Prognoza burzowa na 21.08.2024 i noc z 21/22.08.2024 [AKTUALIZACJA]
Pierwsze burze wystąpią w Polsce już nad ranem, jednak zanikną około południa. Jednocześnie zaczną formować się kolejne, na wschodzie, które opuszczą nasze granice późnym popołudniem. Wieczorem i w nocy może zagrzmieć na Pomorzu.
UWAGA: Prognoza została zaktualizowana w godzinach porannych. Skorygowano zasięg obszarów NWL, SRD oraz dodano obszar DZ. Burze mogą być miejscami gwałtowne.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W obszarze obejmującym pas od Małopolski, przez Kielecczyznę, północ Podkarpacia i południe Mazowsza, po Lubelszczyznę, spodziewane są najsilniejsze zjawiska. Możliwe będzie pojawienie się tu nawalnych opadów deszczu, powodujących zalania i podtopienia, opadów dużego gradu (lokalnie powyżej 3 cm średnicy), a także silnych porywów wiatru, mogących osiągać ponad 100 km/h. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powstanie tu przemieszczającego się na wschód układu wielokomórkowego, niosącego bardzo silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu. Nie wyklucza się także rozwoju superkomórek burzowych, które następnie będą wbudowane w układ. Istnieje również ryzyko pojawienia się trąby powietrznej, zwłaszcza z wyizolowanych superkomórek, zanim połączą się w większe formacje. Burze mogą powodować powstawanie znacznych, rozległych szkód materialnych, oraz punktowo bardzo poważnych.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
We wschodniej Polsce zjawiska będą najsilniejsze, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju. Spodziewamy się tam początkowo rozproszonych burz, w tym superkomórek, łączących się w klastry a następnie potencjalnie w układ, wędrujący na wschód i północny wschód. Zjawiska miejscami mogą być gwałtowne, na ogół będą umiarkowane i silne. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą intensywne opady deszczu, punktowo także silny wiatr i opady gradu. Istnieje także niewielki potencjał do powstania trąby powietrznej, zwłaszcza z szybko formujących się, nowych superkomórek. Burze szczególnie niebezpieczne będą w górach, gdzie mogą powstawać dość szybko i na pozór bez ostrzeżenia.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W pasie centralnym Polski burze będą zanikać (poranna seria), lub formować (wczesne popołudnie). Będą tu następnie nabierać siły i przemieszczać na wschód. Towarzyszyć im będą głównie intensywne opady deszczu, oraz punktowo silny wiatr. Nie wykluczone, że powstanie tu także krótkotrwała trąba powietrzna.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon ten w swojej południowej części doświadczy porannych, a w północnej, wieczornych i nocnych opadów pochodzenia konwekcyjnego. Możliwe że wystąpią tu także sporadyczne wyładowania, a w pasie nadmorskim, oraz na południowym zachodzie, krótkotrwałe, przelotne i na ogół słabe burze. Zjawiska będą jednak dość mocno rozproszone.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.