Prognoza burzowa na dzień 23.06.2023 i noc z 23/24.06.2023
W piątek dynamiczny niż znad Niemiec znajdzie się nad Polską. Od godzin rannych w znacznej części zachodniej i południowej kraju spodziewamy się opadów deszczu i burz, które stopniowo będą się nasilać. Powstawać będą także nowe komórki, które miejscami mogą być gwałtowne. Choć skala prognozowanych zjawisk będzie mniejsza niż to, co można było obserwować w czwartek u naszych zachodnich sąsiadów, to nadal będą one groźne. Przewidywane parametry konwekcyjne wskazują jednoznacznie na możliwe silne burze z intensywnym deszczem i silnym wiatrem, miejscami także z gradem o znacznej średnicy. Początkowo podwyższone będzie także zagrożenie trąbami powietrznymi. Z biegiem dnia komórki mogą łączyć się w większe klastry, które ostatecznie mogą stworzyć w południowo-wschodniej części kraju układ wielokomórkowy. Wówczas zagrożenie ze strony zalań i silnego wiatru znacznie wzrośnie. Grzmieć może miejscami już we wczesnych godzinach porannych. Szczyt aktywności burz przypadnie na godziny popołudniowe. Ostatnie burze z kolei powinny wygasnąć, bądź opuścić nasz kraj dopiero w drugiej połowie nocy, bądź nad ranem w sobotę.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Południowa część kraju została objęta dużym stopniem zagrożenia burzowego z powodu podwyższonego prawdopodobieństwa wystąpienia tam gwałtownych burz, niosących nawalne opady deszczu, miejscami niszczące porywy wiatru, oraz grad mogący osiągać ponad 4 cm średnicy. Dodatkowo istnieją dogodne, prognozowane warunki do pojawienia się superkomórek burzowych, z których część może być zdolna do generowania trąb powietrznych, bądź znacznej intensyfikacji zjawisk towarzyszących. Burze mogą powodować zalania na znacznym obszarze, oraz poważne szkody wiatrowe. W razie uformowania się większych układów, bądź klastrów, sumy opadowe będą znaczne.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region SRD będzie również wysoce prawdopodobnym do powstania silnych burz, niosących intensywne opady deszczu, silny wiatr i grad. Tu również prognozujemy podwyższone ryzyko trąb powietrznych, czy tworzących je superkomórek. Tutaj również mogą formować się większe klastry, bądź wystąpić większy układ burzowy, niosące niszczące porywy wiatru, oraz długotrwały, intensywny deszcz, mogący powodować zalania.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar oznaczony jako NWL będzie mniej aktywny burzowo, ale zapewne dość deszczowy. Występujące tu komórki będą na ogół słabe bądź umiarkowane, niosące w większości intensywne opady deszczu i miejscami gradu, a także punktowo silny wiatr. Nie wykluczone, że lokalnie pojawią się podtopienia czy zalania, związane z dużą ilością komórek opadowych.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Na północy kraju spodziewamy się rozproszonych opadów, w tym o genezie konwekcyjnej, a także lokalnych, słabych i przeważnie rozproszonych burz. Szanse na wyładowania będą jednak niewielkie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.