Prognoza burzowa na 15.08.2023 i noc z 15/16.08.2023
We wtorek Polska będzie w strefie bezpośredniego oddziaływania niżu znad Morza Północnego. Początkowo przez nasz kraj przejdzie ciepły front, za którym zacznie napływać gorąca i zasobna w wilgoć masa powietrza. W ciepłym wycinku niżu, pod którym się znajdziemy za linią frontu, mogą pojawiać się chmury konwekcyjne, które z biegiem dnia przeistoczą się w lokalnie silne burze. Szczególnie duże szanse na wyładowania będą w północno-zachodniej części kraju, gdzie zjawiska będą też najsilniejsze. Będą one dodatkowo zintensyfikowane przez lokalne linie zbieżności wiatru, oraz oddziaływanie możliwej rozległej linii konwergencji nad wschodnimi Niemcami. Nad Polską spodziewamy się głównie wyizolowanych, łączących się w późniejszych godzinach w większe klastry burz. Część komórek może być silna, nie wykluczone jest powstanie przynajmniej jednej, długotrwałej superkomórki burzowej. Grzmieć może już we wczesnych godzinach rannych, jednak główna aktywność burzowa przypadnie na późne popołudnie i wieczór.
UWAGA: Ze względu na możliwość pojawienia się burz na większym obszarze zachodniej i południowo- zachodniej Polski, poszerzony został obszar prognozy. Zagrożenia pozostały niezmienne.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Prognozowane zjawiska będą na ogół umiarkowanej siły z pojedynczymi przypadkami silnych, a lokalnie gwałtownych burz. Część z prognozowanych burz może przeistoczyć się w superkomórki, niosące głównie silny wiatr i punktowo nawalne opady deszczu, czy grad. Nie można także wykluczyć trąby powietrznej. W przypadku powstania klastra burzowego, miejscami sumy opadowe będą znaczne, mogące powodować zalania, czy wezbrania rzek. Wyznaczony region jest także najbardziej dogodnym dla wtorkowych burz.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Burze w wyznaczonym obszarze będą słabsze, jednak punktowo nadal mogą być silne. Nie wykluczamy tu przynajmniej jednej, zapewne słabnącej superkomórki. Z burzami związane będą miejscami silne porywy wiatru i intensywny deszcz. Lokalnie pojawi się też grad.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Region MRG będzie mało prawdopodobny dla rozwoju burz, jednak i tu może punktowo zagrzmieć. Zjawiska będa na ogół słabe, bądź umiarkowane. Związane z nimi będą przede wszystkim intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.