godzinach napływ cieplejszej masy obejmie większą część południa kraju. Jednocześnie znad Niemiec zbliża się płytki, ale dynamiczny niż, powodując wzrost chwiejności troposfery, oraz inicjując rozwój konwekcji u naszych zachodnich sąsiadów. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych burz przybędzie i będą się nasilać, co przełoży się na powstanie nad Niemcami serii gwałtownych burz, najpewniej łączących się w wielokomórkowy układ burzowy. Część prognoz jasno wskazuje na możliwość utworzenia się późnym popołudniem i wieczorem linii szkwałowej w formie bow echo, która najpewniej nadejdzie nad nasz kraj od zachodu, znad Niemiec i częściowo znad Czech w drugiej połowie nocy. W takiej sytuacji, czeka nas rozległa burza wiatrowa, obejmująca znaczny obszar południowo-zachodniej ćwiartki kraju, niosąca dodatkowo nawalne opady deszczu, liczne wyładowania atmosferyczne, a miejscami także znacznej średnicy grad. W razie powstania klasycznego układu wielokomórkowego, dodatkowym zagrożeniem będą możliwe, nocne trąby powietrzne.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerowny):
Obszar dużego zagrożenia burzowego został wydany w związku z aktualizacją i klaryfikacją prognoz na noc. Przewidują one wejście rozległego układu burzowego znad Niemiec, najpewniej w formie linii szkwałowej, bądź formacji bow echo. Z systemem związane będą silne, miejscami niszczące porywy wiatru, oraz nawalne opady deszczu. W mniejszym stopniu zagrożeniem będzie także grad, który lokalnie może osiągać znaczną średnicę. System będzie rozległy, jednak w początkowej fazie zaniku, przez co nie wszędzie zagrzmi.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Średnie zagrożenie burzowe zostało wydane z powodu prognozowanych silnych porywów wiatru i miejscami intensywnych opadów deszczu, związanych z zanikającym układem wielokomórkowym. Punktowo możliwe będą zalania, oraz znaczne szkody wiatrowe, nie wykluczamy także gradu. Burze powinny być aktywne głównie w drugiej połowie nocy, jednak z każdą godziną będzie ich coraz mniej, a ich siła będzie stopniowo maleć. Rozpadający się system burz przyniesie jednak długotrwałe, silne opady, oraz szkwał.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon niewielkiego zagrożenia burzowego jest obszarem buforowym, w którym mogą wystąpić miejscami niebezpieczne zjawiska pogodowe, związane ze słabnącym, bądź przechodzącym w niedalekiej okolicy układem burzowym. Najpewniej nie wystąpią tu wyładowania, jednak zanikająca formacja bow echo może tu nieść niszczące porywy wiatru, czy intensywne i długotrwałe opady deszczu. Nie wykluczone, że nadal będzie tu grzmieć, nawet nad ranem.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Marginalne zagrożenie burzowe zostało wydane z powodu możliwości wystąpienia tu sporadycznych wyładowań, oraz ze względu na podwyższone zagrożenie ze strony opadów deszczu i silnego wiatru, generowanych przez zanikający układ wielokomórkowy znad zachodniej i południowo-zachodniej Polski.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.