Prognoza burzowa na 4.05.2025 i noc z 4/5.05.2025

Prognoza burzowa na 4.05.2025 i noc z 4/5.05.2025
W niedzielę zdecydowana większość kraju będzie już w zasięgu chłodnej masy powietrza z północy. Ciepły sektor powietrza znajdować się będzie jeszcze na krańcach południowo- wschodnich i to tam spodziewamy się najsilniejszych tego dnia zjawisk burzowych. W północnej Polsce także pojawią się przelotne opady deszczu związane z wędrującym kolejnym frontem atmosferycznym, jednak szansa na to, że w tym rejonie zagrzmi będzie na ogół niska. Na południowym- wschodzie, gdzie występować będą korzystniejsze warunki do rozwoju zjawisk konwekcyjnych, pojawią się gwałtowniejsze burze, z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i gradem. Nie można także wykluczyć, że wystąpią tam superkomórki burzowe. Pierwsze burze mogą się rozwinąć w godzinach okołopołudniowych, ostatnie powinny wygasnąć wieczorem lub w pierwszej części nocy. Burze na południowym- wschodzie mogą być groźne i aktywne elektrycznie.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze, które rozwiną się w obszarze południowo- wschodniej Polski mogą być lokalnie silne. Pojawić się tu mogą wydajne opadowo komórki konwekcyjne z silnym wiatrem, a także opadami gradu. Nie można wykluczyć pojawienia się superkomórek burzowych. Modele pogodowe wskazują, że burze będą w fazie rozwoju, a z czasem będą się kierować na wschód opuszczając teren naszego kraju. Mogą jednak powodować powstawanie punktowych szkód materialnych.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze warunki do rozwoju burz będą na ogół słabe. Obecność frontu oraz napływ chłodnej masy powietrza mogą sprawić, że część z powstałych komórek konwekcyjnych będzie zdolna generować wyładowania atmosferyczne. Ich żywotność nie będzie jednak zbyt długa, a same burze nie powinny być silne.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.