Prognoza burzowa na 13.09.2024 i noc z 13/14.09.2024
W piątek Polska będzie podzielona na ciepły wschód, oraz chłodniejsze centrum i zachód, z powodu stacjonarnego frontu ciepłego, powiązanego ze zbliżającym się do nas niżem genueńskim. Sam cyklon będzie się powoli zbliżał od południa do naszego kraju, niosąc nasilający się deszcz na zachodzie i południu Polski. Jednocześnie napływ powietrza zmieni się z południowego i południowo-wschodniego na wschodni. Do naszego kraju będzie napływać zasobna w wilgoć masa powietrza znad Morza Czarnego. Będzie ona nie tylko dodatkowym paliwem dla opadów, ale i podłożem dla burz. Te wystąpią początkowo w ciągu dnia, będą słabe i rozproszone, a także bardzo lokalne. Silniejszych burz spodziewamy się wieczorem i w nocy, wraz ze zbliżaniem się niżu do naszego kraju. Spadek ciśnienia, lokalne linie zbieżności wiatru, a także wspomaganie ze strony terenu (orografia górska) i duże ilości wilgoci w troposferze sprawią, że na południu kraju powstanie rozległy pas opadów konwekcyjnych z wbudowanymi burzami. Choć mogą w nim wystąpić superkomórki, to na ogół związane z nim burze będą raczej słabo zorganizowane, ale bardzo mocno uwodnione, co może powodować zalania na znacznym obszarze. Głównym zagrożeniem będzie długotrwały, intensywny deszcz, mogący powodować liczne zalania i wezbrania rzek. Długotrwałe opady mogą powodować aktywację osuwisk na terenach wyżynnych i górskich.
W ciągu dnia obowiązuje marginalne zagrożenie burzowe dla całości wschodniej i południowej Polski. Wieczorem i w nocy z kolei dla południa kraju obowiązuje zagrożenie niewielkie i średnie.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym pasie burze pojawią się początkowo w ciągu dnia. Będą jednak mocno rozproszone, lokalne i na ogół słabe. Średni stopień zagrożenie obowiązuje dopiero od wieczora, kiedy to spodziewamy się powstania na czele zbliżającego się niżu, powstać ma rozległy pas opadów konwekcyjnych z wbudowanymi burzami. Strefa nieść będzie intensywne opady, głównie w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie, przemieszczając się nad ranem dalej na zachód, nad Dolny Śląsk. W obszarze wspomnianego pasa możliwe będą burze, w tym superkomórki, niosące intensywne opady deszczu, opady gradu i punktowo silny wiatr. Część z burz może być superkomórkami. Z burzami związane będą głównie długotrwałe, intensywne opady deszczu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Oznaczone regiony mogą spodziewać się burz początkowo w ciągu dnia. Zjawiska będą mocno lokalne i w większości słabe. Wieczorem na Podhalu i Żywiecczyźnie, a w nocy także w pasie od Kotliny Kłodzkiej po Roztocze, spodziewamy się rozległej strefy deszczu z wbudowanymi burzami. Zjawiska miejscami mogą być silne, jednak w większości pozostaną słabe i umiarkowane. Burze mogą nieść miejscami silny wiatr i opady gradu, jednak głównym zagrożeniem będzie długotrwały, intensywny deszcz, powodujący wezbrania rzek i zalania. Nie wykluczone są także osunięcia ziemi, zwłaszcza w Karpatach i na ich przedgórzu, a także w Kotlinie Kłodzkiej.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
We wschodniej i środkowej Polsce burze mogą pojawić się w ciągu dnia. Będą jednak na ogół lokalne i słabe. W większości zanikną późnym popołudniem lub wieczorem, choć na ogół ich prawdopodobieństwo będzie niewielkie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.