Indeks NAO i AO
Dla polskich warunków ważny jest nie tylko indeks NAO (North Atlantic Oscillation), ale również AO (Arctic Oscillation).
Ogólnie rzecz biorąc, każdy z nich pokazuje anomalię od średniego, wieloletniego ciśnienia. Przy NAO jest to anomalia różnicy ciśnienia pomiędzy Niżem Islandzkim i Wyżem Azorskim (dwoma najważniejszym układami barycznymi na Atlantyku). Przy AO jest to anomalia ciśnienia nad Arktyką.
Wskaźniki te, w naszym kraju najprościej przekładają się na pogodę w zimie.
I tak:
– dodatni NAO i/lub dodatni AO zazwyczaj oznacza odwilż, dodatnie temperatury i dynamiczną pogodę (wiele przelotnych lub intensywnych opadów, silne porywy wiatru), szczególnie tyczy się to zachodu kraju (na wschodzie często temperatury pozostają w okolicach 0 stopni); wyjątkiem jest sytuacja, w której Polska dostaje się pod wpływ głębokiego wyżu rosyjskiego (tak było w lutym 2012 – co przyniosło siarczyste mrozy przez dwa tygodnie)
– ujemny NAO i/lub ujemny AO to najczęściej ujemne temperatury i znaczne uspokojenie pogody (szczególnie na północy kraju), czasem również długotrwałe opady śniegu, a wiosną możliwość wystąpienia pierwszych burz (jeśli nastąpi spływ powietrza z północy)
Prognozy obu wskaźników są dostępne na stronach NOAA: NAO oraz AO.