Prognoza burzowa na dzień 12.03.2021 i noc z 12/13.03.2021
Czas obowiązywania: od 12.03.2021 11:00 CEST do 13.03.2021 08:00 CEST
AKTUALIZACJA- Ze względu na nieco większe ryzyko wystąpienia burz na większym obszarze kraju, zdecydowaliśmy się na poszerzenie obszaru MRG. Zaktualizowana prognoza jest już widoczna na naszej interaktywnej mapie i w aplikacji Monitor Burz
Po przejściu systemu frontów atmosferycznych, Polska znajduje się w zasięgu bezpośredniego oddziaływania pola niżowego znad Atlantyku. Jedynie krańce wschodnie są w strefie przed frontem (stan na 11.03, 21:00 czasu polskiego), jednak w ciągu nocy ulegnie to zmianie. W piątek czeka nas kontynuacja niżowej aury, zdominowanej przez napływ chłodnego i wilgotnego powietrza polarnomorskiego. Spodziewamy się rozwoju licznych chmur konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lub lokalnie krupy śnieżnej. Z komórkami związane będą silne porywy wiatru, lokalnie sięgające 75 km/h. Na wybrzeżu powieje do 80 km/h, miejscami w rejonie Władysławowa do 90 km/h. Silnego wiatru spodziewamy się także w Tatrach i Bieszczadach, tam miejscami porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Najmocniej wiać będzie popołudniu i wieczorem.
Poza wiatrem i opadami, możliwe będą także sporadyczne, na ogół słabe burze. Głównym zagrożeniem z nimi związanym będą wspomniane podmuchy, jednak nawet pojedyncze wyładowania mogą być groźne dla zdrowia czy życia. Komórki przemieszczać się będą w chłodnej masie powietrza, głównie z południowego zachodu. W nocy od zachodu wkroczy linia zbieżności wiatru, na której możliwe jest powstanie niewielkich linii szkwałowych ze zwiększonym potencjałem do rozwoju wieczornych i nocnych burz. Ponownie obszar największego prawdopodobieństwa burz znajdzie się w zachodniej części kraju, jednak po raz kolejny będzie ono niskie i nie przekroczy 40%.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.