Prognoza burzowa na 21.08.2022
W niedzielę Polska będzie w zasięgu frontu chłodnego, powiązanego z układem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Podobnie jak w poprzednich dniach czeka nas seria dość powolnych burz, przemieszczających się z południa na północ, niosących intensywne i długotrwałe opady deszczu. Część z komórek generować będzie także silne porywy wiatru, czy grad. Nie wykluczone kolejne superkomórki. Burze łączyć się będą w klastry, czy nawet w większy układ. Wiele wskazuje jednak, że większość aktywności przypadnie na pierwszą połowę dnia i wczesne godziny popołudniowe. Grzmieć będzie już od rana, bowiem w nocy z soboty na niedzielę powstające burze mają się utrzymać i być aktywna w pierwszych godzinach niedzieli. Około południa zaczną się formować nowe burze, które miejscami pozostaną aktywne do wieczora. Większość komórek powinna jednak wygasnąć późnym popołudniem.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region SRD cechować się będzie największym prawdopodobieństwem wystąpienia burz. Będą one występować w rejonie już od godzin porannych i z biegiem dnia będą się intensyfikować. Główne zagrożenie w tej strefie stanowić będą ulewne opady deszczu, związane z dużą zawartością pary wodnej w dolnej troposferze. W związku z niewielką prędkością przemieszczania się układów burzowych w obrębie strefy zbieżności wiatru, nie wyklucza się znaczącej akumulacji opadów oraz zjawiska „training storms” (wystąpienie licznych burz nad pojedynczym obszarem) prowadzących do lokalnych podtopień. Umiarkowane parametry kinematyczne sprzyjać będą łączeniu się burz w układy wielokomórkowe i pojedyncze superkomórki burzowe, podczas których zagrożenie stanowić mogą również silne porywy wiatru i opady większego gradu (2-4 cm). W związku z niskim poziomem kondensacji pary wodnej i podwyższoną skrętnością wiatru w warstwie 0-3 km nie wyklucza się również rozwoju słabej i krótkotrwałej trąby powietrznej.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Ryzyko wystąpienia burz w tym obszarze będzie ograniczone przez brak silnego mechanizmu wymuszającego konwekcję i znacznie mniejszą zawartość energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Burze które powstaną, stanowić będą zagrożenie głównie w postaci silnych opadów deszczu (szczególnie nad obszarami górskimi). Głównym zagrożeniem będą punktowo silne opady deszczu, miejscami porywisty wiatr, oraz wyładowania doziemne, szczególnie groźne w górach. Nie wykluczone że część z burz będzie superkomórkami.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG w większości objęty będzie opadami, wewnątrz których możliwe będą wbudowane słabe burze. Część komórek może nieść intensywne opady deszczu, oraz niewielki grad. Możliwe będą także silne porywy wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.