Prognoza burzowa na 20.05.2022 i noc z 20/21.05.2022
W nocy z piątku na sobotę (20/21.05) czeka nas pierwszy, gwałtowny incydent burzowy w ciepłej połowie roku. Za sprawą niżu, który powstanie w piątek w godzinach rannych nad Belgią, czeka nas w wielu miejscach burzowa i niebezpieczna noc. Lokalnie grzmieć może jednak już od rana. Po przejściu w nocy z czwartku na piątek (19/20.05) niżu nad północnym Bałtykiem, oraz frontu chłodnego z poprzedzającą go linią zbieżności wiatru, ponownie zacznie napływać do Polski gorące, zasobne w wilgoć i niestabilne powietrze. Układ, który w nocy przejdzie przez Bałtyk oddali się na wschód, dając miejsce kolejnemu niżowi. Ten przejść ma w pasie od Belgii przez północne Niemcy i Pomorze, niosąc ze sobą wąski, ciepły sektor, w który wbudowana będzie linia zbieżności wiatru. To właśnie w jej obszarze pojawić się mają dogodne warunki do rozwoju gwałtownego układu burzowego nad Niemcami, który w godzinach wieczornych i nocnych przetoczy się przez Polskę. Dodatkowo w obrębie samego niżu pojawią się intensywne opady deszczu i miejscami burze o umiarkowanej i dużej sile. Zagrzmieć może niemal w całym kraju. Szczególnie niebezpiecznie będzie w centrum, na zachodzie i południu, gdzie wkroczyć może dojrzały i gwałtowny układ liniowy w formie silnej burzy wiatrowej (bow echo). Porywy wiatru w jego obrębie mogą przekraczać 120 km/h. Dodatkowo burze będą mocno uwodnione, co stwarza zagrożenie zalaniami i podtopieniami. Komórki nieść będą ze sobą także grad, który miejscami będzie miał znaczną średnicę. Przewidujemy także wysoką aktywność elektryczną, głównie w obrębie układu burzowego, co przełoży się na zagrożenie pożarami i dodatkowymi uszkodzeniami od uderzeń piorunów. Nie można także wykluczyć możliwości powstania tornada, głównie na południowym zachodzie kraju.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Rejon SRD obejmuje w większości zachodnią, południową i centralną Polskę z powodu prognozowanego przejścia gwałtownego układu burzowego, oraz satelickich klastrów, niosących nawalne opady deszczu, gwałtowne i silne porywy wiatru, oraz grad o znacznej średnicy. Porywy na czele oraz podczas przechodzenia układu mogą w wielu miejscach przekraczać 90 km/h, a miejscami osiągnąć ponad 120 km/h. Grad lokalnie może przekroczyć 5 cm średnicy, a opad będzie na tyle silny, że na niżej położonych terenach mogą pojawić się zalania. Burze będą bardzo aktywne elektrycznie, oraz będą się szybko przemieszczać, przez co zalecamy pozostanie w domach w godzinach wieczornych i nocnych. Dodatkowo na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski i na Opolszczyźnie istnieje możliwość pojawienia się trąby powietrznej. Główne zagrożenie pojawi się wieczorem i w nocy, choć pierwsze, słabsze burze, mogą wystąpić w ciągu dnia, głównie na południowym zachodzie. Możliwe będą liczne szkody wiatrowe, przerwy w dostawach prądu na znacznym obszarze, zalania i podtopienia, oraz szkody w drzewostanie i uprawach.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar NWL będzie cechował się na ogół słabnącymi burzami, przechodzącymi z obszaru SRD. Nadal jednak miejscami mogą być one groźne, zwłaszcza na północy, gdzie dodatkowym zagrożeniem będą intensywne i długotrwałe opady deszczu w obrębie centrum niżu. Lokalnie spodziewamy się podtopień i zalań, głównie na niżej położonych terenach. W dalszym ciągu występować będą miejscami silne porywy wiatru, oraz opady gradu, jednak intensywność zjawisk będzie maleć i jedynie lokalnie będą one znacznej siły. Część burz będzie się cechować także znaczną aktywnością elektryczną. Na północy obszaru burze będą przechodzić wieczorem i w nocy, w centrum i na wschodzie w drugiej połowie nocy. Lokalnie, głównie na południowym wschodzie, zagrzmieć może już popołudniu, przeważnie burze te będą jednak słabe.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W obszarze MRG występować będą głównie intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego i rozproszone, przeważnie zanikające burze. Komórki na ogół powinny być słabe, jednak nadal miejscami występować będą silne porywy wiatru i wspomniane opady. Burz spodziewamy się tu głównie nad ranem, padać jednak będzie już w drugiej połowie nocy.
Ostrzeżenie dotyczy głównie nocy z piątku na sobotę, przez co czeka nas jeszcze kilka aktualizacji modeli pogodowych. Dodatkowo w ciągu dnia będziemy monitorować rozwój sytuacji na bieżąco i w miarę konieczności wydane zostaną dodatkowe komunikaty. Prognoza może zostać zaktualizowana w piątek w godzinach południowych. Nie wykluczone, że stopień zagrożenia zostanie podniesiony do DZ.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.