Xaver najgorszym zjawiskiem pogodowym ostatnich lat
Analiza synoptyczna z 06-12-2013, godzina 7. Xaver w szczycie aktywności z 961 hPa w centrum.
To nie koniec podobieństw: Xaver zabił 5 osób, zranił 53, uszkodził ponad 200 dachów, wywracał TIRy i autobusy, a także pozbawił prądu ponad pół miliona odbiorców. Mimo że przy Cyrylu porywy sięgały 130 km/h, a przy Ksawerym 95 km/h – skala szkód była podobna. Stało się tak, ponieważ istotną rolę odegrały intensywne opady śniegu. Nie bez powodu w prognozie podkreślaliśmy, że nie będzie to zwykła zamieć, ale blizzard (czyli w wolnym tłumaczeniu wichura śnieżna).
Dane z 5, 6, 7 grudnia na podstawie depesz SYNOP i METAR.
W ciągu trzech dni padło prawie tysiąc wyładowań [1].
Cyklon przyniósł trzy uderzenia. Pierwsze w noc z czwartku na piątek według prognoz miało być najsilniejsze, a skończyło się na porywach rzędu 75 km/h. Jednak już drugie, piątkowe, wprowadziło chaos w wielu miejscach w kraju za sprawą porywów do 100 km/h i intensywnych opadów śniegu. W szczytowym momencie prawie 600 tys. odbiorców nie miało prądu, odwołano zajęcia w kilkuset szkołach na północnym zachodzie, wiele pociągów stanęło w trasie z powodu uszkodzeń trakcji, powstały wielokilometrowe korki na drogach. Trzecie uderzenie nastąpiło w sobotę z rana i podobnie jak pierwsze, przyniosło porywy rzędu 75 km/h i opady śniegu, które głównie utrudniały naprawy oraz blokowały niektóre drogi.
Konar przebił przedział maszynisty w pociągu relacji Miastko – Słupsk. Maszynista w momencie uderzenia upadł na ziemię, co prawdopodobnie uratowało mu życie.
W Porajach (pomorskie) wiatr powalił drzewo na samochód, 3 osoby zginęły.
Wiatr przewrócił też wiele Tirów, tu: obwodnica Wrocławia.
Przewrócony maszt telefonii komórkowej w Koluszkach.
Jeden z wielu dachów zerwanych przez bardzo silne porywy wiatru związane z cyklonem.
Warto dodać, że media spisały się bardzo dobrze. Niemal cały kraj wiedział o Ksawerym zanim nadszedł i wiele osób miało możliwość uwzględnić skutki wichury w swoich planach. Same prognozy prędkości porywów wiatru większość mediów oczywiście przeszacowała, ale czy to ważne? Laicy i tak nie widzą różnicy między 110 km/h i 90 km/h. Niektórzy nawet twierdzą, że poryw 80 km/h jest niegroźny.
Na koniec porównanie naszej prognozy wstępnej z rzeczywistością:
Na 9 wszystkich stref, 7 stref trafiliśmy z dokładnością do 8 km/h, a 5 stref z dokładnością do 2 km/h.
[1] http://www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?bo_page=archive&bo_hour_range=72&bo_oldmap=poland&bo_oldani=0&bo_map=poland&bo_year=2013&bo_month=12&bo_day=4&bo_hour_from=0&bo_animation=0&lang=en#bo_arch_strikes_maps_form[2] http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=134259&filename=&idnews=137570&data=&status=biezace&_CheckSum=-572306099