Test trafności prognoz #2
W odpowiedzi na komentarze proponujące (w tej chwili) nowe adresy, musimy powiedzieć, że już jest za późno na dodanie nowych członków testu. Upłynęła już 1/4 okresu i ponieważ wskaźniki ulegają dużym wahaniom (zdarzają się w dni, w których wszystkich zaskakuje pogoda, a także dni, w których wszyscy prognozują niemal ze 100% trafnością), rozpoczęcie testu od tego momentu byłoby niemiarodajne. Zależy nam na jak największej rzetelności testu. Czas na zgłaszanie był niestety tylko wtedy, gdy ogłosiliśmy zapowiedź testu, czyli tydzień temu.
Ranking po pierwszym tygodniu marca:
1. 76,8% pogodynka.pl (=)
2. 74,3% twojapogoda.pl (+5)
3. 74% pogoda.interia.pl (+1)
4. 73% obserwatorzy.org (+1)
5. 72,2% TVN Meteo (-2)
6. 71% pogoda.onet.pl (-3)
7. 70,3% Polsat
8. 66,3% yr.no (-2)
9. 66,2% pogoda.wp.pl (-2)
10. 57% TVP1
Stawka już wyraźnie zacieśniła się. Stałą, dobrą jakość prognoz utrzymuje pogodynka.pl, choć w ostatnich dniach coraz częściej traciła do konkurencji. Najlepszym przykładem była sobota, gdy twojapogoda.pl, TVN Meteo i Polsat podali prognozy, które okazały się w 100% trafione, pozostali członkowie trafili w 90%, a pogodynka.pl „tylko” w 83%. Najbardziej problematyczny dla wszystkich był czwartek, sporo uczestników podało przejaśnienia lub opady deszczu, tym czasem w rzeczywistości cały dzień było zachmurzenie całkowite – średnia trafność z tego dnia wahała się w okolicach 40%.
Ciekawostką jest również fakt, że prognozy Polsatu i twojapogoda.pl były (przynajmniej do tej pory) identyczne.
Jeszcze dodając słowo do telewizji, one oczywiście nie prognozują prędkości wiatru. Stąd telewizje w skali punktowej mogą otrzymać maksymalnie 90 punktów. By móc porównać je z pozostałymi uczestnikami, przeliczamy skalę punktową na procentową (i np. 65 punktów dało 72%).
Osobiście jesteśmy zaskoczeni trafnością yr.no (które przez wielu było chwalone za dobre prognozy) i interia.pl (nie oszukujmy się, że prognozy na tych portalach to zazwyczaj bardzo poboczny element). Do zobaczenia we środę.