Komunikat prasowy o możliwości wystąpienia silnych burz w dniach 7-8.06.2020
Po dość spokojnym początku sezonu burzowego, przełom obecnego i nadchodzącego tygodnia może przynieść w Polsce dość groźny incydent burzowy. Szczególnie mieszkańcy wschodniej połowy kraju powinni w najbliższych dniach uważać, jednak groźna pogoda zawita także do południowej i centralnej Polski.
Tegoroczny maj zapisał się jako najchłodniejszy w Polsce od 1991 roku i zdecydowanie jako jeden z najmniej aktywnych burzowo w ostatnich latach. Wraz z początkiem czerwca trend zdaje się odwracać. Z uwagą obserwujemy od kilku dni wyliczenia modeli numerycznych na nadchodzącą niedzielę i poniedziałek. Ostatni dzień bieżącego tygodnia przynieść może bowiem najpoważniejszy w tym sezonie incydent burzowy.
Wszystko to za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego, który ulokuje się w niedzielę w godzinach rannych nad Polską w pasie od Podkarpacia po Opolszczyznę. Front ten będzie częścią rozległego systemu pogodowego, rozdzielającego chłodne masy powietrza nad Skandynawią i Europą Zachodnią, a cieplejszymi nad południem i wschodem kontynentu. W przypadku Polski zachodniej i północnej, dominować będzie chłodna i zasobna w wilgoć masa powietrza polarnomorskiego. Nad wschód i południe kraju z kolei napłynie ciepła i wilgotna masa powietrza kontynentalnego o genezie zwrotnikowej.
Niestabilna pogoda w niedzielę i poniedziałek
Na ten moment modele w większości sugerują powstanie dobrze uwodnionych i zorganizowanych burz, które mogą łączyć się w wielokomórkowe struktury. Szczególnie północny wschód Polski narażony będzie na pojawienie się superkomórek burzowych, nawalnych opadów deszczu oraz trąb powietrznych. Wstępne analizy modeli synoptycznych wskazują na powstanie mezoskalowego niżu w linii frontu, co dodatkowo poprawi warunki burzowe. Miejscami niedzielne zjawiska mogą mieć gwałtowny przebieg. Podobnie wygląda także wspomniany poniedziałek. We wschodniej części kraju obecny będzie układ niskiego ciśnienia, który w połączeniu z podwyższonymi parametrami konwekcyjnymi i obecnością frontu, ponownie przyniesie groźne zjawiska burzowe. Spodziewane są intensywne opady deszczu, aktywne burze wielokomórkowe z gradem i superkomórki burzowe. Również w poniedziałek wystąpi możliwość pojawienia się w pełni wykształconej trąby powietrznej.
Rozbieżne prognozy na poniedziałek
O ile prognozy na niedzielę są jeszcze w miarę stabilne, tak prognozowana aura na poniedziałek nie jest jeszcze pewna. Położenie niżu w poniedziałkowych prognozach jest zmienne, zależnie od wybranego modelu prognostycznego. Przekłada się to nie tylko na położenie obszaru prognozowanych burz, ale również na ich siłę. Czynniki takie jak dystrybucja wilgoci w troposferze, zachmurzenie warstwowe związane z frontem, różnica temperatur, czy ilość energii konwekcji różnią się na tyle, że nie jesteśmy w stanie na teraz wydać wiążącej prognozy na poniedziałek. Największe prawdopodobieństwo wyładowań będzie wówczas we wschodniej połowie kraju, ale problem stanowi głównie ocena obszaru największego zagrożenia burzami. Sytuacja jednak powinna się do niedzieli wyklarować i w niedzielny wieczór pojawi się ostateczna prognoza.
Z uwagi na mimo wszystko dość odległy termin i perspektywę kolejnych aktualizacji zachęcamy do śledzenia kolejnych komunikatów i prognoz które będą się pojawiać na naszym profilu, na stronie https://obserwatorzy.info oraz w aplikacji Monitor Burz.
Treści zawarte w powyższym komunikacie mogą być wykorzystywane na prawie cytatu, bądź przeredagowane dla potrzeb tekstu, lub materiału radiowego, telewizyjnego czy tekstowego. Prosimy jednak o podanie Sieci Obserwatorów Burz jako źródła informacji.
Spełniając jeden ze swoich celów statutowych, jakim jest rzetelne, niezwłoczne i nieograniczone informowanie w miarę posiadanych możliwości o stanie atmosfery i o zagrożeniach pogodowych wierzymy, że działamy fair wobec naszych odbiorców, oraz mediów. Wyrażamy również nadzieję, że i Państwo zagrają fair i zastosują się do naszego apelu o wskazanie źródła powyższych informacji.
Z wyrazami szacunku,
Biuro Prasowe Stowarzyszenia
Sieć Obserwatorów Burz
You must be logged in to post a comment.