Prognozy burzowe, garść informacji
Nasze Stowarzyszenie od początku swojej działalności, jeszcze sprzed czasów NGO, zajmuje się prognozowaniem burz. Osoby z nami współpracujące mają nawet po ponad 10 lat doświadczenia w meteorologii. Zrzeszamy pasjonatów, ale i studentów, czy dyplomowanych meteorologów i geografów. Wspólnymi siłami stworzyliśmy jako pierwsi w Polsce skalę potencjalnego zagrożenia burzowego, opartą o faktyczne zagrożenie, a nie tylko o kilka, orientacyjnych parametrów.
Przyjęta przez nas skala w prognozach burzowych jest oparta o tą, którą stosuje NWS w Stanach Zjednoczonych i jest bardziej miarodajna niż typowa, trzystopniowa skala „parametrowa”. Przyjęte przez nas kryteria łączą za równo prawdopodobieństwo, jak i siłę burz. Niskie prawdopodobieństwo gwałtownych burz oznaczać może obniżenie stopnia prognozy o jeden, ale nie zawsze tak się dzieje. Kilka umiarkowanych burz, lub długotrwały układ o niskiej sile są tak samo groźne jak jedna, gwałtowna burza. Skale oparte o konkretne wartości danego parametru nie mają możliwości dokładnego zobrazowania zagrożenia w takich sytuacjach. Dodatkowo modele pogodowe nie zawsze prognozują z wystarczającą dokładnością wiatr szkwałowy, prędkość wiatru związanego ze zjawiskami typu downburst, czy faktyczną sumę opadów. Sprawia to, że skale burzowe oparte o sztywne wartości zjawisk związanych z burzami są po prostu mało wiarygodne. Dodatkowo, zawieranie burz w konkretnych ramach ma służyć tylko i wyłącznie weryfikacji matematycznej, a nie faktycznemu ostrzeganiu.
Tak wygląda podsumowanie sprawdzalności prognoz za rok 2021:
Animację przygotował Jakub Lewandowski. W analizie wykorzystano dane IMGW-PIB. Dane zostały przetworzone.
Pięciostopniowa skala zagrożenia burzowego jest subiektywną oceną potencjalnego zagrożenia ze strony burz, uwzględniając ich siłę, podłoże synoptyczne i sytuację baryczną, czas trwania i prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Każdy z obszarów zawiera opis spodziewanych zjawisk, oraz ich przebiegu. Dodatkowo każda prognoza zawiera wstęp w postaci ogólnego zarysu sytuacji. Skala kolorystyczna dobrana jest tak, aby interpretacja potencjalnego zagrożenia była intuicyjna. Wszelkie wątpliwości powinny rozwiać poniższe grafiki:
Prognozy burzowe przedstawiają prognozowany stan w Polsce w przeciągu najwyżej 36 godzin. Publikowane są dzień przed w godzinach wieczornych i jeśli to konieczne, aktualizowane w dniu obowiązywania prognozy w godzinach przedpołudniowych. Są one jednak poglądowe – nie przedstawiają dokładnie miejsc, gdzie burze na pewno wystąpią. Do tego służy ogólnodostępna mapa burzowa na stronie głównej, oraz relacja live.
Burze są zjawiskami lokalnymi i mimo dogodnych warunków nie muszą wystąpić nad każdą miejscowością w obszarze prognozy. Dodatkowo prognoza uwzględnia zapas około 20-30 km w razie przesunięcia się frontu, lub większej niż zakładana rozbudowy układów burzowych.
Treści zawarte w powyższym komunikacie mogą być wykorzystywane na prawie cytatu, bądź przeredagowane dla potrzeb tekstu, lub materiału radiowego, telewizyjnego czy tekstowego. Prosimy jednak o podanie Sieci Obserwatorów Burz jako źródła informacji.
Spełniając jeden ze swoich celów statutowych, jakim jest rzetelne, niezwłoczne i nieograniczone informowanie w miarę posiadanych możliwości o stanie atmosfery i o zagrożeniach pogodowych wierzymy, że działamy fair wobec naszych odbiorców, oraz mediów. Wyrażamy również nadzieję, że i Państwo zagrają fair i zastosują się do naszego apelu o wskazanie źródła powyższych informacji.
Z wyrazami szacunku,
Biuro Prasowe Stowarzyszenia
Sieć Obserwatorów Burz
You must be logged in to post a comment.