Kontynuacja burz i ciepła – prognoza sezonowa na lato od AccuWeather
Po dość chłodnym marcu, rekordowo ciepłym, ale i burzowym kwietniu, jesteśmy na półmetku ciepłego i równie burzowego maja. Dokładnie takiego, jaki miał być w prognozie sezonowej AccuWeather. Czas więc na prognozę sezonową na lato. Czy dane nam będzie odpocząć od gwałtownej pogody?
Wiele wskazuje na to, że nie. Podczas gdy zachodnia i centralna Europa będą w zasięgu groźnych zjawisk pogodowych, to głównie wschód narażony będzie na liczne, gwałtowne burze. Połączenie wyższych od normy temperatur, oraz okazyjnych napływów wilgoci znad Morza Śródziemnego, stworzą warunki do powstawania niebezpiecznych burz w pasie od Czech i zachodniej Polski, po Białoruś i południową Litwę. Jak informuje Tyler Roys z AccuWeather, większość gwałtownych burz występować ma od godzin wczesnopopołudniowych po wieczór.
Takie burze mogą powodować niszczący wiatr, grad oraz powodzie błyskawiczne, jak i utrudniać jazdę. Silniejsze mogą generować tornada, oraz duży i niszczący grad. Jak informuje Alan Reppert, starszy meteorolog w AccuWeather, po każdym incydencie burzowym mogą pojawiać się chłodniejsze dni, ale nie widać tego lata zimnych epizodów. Poza dniami burzowymi ma być generalnie sucho i ciepło – temperatury poszybują ponad normę, a opadów w wieli miejscach może brakować.
Rosnące, letnie temperatury przyniosą ryzyko suszy w znacznej części Europy zachodniej. Wspomogą również pożary, które mogą licznie wybuchać od Francji po Niemcy i Alpy. Termometry dość często będą wskazywać ponad 32 stopnie od czerwca po sierpień praktycznie wszędzie od zachodniej Francji po wschód Niemiec. Najbardziej intensywne fale upałów, z temperaturami przekraczającymi 38 stopni, pojawiać się będą głównie na południu Francji i północy Włoch.
Jak ostrzega Reppert, jest obawa że długotrwałe fale upałów mogą spowodować zagrożenie dla osób starszych i dzieci. Roys z kolei dodaje, że kolejnym powodem do niepokoju będzie pogarszająca się wówczas jakość powietrza, która również może mieć wpływ na stan zdrowia wielu osób. Pogłębiająca się susza również będzie zmartwieniem, zwłaszcza że zacznie obejmować kolejne regiony. Połączenie upałów, oraz suchej gleby i roślinności spowoduje wyższe od normy zagrożenie pożarowe. Największe ryzyko będzie w pasie od południowej Francji przez północne Włochy po tereny alpejskie i południowe Niemcy. Roys dodaje, że każdy pożar spowoduje pogorszenie i tak już złej jakości powietrza w regionie nim dotkniętym.
Mimo tego, że opady spodziewane są na poziomie poniżej normy, to z powodu wysokich temperatur i znacznej niestabilności, większość burz stanie się tam gwałtowna. Mogą powodować niszczące porywy wiatru, oraz powodzie błyskawiczne.
Choć większość kontynentu doświadczy raczej niedoboru opadów, to burze mają występować dość często w pasie od południowych Włoch po południowe Bałkany. Tam też opady będą miejscami znacznie powyżej normy. Zagrożeniem będą głównie powodzie błyskawiczne, wywołane przez przeważnie powolne, mocno uwodnione układy. Mogą tam również występować okresy zmiennej i przeważnie deszczowej aury, przez co w jednym miejscu intensywne opady mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Oznacza to możliwość powodzi, oraz osunięć ziemi. Jak twierdzi Roys, największe ryzyko osunięć będzie w rejonie Apeninów i Dinarów. Jednocześnie, zmienna i deszczowa aura sprawi, że większość fal upałów będzie krótka i raczej mało intensywna. Będzie to duży kontrast w porównaniu z zeszłorocznym latem na Bałkanach.
Przedłużający się okres ciepłej i suchej aury na Wyspach Brytyjskich, oraz na północy Francji i w krajach Beneluxu prędko się nie skończy. Mimo prognozowanych temperatur ponad normą, strefa upałów z południa nie powinna docierać aż do Wielkiej Brytanii, czy Belgii. Na mieszkańców tamtych rejonów nie czekają więc rekordowe upały, jednak może to być jedno z trzech najcieplejszych lat w ostatniej dekadzie. Niestety tam również we znaki da się coraz dłuższy okres niedoboru opadów. Jak twierdzi Roys, każde suche lato, następujące po chłodnej końcówce zimy i wczesnej wiośnie, ma zły wpływ na uprawy. Z kolei zachodnia Szkocja i Irlandia będą znacznie bardziej wilgotne i burzowe. Mimo tego, najbardziej mokre regiony otrzymają miesięczne sumy opadów zbliżone do normy.
Susza będzie poważnym zmartwieniem także na Ukrainie i północy Bałkanów. Po dość mokrym marcu, kwiecień cechował się niemal na całej Ukrainie niedoborem opadów. Taka tendencja ma się utrzymać aż do sierpnia, przez co prawdopodobieństwo suszy będzie bardzo wysokie. Jak twierdz Roys, większość terenów Ukrainy otrzyma mniej niż 50% normy opadowej. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, późne mrozy i wczesna wiosna dodatkowo pogorszą sytuację w rolnictwie. Możliwe jest, że w niektórych regionach wprowadzone zostaną limity zużycia wody.
Podobnie może być na Półwyspie Iberyjskim, jednak tam, takie lato jest niemal typowe. Spodziewane są tam wysokie temperatury i zagrożenie pożarowe, ale nie większe niż wynika to z normy. Co więcej, pożary mogą pojawiać się później, za sprawą dość wilgotnej i chłodnej wiosny. Zagrożeniem będą jednak rzadkie i lokalne, ale gwałtowne burze. Podobnie na wschodzie i południu Grecji, oraz na zachodzie Turcji. Z kolei Skandynawię czeka raczej typowe lato z jedynie epizodami ciepła.
You must be logged in to post a comment.