Burze 11.05.2020
Zgodnie z wydaną w niedzielę (10.05) wieczorem prognozą burzową, nad Polską przeszły w poniedziałek, 11. maja burze. Choć dynamika układów była mniejsza niż zakładano, lokalnie wystąpiły silne komórki burzowe, w tym superkomórki. W województwie łódzkim zanotowano możliwą trąbę powietrzną.
W poniedziałek nad Polską wystąpił silny kontrast termiczny – między północno-zachodnią i północną, a południowo-wschodnią i południową częścią kraju różnica temperatur wyniosła ponad 20 stopni. Prognozowane warunki zakładały nieliczne burze o znacznej sile, bądź większe układy na północnym wschodzie kraju, oraz wyizolowane burze, okrywające się opadem w centrum na południowym zachodzie. W przypadku Podlasia i północnego Mazowsza spełnił się drugi wariant – nieliczne, ale groźne burze superkomórkowe, mogące wygenerować trąbę powietrzną, niosące grad, krótkotrwałe, lecz intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr.
Pierwsze wyładowania padły około godziny 14:00 w rejonie Płońska z formującej się wówczas superkomórki. Burza nie wygenerowała wielu wyładowań, ale była potencjalnie groźna. Kolejne burze rozwijały się w pasie od Łomży po Kotlinę Kłodzką. Nad Dolnym Śląskiem, Ziemią Łódzką i Mazowszem powstało przynajmniej sześć superkomórek burzowych o wyraźnych strukturach. Nie zanotowano wielu szkód na terenie kraju – największy potwierdzony grad miał średnicę koło 1,5 cm, opad godzinowy nie przekroczył 20 mm, a wiatr w większości kraju nie przekraczał 70 km/h według oficjalnych pomiarów. Lokalnie zjawiska mogły jednak mieć bardziej gwałtowny przebieg, na co wskazują dane radarowe, obserwacje naszych ekip terenowych i raporty wysłane przez System Raportów.
Trąba powietrzna pod Łaskiem
Przed godziną 18:00 w okolicach miejscowości Łask w województwie łódzkim mogła zejść krótkotrwała trąba powietrzna. Według otrzymanego przez jedną z zaprzyjaźnionych grup meteorologicznych materiału wideo, w rejonie Buczku, Woli Buczkowskiej i Czestkowa mogła pojawić się trąba powietrzna. Stwierdzono tam szkody odpowiadające miejscami tornadu o sile EF1, w tym zerwanych lub uszkodzonych kilka dachów, oraz połamane gałęzie i większe konary drzew. Nie mamy informacji o osobach poszkodowanych, czy o stratach większych niż uszkodzenia dachów, czy elewacji. Według wstępnych oględzin wąski, nieciągły pas szkód może mieć nawet około 7 kilometrów długości. Nasza ekipa w najbliższych dniach dokona oględzin na miejscu. Również zespół Łowcy Burz Łódzkie analizuje miejsce zdarzenia.
Choć nagranie wyraźnie wskazuje na obniżenie chmur i być może także na lej, jego jakość nie pozwala na stwierdzenie, czy faktycznie była widoczna rotacja. Szkody nie zostały jeszcze dokładnie udokumentowane przez przeszkolonych meteorologów, przez co nie została jeszcze wykonana klasyfikacja zjawiska. Dodatkowym utrudnieniem klasyfikacji zjawiska jest fakt, że szlak szkód jest nieciągły – występują przerwy świadczące o występowaniu wąskiego prądu zstępującego (microburst), lub trąby powietrznej „skaczącej” z jednego miejsca na drugie. Nie zmienia to jednak faktu, że nagranie może ukazywać tornado, prawdopodobnie klinowe, a warunki w regionie Łasku sprzyjały powstaniu trąb powietrznych. Sama burza była najprawdopodobniej superkomórką, co również pozwala podejrzewać trąbę powietrzną.
We wtorek słabe burze mogą powstać na północy kraju. Szanse na ich wystąpienie będą jednak znikome.
Treści zawarte w powyższym komunikacie mogą być wykorzystywane na prawie cytatu, bądź przeredagowane dla potrzeb tekstu, lub materiału radiowego, telewizyjnego czy tekstowego. Prosimy jednak o podanie Sieci Obserwatorów Burz jako źródła informacji.
Spełniając jeden ze swoich celów statutowych, jakim jest rzetelne, niezwłoczne i nieograniczone informowanie w miarę posiadanych możliwości o stanie atmosfery i o zagrożeniach pogodowych wierzymy, że działamy fair wobec naszych odbiorców, oraz mediów. Wyrażamy również nadzieję, że i Państwo zagrają fair i zastosują się do naszego apelu o wskazanie źródła powyższych informacji.
Z wyrazami szacunku,
Biuro Prasowe Stowarzyszenia
Sieć Obserwatorów Burz
You must be logged in to post a comment.