Nowy dostępny produkt – ZHAIL
Zainteresowani meteorologią z pewnością znają sytuację z ostatnich kilku tygodni.
IMGW zagroziło sądem dla strony radareu.cz, która publikuje dane radarowe z całej Europy – w tym z Polski. Właściciel strony zdjął polski radar, jednak IMGW zostało zalane falą protestów. Na to wszystko zwróciły uwagę nawet media, przez co instytut ugiął się pod ich presją i oficjalnie zezwolił na 3-miesięczny okres używania danych radarowych. Obiecał również zaproponować współpracę dla radareu.cz.
Kilka dni temu IMGW zaskoczyło wszystkich przekazaniem projektu zmian rozporządzenia do Ministra Środowiska. Rozporządzenie dotyczy „procedur zbierania i przetwarzania informacji”, natomiast proponowane zmiany miałyby… rozszerzyć dostęp do bezpłatnych danych meteorologicznych! Jest to coś o co od kilku lat zabiegali wszyscy związani z meteorologią bezpośrednio (np. amatorskie organizacje) jak i pośrednio (np. lotniska).
Dziś nastąpił kolejny krok do przodu. IMGW udostępniło online nowy produkt: ZHAIL. Dostępny jest tutaj: http://www.pogodynka.pl/zhail/
Jest to niezwykłe wydarzenie, ponieważ IMGW do tej pory nie tylko nie chciało dzielić się innymi produktami, ale nawet – celowo opóźniało działanie tak podstawowych jak radar odbiciowości. Oczywiście będziemy stale obserwować produkt w trakcie dni burzowych i informować o ciekawych wynikach.
Sam produkt pokazuje prawdopodobieństwo występowania gradu na podstawie pomiaru odbiciwości powyżej izotermy 0 [1]. Powyżej odległości 125 km od radaru znacznie wzrasta ryzyko fałszywych alarmów – warto o tym pamiętać, ponieważ produkt na stronie został zaprezentowany w kwadratach o szerokości 300 km (należy więc brać pod uwagę obszary co najmniej 25 km od granicy wyciętego obszaru).
Co nieco o praktycznym działaniu ZHAIL można dowiedzieć się z samej strony instytutu, gdzie czasem pojawiają się analizy wybranych przypadków na różnych produktach. Jak widać w podanym linku, ZHAIL rok temu wskazał duże prawdopodobieństwo opadów gradu w Bisztynku (gdzie w rzeczywistości spadł grad do 7 cm). Prawdopodobnie jednak było to średnio użyteczne, biorąc pod uwagę nadmienione w [1] częste fałszywe alarmy przy dużych odległościach od radaru (a tu z taką mieliśmy do czyniania).
Źródła:
[1] http://www.imgw.pl/extcont/wiedza/otn/produkty_radarowe.pdf