Prognoza burzowa na 2.05.2025 i noc z 2/3.05.2025

Prognoza burzowa na 2.05.2025 i noc z 2/3.05.2025
Druga połowa długiego weekendu majowego, przyniesie zmianę aury w Polsce, połączoną z wymianą mas powietrza i przebudową pola barycznego. Dominujący nad naszym regionem wyż zostanie zepchnięty nad Bałkany, a jego miejsce zacznie zajmować rozległy układ niskiego ciśnienia znad północnej Skandynawii. Z niżem związany będzie aktywny front chłodny, poprzedzony linią zbieżności wiatru, które dotrą do północnych krańców naszego kraju wczesnym popołudniem. Będą one wypychać cieplejszą i wilgotną masę powietrza, znajdującą się wówczas nad Polską. W obszarze obu formacji, powstawać będą od godzin południowych komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, a krótko później burzami. Początkowo wyizolowane, z biegiem dnia będą łączyć się w większe klastry. Nie wykluczone, że w północno-wschodniej części kraju powstanie układ wielokomórkowy, przemieszczający się na południowy wschód. Dodatkowo spodziewamy się rozwoju licznych, groźnych burz, w tym superkomórek w dwóch strefach – na zachodzie, oraz na północy i północnym wschodzie kraju. Będą się one przemieszczać w głąb kraju wraz z wędrówką frontu, więc do centrum dotrą dopiero wieczorem lub w pierwszej połowie nocy. Pierwsze wyładowania mogą paść już około południa, natomiast ostatnie zanikną w drugiej połowie nocy. Największa aktywność burz przypadnie na późne popołudnie i wieczór. Z burzami związane będą głównie silne porywy wiatru, oraz intensywny deszcz i punktowy grad. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej, zwłaszcza z wyizolowanych burz, zanim stworzą one większy układ.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy, obszar północno-wschodni): W wyznaczonym pasie szanse na burze będą największe. Również ich intensywność, zwłaszcza w dojrzałej fazie, będzie największa. Na Pomorzu będą się one tworzyć i następnie wędrować w kierunku południowo-wschodnim, nasilając się i łącząc. W godzinach popołudniowych powstać może z nich większy układ wielokomórkowy, niosący silny wiatr i intensywne opady deszczu. Z burzami związane będą także punktowe opady gradu, oraz zagrożenie trąbą powietrzną, zwłaszcza w pierwszych godzinach ich istnienia. Po połączeniu się w układ, głównym zagrożeniem będą silne i miejscami niszczące porywy wiatru, oraz nawalny i długotrwały deszcz.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy, obszar zachodni): Na zachodzie kraju prognozowane są na ogół rozproszone, miejscami gwałtowne burze, w tym superkomórki, niosące silne porywy wiatru, oraz intensywne opady deszczu i punktowo grad. Mogą się one łączyć w większe klastry z wbudowanymi superkomórkami, potęgującymi towarzyszące im zjawiska. Formacje wielokomórkowe mogą powodować rozległe szkody wiatrowe, oraz zalania.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty, obszar północno-wschodni):
W północno-wschodniej części kraju burze będą początkowo wyizolowane, łączące się później w większe struktury. Wystąpić tu również mogą krańce większego układu z obszaru średniego zagrożenia burzowego. Związane z nimi będą silne porywy wiatru, intensywny deszcz i punktowo grad.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty, obszar centralny i zachodni):
W wyznaczonym obszarze, spodziewamy się początkowo rozproszonych burz (północ regionu), wędrujących w głąb kraju i nasilających się. Część z nich może połączyć się później w większe klastry, niosące długotrwały, intensywny deszcz i silny wiatr. Wbudowane mogą być w nie superkomórki, intensyfikujące deszcz, oraz generujące silny wiatr i punktowo grad. W centrum istnieje także marginalne zagrożenie trąbą powietrzną.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony, obszar południowy i centralny):
Strefa marginalnego zagrożenia burzowego może spodziewać się nadejścia wieczornych, oraz nocnych burz z północy i północnego zachodu. Będą one miały ograniczony potencjał i w większości będą już zanikać. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony, obszar północno-zachodni):
Północny zachód kraju będzie miejscem inicjacji konwekcji. Burze pojawią się tu dość wcześnie, najpewniej już koło południa i szybko przemieszczą się na południowy wschód i wschód, intensyfikując się w strefach zagrożenia niewielkiego i średniego. Poza intensywnym deszczem i miejscami silnym wiatrem, nie powinny tu nieść intensywnych zjawisk. Lokalnie może spaść niewielki grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.