Prognoza burzowa na 20.07.2019
Mija pół wieku od lądowania na Księżycu misji Apollo 11. Rocznicę, szczególnie na zachodzie kraju, będziemy obchodzić pod znakiem burz, które lokalnie mogą być dość silne. Pogoda jednak uśpić może czujność w wielu regionach Polski, bowiem burz potencjalnie najsilniejszych burz spodziewamy się nie wcześniej, niż późnym popołudniem. Prognozowana sytuacja zależy od rozwoju wydarzeń w Niemczech w ciągu dnia, gdyż to stamtąd nadejść może większy układ burzowy nad zachodnią część kraju. Na wschodzie z kolei wyładowania padać będą głównie w pierwszej połowie dnia, choć szanse będą znikome. W centrum natomiast spodziewamy się najwyżej pojedynczych przypadków wyładowań podczas rozwoju konwekcji.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Burze wystąpią najwcześniej popołudniu, a największe prawdopodobieństwo ich pojawienia się będzie dopiero pod wieczór. Przemieszczając się na wschód, będą stopniowo słabnąć, ale nadal mogą powodować zalania, czy lokalne szkody wiatrowe. Możliwe będą opady gradu, w przypadku wystąpienia superkomórek (istnieje potencjał do powstania kilku przypadków) grad może przekraczać miejscami 3 cm średnicy. Ostatnie wyładowania padną koło północy. Największe szanse na burze będą w północnej części obszaru.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Tu należy na początku wyznaczyć trzy strefy – wschodnią, zachodnią i południową. W pasie Polski wschodniej burze możliwe będą głównie w pierwszej połowie dnia i wtedy też będą potencjalnie najsilniejsze. Pojedyncze wyładowania, lub słabe burze przechodzić jednak mogą także w ciągu dnia. Na południu burze wystąpią najpewniej w godzinach popołudniowych i wieczornych – im bliżej gór, tym wyładowania mogą pojawić się wcześniej, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie rosło. Na zachodzie z kolei zagrzmi dopiero pod wieczór, a burze będą zanikające, najpewniej w formie większego układu, lub kilku komórek połączonych wspólną strefą opadów. W każdym z obszarów możliwe będą lokalne zalania i silniejsze porywy wiatru. Nie można wykluczyć też gradu, punktowo o średnicy do 2-3 cm.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Szanse na burze będą znikome, a i opady są dość wątpliwe. Istnieją jednak warunki ku uformowaniu się lokalnych, słabych i wyizolowanych burz. Co więcej, w nocy mogą zdarzyć się zanikające burze z zachodniej części kraju, zwłaszcza na północy obszaru. Z komórkami nie powinny być związane żadne groźne zjawiska pogodowe, choć miejscami spaść może sporo deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.