SILNY WIATR, SZTORM, INTENSYWNE OPADY DESZCZU, MOŻLIWE BURZE!
29. września (godziny nocne) – 1. października (poranek) z apogeum 30. września popołudniu i wieczorem!
Na wstępie wyjaśniamy – silne porywy wiatru, które przejdą przez Polskę, nie będą spełniały definicji orkanu!
Prognozowany incydent wiatrowy związany będzie z głębokim, dynamicznym niżem, NIE ORKANEM!
Sezon na jesienne wichury otwarty. Od zachodu zbliża się do Polski układ niżowy Mortimer, który dziś (29.09.) w południe czasu urzędowego (14:00 czasu polskiego, letniego) znajdował się nad wschodnią Anglią. O 2:00 nad ranem naszego czasu jego centrum będzie już ulokowane nad Danią, a ciśnienie w jego oku spadnie z około 992 hPa (12:00 UTC, 29.09) do 987 hPa. Szybko przemieszczający się na wschód niż nieść będzie ze sobą nie tylko niskie ciśnienie, ale co najistotniejsze, znaczną różnicę ciśnień. Ta bezpośrednio doprowadzi do wzrostu prędkości wiatru, a znaczna prędkość układu Mortimer, na zasadzie składowej wiatru, tą prędkość dodatkowo zwiększy. W południe czasu UTC w poniedziałek (30.09, 14:00 czasu polskiego) stale pogłębiający się niż (wówczas 984 hPa) znajdzie się już nad zachodnią Łotwą.
Gwałtowny wzrost różnicy ciśnień, oraz znaczna prędkość przemieszczania się układu sprawi, że nad Polską, głównie w poniedziałkowe popołudnie, wieczorem, oraz w mniejszym stopniu w nocy w poniedziałku na wtorek, pojawi się silny, a miejscami bardzo silny, potencjalnie niszczący wiatr. Pierwsze, silne porywy pojawią się w Sudetach już dziś wieczorem (29.09), przekraczając potencjalnie na szczytach górskich 110 km/h. W nocy wiatr nasili się na Podhalu, w Tatrach, oraz w Beskidzie Żywieckim, gdzie przed wschodem słońca porywy mogą już przekraczać 120 km/h, nadal mocno wiać będzie w Sudetach i w Kotlinie Kłodzkiej. O poranku wiatr nasili się w pasie południowo-zachodniej Polski, początkowo na Dolnym Śląsku, później na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i na południu Wielkopolski. Do południa porywy wiatru przekroczą tam miejscami 80 km/h, a nie wykluczone, że lokalnie osiągną 90 km/h.
Gwałtownego wkroczenia strefy silnego wiatru spodziewamy się koło południa, wraz z wędrówką szybko przemieszczającego się frontu chłodnego. Od zachodu kraju przemieszczać się będzie strefa gwałtownego szkwału, poprzedzająca obszar silnego wiatru z możliwymi intensywnymi opadami deszczu i burzami. Najsilniejsze porywy wystąpią w pierwszych 2-4 godzinach fali wiatru. Wówczas na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza w rejonie Świnoujścia, Wolina, nad Zalewem Szczecińskim i w pasie nadmorskim po okolice Kołobrzegu porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h, miejscami ocierając się o 120 km/h. Co gorsza, na wybrzeżu wiać będzie przeważnie z północy, co stwarza ryzyko gwałtownej cofki. W górach porywy wiatru sięgać mogą ponad 120 km/h, a w najwyższych partiach nawet ponad 140 km/h. Część prognoz sugeruje w rejonie Kasprowego Wierchu przeszło 150 km/h wiatru w porywie. Również na nizinach, zwłaszcza na zachodzie kraju, oraz miejscami w centrum i na południowym zachodzie, pojedyncze podmuchy zbliżą się do 100 km/h. Im dalej na wschód, tym wiatr będzie słabszy i najpewniej na północnym wschodzie kraju porywy wiatru nie przekroczą 65 km/h.
Poza wiatrem, występować będą intensywne opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie, północnym zachodzie, w centrum i na południowym zachodzie kraju. Na linii frontu chłodnego, oraz za nim, wystąpić mogą burze – na czele frontu, lub w przedfrontowej linii zbieżności powstać mogą linie szkwałowe z niszczącymi porywami wiatru. Za frontem z kolei spodziewać się należy lokalnych, słabych lub umiarkowanych burz z bardzo silnym wiatrem i lokalnie z gradem.
Sytuacja ustabilizuje się dopiero we wtorek rano, choć w górach mocno wiać będzie do środy.
W związku z silnym wiatrem i burzami prowadzona będzie relacja na żywo na https://obserwatorzy.info// i w aplikacji Monitor Burz
O genezie głębokich niżów, które mogą przeistoczyć się w orkany, można przeczytać na naszej stronie: https://obserwatorzy.info//aligato-orkan/
You must be logged in to post a comment.