Prognoza burzowa na 12.05.2021
Czas obowiązywania: od 12.05.2021 08:00 CEST do 13.05.2021 08:00 CEST
Środa przyniesie powrót burz nad Polską. Choć we wtorek wieczorem na krótko zagrzmiało w rejonie Cedyni, to środowe prognozy wskazują na znacznie poważniejszy incydent burzowy. Odpowiedzialny za niego będzie zafalowany front atmosferyczny nad Niemcami, oraz rozciągająca się przed nim linia zbieżności wiatru. Na obu formacjach mogą powstać płytkie ośrodki niżowe, które dodatkowo poprawią i tak już dość wysokie parametry konwekcyjne. Burze pojawiać się będą za równo na linii zbieżności wiatru, jak i w strefie przed frontem. Nad niemal całym pasem gór, oraz nad zachodnią Polską możliwe będą początkowo lokalne, dość silne burze, łączące się w większe formacje, głównie na krańcach zachodnich i w południowo-zachodniej części kraju. Burzom towarzyszyć może silny wiatr, wraz ze znacznej średnicy gradem, oraz intensywnymi opadami deszczu. Przewidujemy powstanie kilku superkomórek burzowych, głównie na południowym zachodzie Polski. Przynajmniej jedna z nich może mieć potencjał do wytworzenia trąby powietrznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region ten cechować się będzie podwyższonym prawdopodobieństwem burz, w tym pojedynczych komórek, bądź burz wchodzących w skład większych klastrów, mogących mieć chwilami gwałtowny przebieg. To właśnie w rejonie SRD spodziewamy się większości przypadków superkomórek, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, oraz w zachodniej Wielkopolsce. Burze powinny pojawić się początkowo w Sudetach, oraz nad Kotliną Kłodzką, najpewniej wczesnym popołudniem. Stopniowo będą się nasilać i przemieszczać na północny zachód. Z biegiem dnia zaczną łączyć się w większe klastry, bądź niewielkie układy. Z burzami związane będą intensywne, miejscami nawalne opady deszczu, oraz znacznej średnicy grad, mogący powodować szkody. Dodatkowo prognozujemy w wielu miejscach silny, lokalnie niszczący wiatr, związany ze zjawiskami downburst, jak i szkwałami. Nie można wykluczyć także pojawienia się trąby powietrznej.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Region NWL cechować się będzie zwiększonym prawdopodobieństwem burz, miejscami gwałtownych, głównie w zachodniej i południowej części obszaru. Początkowo komórki burzowe będą pojawiać się na linii zbieżności wiatru, po czym zaczną się łączyć w większe klastry i wędrować na północny zachód. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu i silny wiatr. Dodatkowo możliwe będą opady znacznej średnicy gradu. Nie można także wykluczyć przynajmniej jednego przypadku superkomórki burzowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej jest znikome. Pierwsze burze powinny pojawić się popołudniu, a szczyt aktywności przypadnie na wczesne godziny wieczorne.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar ten będzie na ogół spokojny, jedynie w górach mogą pojawić się wyizolowane, miejscami dość silne burze. Zjawiska nie powinny jednak mieć gwałtownego przebiegu. Na nizinach pojawią się najpewniej jedynie chmury konwekcyjne z których może przelotnie popadać i lokalnie zagrzmieć. Poza chwilami intensywnym deszczem i lokalnie silnym wiatrem, burze nie powinny nieść ze sobą większego zagrożenia. Mimo tego należy zachować ostrożność, zwłaszcza w górach, gdzie komórki mogą pojawiać się bardzo szybko.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.