Prognoza burzowa na 14.09.2024 i noc z 14/15.09.2024
W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania rozbudowanego niżu Boris z centrum nad Słowacją. Z układem związany będzie pochód frontów atmosferycznych – ciepłego w pasie od Pomorza przez centrum kraju po Dolny Śląsk, oraz chłodnego na południu i południowym wschodzie kraju. Do Polski zacznie napływać bardzo wilgotna i chwiejna masa powietrza, która w towarzystwie dużych uskoków wiatru przy niżu nad Słowacją, będzie miała idealne warunki do inicjowania głębokiej i wilgotnej konwekcji w całym ciepłym wycinku niżu, oraz na czele frontu chłodnego, a nawet w obrębie rozwijającej się okluzji na południowym skraju Polski i za frontem chłodnym. Konwekcja będzie płytka i wyładowania będą lokalne, natomiast będzie ona nieść ze sobą ogromne zagrożenie nawalnymi i długotrwałymi opadami deszczu, opadami drobnego gradu, silnym wiatrem do 80 km/h oraz trąbami powietrznymi, których przewidujemy kilka (krótkotrwałe i słabe). Potencjalne trąby powietrzne będą związane z mezocyklonami i superkomórkami burzowymi, które będą liczne. Burze pojawią się już w godzinach porannych na południu kraju. Wraz z biegiem dnia będzie ich przybywać, nie wygasną one do końca wieczorem oraz podczas nocy. Możliwe są lokalne zjawiska konwekcyjne przez całą noc z soboty na niedzielę, głównie wbudowane w rozległą strefę opadu.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Oznaczone regiony powinny spodziewać się wielu burz w formie układów wielokomórkowych, mogących łączyć się w większe klastry, obudowane opadem. Dużym zagrożeniem będą długotrwałe opady deszczu. Możliwe są konwekcyjne sumy opadowe przekraczające 80 mm, lokalnie na terenach górskich i wyżynnych ponad 100 mm. Możliwe są również trąby powietrzne i silny wiatr. Możliwe będą także opady niewielkiego gradu. Długotrwałe opady będą prowadzić do licznych, niebezpiecznych powodzi błyskawicznych, zalań, podtopień, gwałtownych wzrostów stanu wody i możliwych wystąpień z koryt małych rzek i potoków, a także osuwisk ziemi.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym obszarze możliwe będą miejscami silne burze, głównie wbudowane w większe klastry opadowe, w tym superkomórki. Ze zjawiskami związane będą głównie intensywne i długotrwałe opady deszczu, przechodzące falami. Na nizinach na ogół przyniosą one do 60-80 mm deszczu w ciągu doby, na terenach górskich wartości te mogą punktowo przekroczyć 100 mm. Dodatkowo burze mogą nieść silny wiatr i trąby powietrzne. Punktowo spodziewamy się także gradu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Na północnym wschodzie kraju prognozowane są izolowane burze, mogące łączyć się w klastry. Lokalnie wystąpią tutaj silne i długotrwałe opady deszczu, mogące powodować punktowe zalania. Szczególnie intensywnych opadów spodziewamy się w górach i na terenach wyżynnych, w tym w Kotlinie Kłodzkiej.. Możliwy jest również drobny grad i jeden przypadek trąby powietrznej.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Prognozowana jest izolowana konwekcja w centrum i na północy kraju, natomiast na południu potencjalne lokalne burze będą wbudowane w strefę opadów związaną z ciepłym frontem atmosferycznym. Głównym zagrożeniem będą punktowo silne opady deszczu, zwłaszcza w górach i na przedgórzach. Wyładowania prawdopodobnie w tej strefie nie wystąpią z powodu małej rozpiętości pionowej komórek.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.