Prognoza burzowa na 1.07.2020
Czas obowiązywania: od 1.07.2020 08:00 CEST do 2.07.2020 08:00 CEST
Aktualizacja: Dodano obszar SRD na południowym wschodzie w pasie od Małopolski po Lubelszczyznę , gdzie w drugiej części nocy możliwe będą dość gwałtowne burze z ulewnym deszczem i możliwym wystąpieniem zjawiska training storms.
W środę za sprawą systemu niżowego i powiązanych z nimi frontów do Polski miejscami powrócą dość silne burze. Podczas gdy na północy kraju zaznaczy się wietrzna i niżowa aura, w większej części centralnej i południowej Polski dominować będzie ciepły sektor niżu, za którym nasunie się pofalowany front, prawdopodobnie z wbudowanym płytkim niżem mezoskalowym. Podobna formacja ma pojawić się w nocy nad południową i południowo-wschodnią częścią kraju. Taka sytuacja może spowodować powstanie większego klastra burzowego, lub nawet układu o znacznej sile, lub dość licznych, wyizolowanych burz, w tym superkomórek. Z frontem przemieszczać się będzie linia zbieżności wiatru, na której pojawią się podwyższone parametry konwekcji, w szczególności uskoki wiatru i energia potencjalna dostępna drogą konwekcji. Wzrośnie także wilgotność, co zapewni paliwo prognozowanym burzom. Sytuacja z powodu znacznej dynamiki i rozbieżności prognoz jest niepewna. Poza obszarem SRD (pomarańczowym) burze będą bardzo lokalne, a w wielu miejscach mogą się w ogóle nie pojawić. Jeśli jednak wystąpią, miejscami będą dość silne, w obszarze średniego zagrożenia burzowego nawet gwałtowne.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Największe prawdopodobieństwo burz i największe, potencjalne zagrożenie ze strony związanych z nimi zjawisk. Możliwe jest powstanie większego układu, bądź serii komórek, w tym superkomórek, z nawalnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, oraz miejscami ze sporym gradem. Nie wykluczamy także powstania jednej lub kilku trąb powietrznych, choć szanse na te zjawiska będą niskie. Burze pojawią się dość późno, miejscami dopiero wieczorem. Mimo tego, sporadycznie grzmieć może już koło południa. Komórki przemieszczać się będą dość szybko, co zwiększy prędkość związanego z burzami wiatru. Stwarza to również zagrożenie ze strony szybko przemieszczających się rdzeni opadowych i ewentualnych trąb powietrznych, co daje mało czasu na znalezienie schronienia. W południowo-wschodniej części Polski, w obszarze SRD gwałtowne burze spodziewane są w drugiej części nocy i nad ranem.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Prawdopodobieństwo burz będzie umiarkowane, jednak większość komórek będzie wyizolowana i raczej będą one sporadyczne, co sprawi, że w większej części obszaru nawet nie popada. Same burze miejscami będą dość silne, z intensywnymi opadami deszczu i miejscami z silnym wiatrem. Lokalnie spaść też może grad, jednak nie powinien być duży. Burze w większości przypadków pojawią się późnym popołudniem bądź wieczorem. Na wschodzie i południowym wschodzie zagrzmieć może dopiero w drugiej połowie nocy. Ponownie zagrożeniem będą wówczas intensywne opady powodujące zalania.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar prognozowanych, dość silnych przelotnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, które mogą generować sporadyczne wyładowania, jednak związane z nimi burze nie powinny być silne. Ewentualne wyładowania będą nieliczne, rozproszone, a same burze krótkotrwałe.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.