Prognoza burzowa na czwartek 8.07.2021 i noc z 8/9.07.2021
Czas obowiązywania: od 08.07.2021 08:00 CEST do 09.07.2021 08:00 CEST
W czwartek, a dokładniej ujmując w nocy z czwartku na piątek, ponownie czeka nas groźny incydent pogodowy. Modele numeryczne od kilku dni sugerowały pojawienie się kolejnego w tym sezonie Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego (MCS) wędrującego od naszych południowych sąsiadów z wbudowaną linią szkwału (bow echo). Będą ku temu sprzyjające warunki pogodowe. Zarówno duża ilość wilgoci, która przyczyni się do ulewnych / nawalnych opadów deszczu, wysokie wartości poszczególnych wskaźników konwekcyjnych, czy pofalowany front atmosferyczny wraz z płytkim niżem wpłyną korzystnie na rozwój gwałtownych zjawisk burzowych, które mogą nieść poważne szkody i straty materialne. Prognozowane porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h, spodziewamy się także opadów dużego gradu i wspomnianych wcześniej nawalnych opadów deszczu. W ciągu dnia w czwartek także mogą występować burze, głównie w centrum i na północy kraju, z potencjałem do powstawania superkomórek burzowych. Sytuacja nie jest do końca pewna, dlatego wyznaczony obszar DZ jest dość rozległy. Wiele zależy od samego faktycznego umiejscowienia frontu i rozwoju sytuacji w Czechach. W ciągu dnia możliwa będzie aktualizacja zarówno obszaru prognozy, jak i jego najwyższego stopnia.
Prosimy także o uważne śledzenie kolejnych aktualizacji, które będą się pojawiać w ciągu dnia naszym profilu, na stronie internetowej i w aplikacji. W ciągu dnia i w nocy trwać będzie nasza relacja nowcastingowa, na bieżąco aktualizowana o informacje i Wasze nadsyłane raporty.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W wyznaczonym obszarze prawdopodobnie przejdzie rozległy układ mezoskalowy (MCS), w którym może być wbudowana linia szkwału (bow echo), generując bardzo silny, miejscami niszczący wiatr przekraczający w porywach 100 km/h. Burze będą generować intensywne opady deszczu, duży grad, możliwe będzie także pojawienie się kilku superkomórek burzowych. Układ burzowy, jak i superkomórki mogą prowadzić do powstawania dużych strat materialnych- zarówno od strony wiatru, jak i nawalnych opadów deszczu. Burze cechować będzie także bardzo wysoka aktywność elektryczna.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Intensywność zjawisk w obszarze będzie niższa. Prawdopodobnie pojawią się tu burze, niektóre w postaci superkomórek burzowych. Na zachodzie istnieje prawdopodobieństwo, że krańce prognozowanego układu MCS znajdą się w rejonie SRD, niosąc nawalny opad i silny wiatr. Mogą powodować straty materialne oraz być aktywne elektrycznie.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Szansa na pojawienie się zjawisk burzowych będzie niższa i nieco ograniczona. Jeśli wystąpią, to głównym zagrożeniem będzie intensywny opad deszczu i silny wiatr.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa rozwoju burz będzie bardzo niska. Te o ile wystąpią, będą wygasającymi komórkami z obszarów o wyższym stopniu zagrożenia. Zjawiska konwekcyjne nie powinny nieść szczególnego zagrożenia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.