Prognoza burzowa na 12.05.2022
W czwartek Polska znajdzie się w zasięgu rozległego pola niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Przez nasz kraj będzie przechodzić front chłodny, w obrębie którego pojawiać się mogą formować się komórki konwekcyjne. Prognozowane warunki wskazują na możliwość powstania wyizolowanych, ale miejscami silnych burz, w tym superkomórek. Choć większość gwałtownych zjawisk powinna pojawić się nad Ukrainą i Słowacją, to również wschodnia i południowa część Polski w godzinach popołudniowych znajdzie się na trasie lokalnie gwałtownych zjawisk burzowych. Z komórkami związane będą głównie silne porywy wiatru, zwłaszcza w przypadku powstania linii szkwałowej i superkomórek, oraz intensywne opady deszczu i miejscami gradu. Istnieje także niskie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej. Pierwsze wyładowania pojawią się już w godzinach rannych, a część z nich powstanie jeszcze w nocy ze środy na czwartek. Większość burz powinna natomiast opuścić nasz kraj późnym popołudniem.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Rejon południowo-wschodniej Polski jest najbardziej zagrożony gwałtownymi zjawiskami burzowymi. W godzinach popołudniowych spodziewamy się tutaj wystąpienia lokalnie silnych burz, w tym superkomórek, niosących nawalne opady deszczu, silny wiatr i grad. Lokalnie zjawiska mogą nieść szkody. Istnieje także niskie prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej. Większość burz powstanie w centralnej części Polski i już w pełni uformowana nadejdzie nad obszar prognozy, więc dominować będą w pełni ukształtowane, silne komórki burzowe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W obszarze NWL spodziewamy się głównego rozwoju konwekcji w pierwszej połowie doby, oraz nasilania się tych zjawisk. Już w początkowej fazie burze być one dość silne, generując miejscami niszczący wiatr szkwałowy. Dodatkowo możliwe będą lokalnie intensywne opady deszczu, oraz grad. Również tutaj możliwe będzie powstanie superkomórek, pojawi się także niskie prawdopodobieństwo uformowania się trąby powietrznej. Burze powinny jednak szybko opuścić obszar, kierując się na południowy wschód. Większość z nich znajdzie się nad sąsiednimi krajami, bądź w strefie SRD w godzinach wczesnopopołudniowych.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W rejonie MRG burz spodziewamy się w pierwszej połowie doby. Część z nich wystąpi już w nocy i na ogół nie powinny być one silne. Nieść mogą jednak miejscami silny wiatr i intensywne opady deszczu. Lokalnie spaść może także drobny grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.