SILNY WIATR, SZTORM, INTENSYWNE OPADY DESZCZU, MOŻLIWE BURZE!
29. września (godziny nocne) – 1. października (poranek) z apogeum 30. września popołudniu i wieczorem!
Na wstępie wyjaśniamy – silne porywy wiatru, które przejdą przez Polskę, nie będą spełniały definicji orkanu!
Prognozowany incydent wiatrowy związany będzie z głębokim, dynamicznym niżem, NIE ORKANEM!

Silny wiatr, prędkość w porywach.
Sezon na jesienne wichury otwarty. Od zachodu zbliża się do Polski układ niżowy Mortimer, który dziś (29.09.) w południe czasu urzędowego (14:00 czasu polskiego, letniego) znajdował się nad wschodnią Anglią. O 2:00 nad ranem naszego czasu jego centrum będzie już ulokowane nad Danią, a ciśnienie w jego oku spadnie z około 992 hPa (12:00 UTC, 29.09) do 987 hPa. Szybko przemieszczający się na wschód niż nieść będzie ze sobą nie tylko niskie ciśnienie, ale co najistotniejsze, znaczną różnicę ciśnień. Ta bezpośrednio doprowadzi do wzrostu prędkości wiatru, a znaczna prędkość układu Mortimer, na zasadzie składowej wiatru, tą prędkość dodatkowo zwiększy. W południe czasu UTC w poniedziałek (30.09, 14:00 czasu polskiego) stale pogłębiający się niż (wówczas 984 hPa) znajdzie się już nad zachodnią Łotwą.

Silny wiatr. Wędrówka czoła strefy wiatru.
Gwałtowny wzrost różnicy ciśnień, oraz znaczna prędkość przemieszczania się układu sprawi, że nad Polską, głównie w poniedziałkowe popołudnie, wieczorem, oraz w mniejszym stopniu w nocy w poniedziałku na wtorek, pojawi się silny, a miejscami bardzo silny, potencjalnie niszczący wiatr. Pierwsze, silne porywy pojawią się w Sudetach już dziś wieczorem (29.09), przekraczając potencjalnie na szczytach górskich 110 km/h. W nocy wiatr nasili się na Podhalu, w Tatrach, oraz w Beskidzie Żywieckim, gdzie przed wschodem słońca porywy mogą już przekraczać 120 km/h, nadal mocno wiać będzie w Sudetach i w Kotlinie Kłodzkiej. O poranku wiatr nasili się w pasie południowo-zachodniej Polski, początkowo na Dolnym Śląsku, później na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i na południu Wielkopolski. Do południa porywy wiatru przekroczą tam miejscami 80 km/h, a nie wykluczone, że lokalnie osiągną 90 km/h.
Gwałtownego wkroczenia strefy silnego wiatru spodziewamy się koło południa, wraz z wędrówką szybko przemieszczającego się frontu chłodnego. Od zachodu kraju przemieszczać się będzie strefa gwałtownego szkwału, poprzedzająca obszar silnego wiatru z możliwymi intensywnymi opadami deszczu i burzami. Najsilniejsze porywy wystąpią w pierwszych 2-4 godzinach fali wiatru. Wówczas na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza w rejonie Świnoujścia, Wolina, nad Zalewem Szczecińskim i w pasie nadmorskim po okolice Kołobrzegu porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h, miejscami ocierając się o 120 km/h. Co gorsza, na wybrzeżu wiać będzie przeważnie z północy, co stwarza ryzyko gwałtownej cofki. W górach porywy wiatru sięgać mogą ponad 120 km/h, a w najwyższych partiach nawet ponad 140 km/h. Część prognoz sugeruje w rejonie Kasprowego Wierchu przeszło 150 km/h wiatru w porywie. Również na nizinach, zwłaszcza na zachodzie kraju, oraz miejscami w centrum i na południowym zachodzie, pojedyncze podmuchy zbliżą się do 100 km/h. Im dalej na wschód, tym wiatr będzie słabszy i najpewniej na północnym wschodzie kraju porywy wiatru nie przekroczą 65 km/h.
Poza wiatrem, występować będą intensywne opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie, północnym zachodzie, w centrum i na południowym zachodzie kraju. Na linii frontu chłodnego, oraz za nim, wystąpić mogą burze – na czele frontu, lub w przedfrontowej linii zbieżności powstać mogą linie szkwałowe z niszczącymi porywami wiatru. Za frontem z kolei spodziewać się należy lokalnych, słabych lub umiarkowanych burz z bardzo silnym wiatrem i lokalnie z gradem.
Sytuacja ustabilizuje się dopiero we wtorek rano, choć w górach mocno wiać będzie do środy.
W związku z silnym wiatrem i burzami prowadzona będzie relacja na żywo na https://obserwatorzy.info// i w aplikacji Monitor Burz
O genezie głębokich niżów, które mogą przeistoczyć się w orkany, można przeczytać na naszej stronie: https://obserwatorzy.info//aligato-orkan/
You must be logged in to post a comment.