Prognoza burzowa na 17.07.2024 i noc z 17/18.07.2024
W środę w południowo- wschodniej, częściowo południowej i centralnej Polsce nadal będą mogły się rozwijać burze. Kraj pozostawać będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia z północy Europy. Na południowym- wschodzie oddziaływać będzie odsuwający się chłodny front atmosferyczny, nadal napływać tam będzie zasobna w wilgoć, niestabilna masa powietrza. Największe szanse, że rozwiną się burze będą w wyznaczonym obszarze SRD. Burze znów będą mogły nieść opady gradu (do 4-5 cm średnicy) i silne opady deszczu, towarzyszyć im będzie także silny wiatr. Nie można również wykluczyć powstania kolejnych, punktowych szkód. Pierwsze burze mogą się pojawić już przed południem, ostatnie z kolei mogą wygasnąć wieczorem lub w nocy. Istnieje ryzyko rozwoju trąby powietrznej. Część modeli wskazuje na możliwe dwie fale burz.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze mogą się pojawić najsilniejsze burze. Niestety, będą one mogły nadal stanowić zagrożenie niosąc silne opady deszczu, które lokalnie mogą być nawalne, powodujące liczne zalania i podtopienia. Szczególnie groźne burze – superkomórki burzowe mogą dodatkowo generować opady dużego gradu do 4-5 cm średnicy. Wiatr w porywach nie powinien przekraczać 90, lokalnie 100 km/h.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Szansa rozwoju burz w obszarze nadal jest dość wysoka, jednak powinny być one nieco słabsze. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, w mniejszym stopniu grad i silny wiatr. Burze mogą być dość aktywne elektrycznie
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa na pojawienie się w obszarze burz jest dość niska, ale nie zerowa. Jeśli burze powstaną, powinny być wbudowane w większą strefę opadową. Głównym zagrożeniem będzie silniejszy opad deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.