Prognoza burzowa na 13.06.2019
UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!
AKTUALIZACJA: DODANO OBSZAR EXT! SYTUACJA JEST GROŹNA I WYJĄTKOWA!
Po trzech bardzo trudnych i dynamicznych dniach, które dały się we znaki szczególnie mieszkańcom zachodniej oraz północnej części kraju, przyszedł czas na pozostałą część Polski. Niestety, wyliczenia modeli numerycznych na czwartek są bardzo groźne. Nasz kraj zostanie podzielony na dwie części-chłodniejszy zachód oraz upalny wschód. Mieszkańcy zachodniej części kraju będą już odczuwać chłodniejszą masę powietrza, po przejściu frontu, który dziś wieczorem zaczął wchodzić od strony Niemiec. Właśnie ten front jest odpowiedzialny za bardzo gwałtowne burze u naszych zachodnich sąsiadów i to, co działo się wieczorem oraz w nocy na zachodzie Polski.
Po południu, na skutek ścierania się dwóch mas powietrza, na linii zbieżności powstaną doskonałe warunki do powstania bardzo silnych burz wielokomórkowych oraz superkomórek burzowych niosących, że sobą ulewne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru dochodzące i lokalnie mogącego przekraczać 100 km/h oraz dużego gradu mogącego osiągać nawet do 5-6 cm średnicy. Dodatkowo pojawią się bardzo duże szanse na zejście kilku w pełni wykształconych trąb powietrznych. Wszystko wskazuje na to, że burze mogą połączyć się w jeden wielki układ MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny).
EXT– ekstremalne zagrożenie burzowe (kolor fioletowy): Ze względu na znaczne wzmocnienie się parametrów konwekcyjnych, prognozowane zjawiska w tym obszarze mogą mieć charakter niszczący, oraz powodować liczne szkody. Oznacza to, że burze nieść będą bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia oraz mienia. Opady deszczu mogą być nawalne, powodować liczne zalania i podtopienia a także wystąpienie powodzi błyskawicznej. Padający grad będzie znacznych rozmiarów. Zalecamy pozostanie w domu, a w razie zaobserwowania niebezpiecznych zjawisk takich jak trąba powietrzna schronić się w łazience bądź piwnicy.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): Ponownie wystąpią warunki do powstania groźnych burz. Spodziewamy się przede wszystkim wystąpienia nawalnych opadów deszczu, Najpewniej towarzyszyć im będą liczne wyładowania atmosferyczne, możliwy jest opad gradu znacznej wielkości (5-6 cm lub więcej). Możliwe jest także powstanie rozległego mezoskalowego układu burzowego (MCS). Przy jego przechodzeniu mogą wystąpić silne porywy wiatru powodujące szkody w mieniu. Najbardziej groźne zjawiska i szanse na burze pojawią się na w Łódzkim, Mazowieckim, Warmińsko-Mazurskim oraz we wschodniej części Małopolski. Na pograniczu Mazowsza i Ziemii Łódzkiej istnieją podwyższona szansa na powstanie trąby powietrznej. Osoby przebywające na tych obszarze prosimy o śledzenie komunikatów i zachowanie ostrożności.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W tym obszarze spodziewamy się burz w fazie rozwoju (w zachodnim obszarze), kiedy jeszcze będą wzmacniać swój potencjał, lub w początkowej fazie zaniku ( we wschodnim obszarze SRD). Nie można jednak lekceważyć zjawisk mogących się tu pojawić. Najpewniej będą to liczne wyładowania, silny wiatr oraz nawalne opady deszczu czy grad. Istnieje możliwość wystąpienia przypadku trąby powietrznej.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Dość niska szansa pojawienia się wyładowań. Najpewniej będą one w fazie rozwoju, wędrując dalej na wschód. Lokalnie komórki burzowe mogą być już dość silne, generujące przede wszystkim intensywne opady deszczu. Możliwe jest także pojawienie się opadów gradu.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Burze o ile wystąpią najpewniej będą słabe. W obszarze MRG spodziewamy się powstawania pierwszych komórek opadowych, które mogą, generować wyładowania doziemne. Spodziewane zjawiska mogą mieć charakter mocno lokalny.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
You must be logged in to post a comment.