Przyszłość pogody, klimatu i wody dla pokoleń – Światowy Dzień Meteorologii 2023!
Codziennie tysiące osób na całym świecie pilnuje naszej atmosfery, aby w porę ostrzec przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. Są to zarówno zawodowi meteorolodzy, jak i pasjonaci, których rola z każdym rokiem rośnie. Dziś każdy z nas, czy to amator, czy profesjonalny meteorolog, ma swoje święto!
Ustalony przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) Światowy Dzień Meteorologii jest pamiątką powołania tej organizacji 23. marca 1950 roku. Ma ono na celu popularyzację nie tylko wiedzy z zakresu prognozowania pogody i jej monitorowania, ale również zwiększenia świadomości w zakresie zagrożeń pogodowych, zmian klimatu, oraz ochrony atmosfery i hydrosfery. Hasłem tegorocznego święta jest „Przyszłość pogody, klimatu i wody dla pokoleń”
Przyszłość pogody, klimatu i wody dla pokoleń
Dzielimy jedną Ziemię, z jedną atmosferą i jednym oceanem. Nasza pogoda i klimat oraz obieg wody nie znają granic narodowych ani politycznych. Współpraca międzynarodowa jest niezbędna. Filozofia ta kieruje pracą światowej społeczności meteorologicznej od 1873 roku i będzie nam towarzyszyć w przekładaniu nauki na usługi dla społeczeństwa dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Światowy Dzień Meteorologii 2023 przypada w 150. rocznicę powstania WMO (Światowej Organizacji Meteorologicznej). Podkreśla przeszłe osiągnięcia, obecny postęp i przyszły potencjał – od telegrafów z końca XIX wieku i prognoz żeglugowych, po superkomputery i technologię kosmiczną.
Przez cały ten czas Narodowe Służby Meteorologiczne i Hydrologiczne pracowały przez całą dobę, aby zebrać i ujednolicić dane, które stanowią podstawę prognoz pogody, które obecnie uważamy za oczywiste. Historia wymiany danych WMO to niezwykła historia naukowej wizji, rozwoju technologicznego, a przede wszystkim unikalnego systemu współpracy w służbie społeczeństwu.
Rocznica służy również jako przypomnienie naszego zmieniającego się klimatu. Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna – poprzedniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej – została utworzona w 1873 roku w czasach, gdy zanieczyszczenia spowodowane działalnością przemysłową i działalnością człowieka miały swój początek.
W wyniku zatrzymywania ciepła przez gazy cieplarniane średnia temperatura na świecie jest obecnie o ponad 1°C wyższa niż 150 lat temu. Nasza pogoda jest bardziej ekstremalna, nasze oceany są cieplejsze i bardziej kwaśne, poziom mórz się podniósł, a lodowce i lód topnieją. Tempo zmian przyspiesza. Potrzebujemy pilnych działań już teraz, aby ograniczyć emisje i zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość przetrwania i rozwoju na naszej planecie.
Dobrą wiadomością jest to, że szybki postęp naukowy i technologiczny znacznie poprawił dokładność prognoz pogody i wczesne ostrzeganie ratujące życie. Duże zbiory danych są wymieniane swobodniej wśród szerszej społeczności niż kiedykolwiek wcześniej, dostępne są też nowe narzędzia, w tym uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja.
Poczyniono znaczne postępy w monitorowaniu, symulowaniu i prognozowaniu globalnego klimatu w celu wspierania procesu decyzyjnego.
Nasza pogoda, klimat i obieg wody będą w przyszłości inne niż w przeszłości. Prognozy pogody, klimatyczne i hydrologiczne pomogą nam stawić czoła związanym z tymi wyzwaniami i wykorzystać szanse.
Zmienny klimat, zmiana punktu widzenia
Zmienne warunki klimatyczne i coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, zmuszają wiele organizacji do zmiany swojego myślenia w zakresie zagrożeń pogodowych. Choć na pierwszy rzut oka, przynajmniej w Polsce, nie widać znacznego wzrostu ich ilości, to już teraz powinniśmy być na nie gotowi.
Zmiana ta wreszcie, choć bardzo powoli, dociera do państwowego instytutu meteorologicznego i rządu. Samorządy jeszcze bardzo niechętnie zmieniają swój punkt widzenia, nadal wychodząc z założenia, że obecne rozwiązania się sprawdzają. Można to porównać do zrobionej prowizoryczne instalacji elektrycznej – dopóki nie dojdzie do przeciążenia, sytuacja jest pod kontrolą. Kiedy jednak w końcu wybuchnie pożar, okazuje się, że można mu było zapobiec, choć nie byłoby to zajęcie na przysłowiowe pięć minut.
You must be logged in to post a comment.