Tornado pod Łaskiem 11. maja 2020
W dniu 11. maja 2020 roku w okolicach Łasku przeszło pierwsze w tym roku tornado związane z superkomórką burzową. Skany radarowe, jak i relacje naocznych świadków i materiał wideo potwierdzają wystąpienie superkomórki z trąbą powietrzną, a wstępne oględziny pozwoliły je zakwalifikować.
Trąba powstała około 17:50 w poniedziałek, 11. maja br. w okolicach miejscowości Buczek. Wraz z macierzystą burzą skierowała się na północ, ku Woli Buczkowskiej i Czestkowowi F, gdzie najpewniej zanikł. Wstępne doniesienia mówią o pasie nieciągłych szkód o szerokości poniżej 100 metrów i długości około 4 kilometrów. Wir miał utrzymywać się przez niecałe 10 minut.
Tornado zostało zakwalifikowane jako EF1/T2 z wiatrem o prędkości między 130 a 160 km/h. Burza macierzysta powstała około godziny 14:30 między Opolem a Namysłowem i szybko przekształciła się w superkomórkę burzową z widoczną sygnaturą hook echo. Około godziny 16:00, mijając miejscowość Byczna, wykonała charakterystyczny dla superkomórek prawoskrętnych skręt o kilkanaście stopni w prawo od pierwotnej trasy (z kierunku na północ-północny wschód do kierunku północno-wschodniego) i skierowała się na Złoczew, gdzie znacznie osłabła około godziny 17:10. Kilkanaście minut później opady z burzy nasiliły się, a sama komórka stała się niestabilna. Paradoksalnie to właśnie w takim stanie, około 17:50, stworzyła krótkotrwałe tornado niedaleko 32. BLT w Łasku. Tornado przeszło niemal dokładnie w osi południe-północ, uszkadzając dachy i drzewa. To właśnie dziwne zachowanie burzy będzie obiektem badań naszego zespołu w najbliższych dniach.
Na miejsce niebawem uda się nasza ekipa celem dokumentacji miejsca szkód i ich rozmiarów, oceni długość i szerokość szlaku, oraz dokona finalnej weryfikacji prędkości wiatru związanego z trąbą. Analiza podłoża barycznego, jak i przebiegu całego zdarzenia jest w trakcie opracowywania i najpewniej pojawi się w przyszłym tygodniu.
Treści zawarte w powyższym komunikacie mogą być wykorzystywane na prawie cytatu, bądź przeredagowane dla potrzeb tekstu, lub materiału radiowego, telewizyjnego czy tekstowego. Prosimy jednak o podanie Sieci Obserwatorów Burz jako źródła informacji.
Spełniając jeden ze swoich celów statutowych, jakim jest rzetelne, niezwłoczne i nieograniczone informowanie w miarę posiadanych możliwości o stanie atmosfery i o zagrożeniach pogodowych wierzymy, że działamy fair wobec naszych odbiorców, oraz mediów. Wyrażamy również nadzieję, że i Państwo zagrają fair i zastosują się do naszego apelu o wskazanie źródła powyższych informacji.
Z wyrazami szacunku,
Biuro Prasowe Stowarzyszenia
Sieć Obserwatorów Burz