Prognoza burzowa na 19.06.2024 i noc z 19/20.06.2024 [AKTUALIZACJA]
Wyjątkowo energetyczna i niebezpieczna masa powietrza, wspomagana dodatkowo pobliskim niżem, oraz frontem chłodnym, ponownie sprowadzi do Polski bardzo silne, niszczące nawałnice. W środę spodziewamy się początkowo rozproszonych superkomórek, łączących się w większe klastry, a później potencjalnie w przynajmniej jeden układ wielokomórkowy (MCS), prawdopodobnie z wbudowanym układem bow echo. Komórki, oraz późniejszy układ, będą rozwijać się w wyjątkowo ciepłej i wilgotnej masie powietrza, wypieranej przez front chłodny. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to rozwój burz superkomórkowych na południu kraju w pasie Wrocław, Opole, Częstochowa, które będą gwałtowne, z potencjałem do generowania każdego typu niebezpiecznych zjawisk. W centrum i na wschodzie kraju pojawią się burze superkomórkowe o charakterze masowym, które szybko będą łączyć się w klastry, a później także w układ wielokomórkowy. Zjawiska tutaj będą słabsze. Burze wystąpić mogą również na krańcach południowych kraju, ale ich potencjał będzie ograniczony przez mniejszą ilość energii. Podobnie będzie to miało miejsce na północy obszaru prognozy, gdzie szanse na burze będą dość niskie, jednak potencjalne komórki mogą być miejscami niebezpieczne.
Pierwsze burze mogą wystąpić rano na krańcach północnego wschodu kraju i będą to pozostałości po nocnych superkomórkach i układzie z centrum i zachodu kraju. Głównym zagrożeniem będą w tym przypadku silne opady deszczu, porywy wiatru do 70-80 km/h oraz lokalny drobny grad. Dzienne, najsilniejsze zjawiska, prawdopodobnie wystąpią w 2-3 falach, pierwszej około południa, drugiej późnym popołudniem i trzeciej wieczorem i w nocy. Burze stopniowo przemieszczać się będą na wschód, coraz bardziej się organizując i łącząc w większe struktury. Burze wygasną dopiero nad ranem na wschodzie kraju.
Jest to potencjalnie niebezpieczna sytuacja! Głównymi zagrożeniami będą opady gradu o średnicy lokalnie ponad 7 cm, silne konwekcyjne porywy wiatru o prędkości miejscami powyżej 110 km/h, zwłaszcza w przypadku silnych zjawisk downburst, nawalne opady deszczu prowadzące do zalań, podtopień oraz do powodzi błyskawicznej. Bardzo prawdopodobne jest również wystąpienie jednej lub kilku trąb powietrznych, niewykluczone, że jednej silnej. Na wschodzie kraju powszechne będzie łączenie się superkomórek burzowych, w wyniku czego lokalnie zjawiska mogą być bardziej gwałtowne. Tutaj również burze będą nieść ze sobą silne i gwałtowne zjawiska, głównie silne porywy wiatru przekraczające 100 km/h (przy zjawiskach downburst możliwe więcej), nawalne opady deszczu prowadzące do powodzi błyskawicznej, opady gradu o średnicy mogącej przekroczyć 5 cm, oraz trąby powietrzne.
EXT– Ekstremalne zagrożenie burzowe (kolor fioletowy):
Po porannej analizie modeli numerycznych oraz sondaży aerologicznych zdecydowaliśmy się podnieść stopień zagrożenia do najwyższego – EXT. W rejonie tym możliwe są przede wszystkim superkomórki burzowe z całym wachlarzem zagrożeń – nawalne opady deszczu, opady dużego i bardzo dużego gradu (możliwy grad powyżej 5-7 cm średnicy, nie wykluczone, że nawet do 10 cm), zjawiska downburst, silny niszczący wiatr (w porywach ponad 100-110 km/h), a także trąby powietrzne. Burze będą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, mogą powodować poważne szkody materialne! Zalecamy śledzenie map pogodowych i komunikatów!
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W wyznaczonym obszarze spodziewamy się niszczycielskich, rozległych superkomórek, oraz przynajmniej jednego układu wielokomórkowego, niosących miejscami ekstremalnie niebezpieczne zjawiska burzowe. Najbardziej prawdopodobne jest tu powstanie początkowo rozproszonych, a następnie łączących się burz superkomórkowych, które mogą wytworzyć formację bow echo. W takiej sytuacji głównym zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru, mogące powodować poważne zniszczenia na znacznym obszarze. Jeśli nie dojdzie to powstania tego systemu, wówczas poza wiatrem, bardzo niebezpiecznie będą nawalne opady deszczu, oraz dużego gradu. Możliwe będą także trąby powietrzne. Im dalej na wschód, tym większym zagrożeniem będzie wiatr, a mniejszym grad i tornada. Dodatkowo znaczna aktywność elektryczna burz może stwarzać poważne zagrożenie dla infrastruktury energetycznej, czy osób przebywających na zewnątrz.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy), obszar południowy:
Na południu i południowym wschodzie kraju burze pojawią się dość późno, najpewniej dopiero wieczorem i w nocy. Możliwe tu jest przejście silnego układu wielokomórkowego, niosącego nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr i miejscami grad. Część prognoz sugeruje wystąpienie gwałtownej i rozległej burzy wiatrowej, mogącej powodować liczne i poważne szkody na znacznym obszarze. Jeśli natomiast nie powstanie tu formacja bow echo, lub liniowa, wówczas możliwe będą także tornada. Część obszaru może zostać objęta w aktualizacji prognozy dużym zagrożeniem burzowym (DZ).
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy), obszar północny:
W pasie od południowej Ziemi Lubuskiej po Mazury szanse na burze będą dość niskie. Prognozowane warunki będą jednak dość dogodne do pojawienia się potencjalnie silnych zjawisk. Jeśli burze tu wystąpią, to lokalnie mogą być silne, niosące głównie intensywne opady deszczu, punktowo silny wiatr i opady gradu o znacznej średnicy. Większość z nich powinna być wbudowana w większe klastry opadowe, przez co wypatrzenie ich będzie dość trudne.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Choć prawdopodobieństwo burz będzie tu niskie, to możliwe burze będą lokalnie umiarkowane lub silne. Możliwe tu będą superkomórki burzowe, niosące punktowo silny wiatr i intensywne opady deszczu. Nad obszarem rozciągać się będzie strefa frontu, przez co burze w większości będą wbudowane w klastry opadowe i warstwy zachmurzenia.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Region MRG będzie praktycznie wolny od burz. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo rozproszonych, sporadycznych wyładowań w klastrach opadowych.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.