Prognoza burzowa na 8.06.2024 i noc z 8/9.06.2024
Uwaga: Aktualizacja prognozy – dodano obszar SRD.
Noc z soboty na niedzielę nie będzie należała do spokojnych. Ze względu na prognozowane warunki do rozwoju burz, w tym możliwości wkroczenia do kraju sporego układu konwekcyjnego, zdecydowaliśmy się na aktualizację obszaru prognozy na godziny nocne. Burze nieść będą silne / nawalne opady deszczu, opady gradu (do 3 cm średnicy), a także silnego i bardzo silnego wiatru. Burze mogą powodować zalania i podtopienia, a także szkody wiatrowe! W układ burzowy mogą być wbudowane superkomórki burzowe potęgujące występujące zjawiska pogodowe.
W sobotę sytuacja burzowa nad Polską będzie już spokojniejsza. Mimo tego czeka nas miejscami dynamiczna noc, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Za sprawą wędrującego na wschód zokludowanego frontu atmosferycznego, oraz dodatkowego wspomagania przez miejscami dość istotne uskoki wiatru, może dość do lokalnej inicjacji konwekcji, która wieczorem i w nocy objawi się pod postacią większego klastra burzowego. Z burzami związane będą głównie intensywne opady deszczu i punktowo silny wiatr. Część z burz może przeistoczyć się w superkomórki, niosące na swojej trasie silniejsze zjawiska. Dodatkowo na południowym wschodzie, a zwłaszcza w górach, wystąpią warunki odpowiednie do powstania wyizolowanych, ale punktowo umiarkowanych i chwilami silnych burz, niosących intensywny deszcz, punktowo silny wiatr i grad. Również i tam nie są wykluczone superkomórki.
SRD– Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Najnowsze wyliczenia modeli pogodowych wskazują na możliwe wkroczenie do Polski rozległej burzy wielokomórkowej z wbudowanymi superkomórkami burzowymi, silnym i bardzo silnym wiatrem (nawet do 100 km/h w porywach), oraz z opadami dużego gradu (miejscami do 3 cm średnicy, choć może być on jeszcze większy). Wyznaczony obszar wyznacza rejon, gdzie sytuacja pogodowa może być w nocy najgroźniejsza. Burze będą aktywne elektrycznie.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W ciągu dnia insolacja słoneczna może doprowadzić do powstania przelotnych opadów i lokalnie burz, głównie w górach i na przedgórzu. Głównej aktywności burzowej spodziewamy się jednak wieczorem i w nocy, kiedy to z zachodu na wschód przemieszczać się będzie front atmosferyczny. Burze pojawią się początkowo na zachodzie kraju i zmierzając na wschód będą się nasilać. W obszarze niewielkiego zagrożenia burzowego spodziewamy się głównie umiarkowanych burz, połączonych w większe klastry. Z burzami związane będą głównie intensywne opady deszczu i punktowo silny wiatr. Miejscami możliwe będą także opady gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG będzie na ogół oznaczał się rozproszoną, wieczorną i nocną konwekcją z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Pierwsze komórki mogą powstać popołudniu, jednak główna aktywność przypadnie na wieczór i noc. Nieść będą one punktowo silny deszcz i porywisty wiatr. Burze nie powinny jednak stanowić większego zagrożenia. Początkowo będą one wyizolowane, stopniowo łączące się w większe klastry, wędrujące na wschód.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.