Prognoza burzowa na 5.08.2022 i noc z 5/6.08.2022
W piątek z zachodu na wschód wędrować będzie front chłodny z poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. W obszarze linii konwergencji może się także wytworzyć płytka zatoka niżowa, bądź nawet krótkotrwały, płytki niż. Pozwoli to na powstanie znacznej skrętności wiatru wraz z poziomymi uskokami w dolnej i środkowej troposferze. Ponad to wysoki kontrast termiczny, połączony z podwyższoną wilgotnością powietrza i znacznymi zasobami wilgoci w większości troposfery pozwolą na rozwój dość silnych burz, niosących miejscami nawalne opady deszczu i grad. Obecność frontu oraz linii zbieżności może dodatkowo wspomóc budowę większych klastrów, czy nawet w późniejszych godzinach układu burzowego, mogącego przynajmniej częściowo przyjąć formę liniową. Poza możliwymi formacjami liniowymi, pojawić się mogą także superkomórki, które również nieść będą punktowo silne porywy wiatru i zagrożenie ze strony trąb powietrznych. Burze będą też aktywne elektrycznie, nawet do późnych godzin nocnych. Pierwszych burz na zachodzie kraju spodziewamy się jeszcze przed południem.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W pasie centralnej Polski, oraz na południu i południowym zachodzie przypadnie maksimum piątkowej aktywności burzowej. Komórki będą w tym obszarze najlepiej zorganizowane, oraz najsilniejsze. Spodziewamy się przynajmniej kilku klastrów, oraz wyizolowanych burz, w tym superkomórek. Możliwe że w godzinach popołudniowych bądź wieczornych, pojawi się tu układ wielokomórkowy, prawdopodobne jest, że w formie liniowej. Burze nieść będą silne, a miejscami niszczące porywy wiatru, intensywne opady deszczu i lokalnie grad o znacznej średnicy. Nie wykluczone jest także powstanie przynajmniej jednej trąby powietrznej. Lokalnie zjawiska będą gwałtowne, mogące powodować poważne zniszczenia, oraz realne zagrożenie dla życia. Szczególnie uważać muszą osoby przebywające w górach, oraz na otwartej przestrzeni.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W wyznaczonym regionie burze będą się formować (zachodniopomorskie, lubuskie), bądź stopniowo słabnąć i zanikać (pas centralnej Polski). Zjawiska miejscami mogą być jednak silne i powodować szkody, zwłaszcza w sytuacji powstania superkomórek. Dodatkowo w pasie od Warmii po Żywiecczyznę i zachodnią Małopolskę, formacje burzowe z zachodniej części kraju będą zanikać, a przez to generować rozległe, obfite opady, które lokalnie mogą doprowadzać do zalań. Część klastrów pozostanie aktywna elektrycznie do późnych godzin nocnych i nadal może nieść miejscami silny wiatr. Opady gradu są jednak mało prawdopodobne. Na północnym zachodzie kraju z kolei burze nie będą na ogół zorganizowane, jednak pojedyncze komórki mogą nasilać się i przeistaczać w superkomórki.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Region MRG będzie cechował się zanikającymi, nocnymi burzami, które na ogół będą już dość słabe lub umiarkowane. Większość wyładowań padać będzie w większych strefach umiarkowanych i miejscami intensywnych, rozległych stref opadowych. Obszar niskiego prawdopodobieństwa burz nie oznacza, że będą one niegroźne. Miejscami spaść może sporo deszczu, nadal może też występować dość silny wiatr, zwłaszcza związany z zanikającymi klastrami.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.