Prognoza tygodniowa od 9.12.2024 do 15.12.2024
Nadchodzący tydzień zapewni nam całą gamę pogodową, jakiej możemy spodziewać się w grudniu. Pierwsze dni zaczną się pochmurnie i przyniosą nam opady deszczu i śniegu, jednak w środku tygodnia możemy liczyć na liczne rozpogodzenia i dużo słońca. Pod koniec, na weekend wróci znów nieco bardziej chłodna i ponura aura z opadami. Co dokładnie czeka nas w poszczególne dni? Więcej szczegółów w naszej prognozie na nadchodzący tydzień.
Poniedziałek upłynie nam pod znakiem chmur i opadów. W nocy i o poranku deszcz padać będzie na północ i na wschodzie kraju, a koło południa spodziewamy się go już głównie w centrum i na południu. W godzinach wieczornych i w nocy z poniedziałku na wtorek na południu Polski opady deszczu przejdą w śnieg. Rano niemal na całym obszarze kraju spodziewamy się 2-3 stopni powyżej zera, jedynie w górach termometry pokażą od 2 do 4 stopni na minusie. Najcieplej będzie na północy, wzdłuż wybrzeża Bałtyku, gdzie temperatura może lokalnie sięgać nawet 5 stopni Celsjusza. Sytuacja w ciągu dnia w zasadzie pozostanie bez zmian, jedynie na Ziemi Lubuskiej i miejscami na Podkarpaciu możemy liczyć na wzrost temperatury do 3-4 stopni Celsjusza i lekkie ocieplenie w górach gdzie słupki rtęci oscylować będą w okolicach od -1 do 0 stopni.
Wtorek będzie dniem bardziej przypominającym późną jesień, Polska znajdzie się w zasięgu rozpadającego się niżu z centrum nad Ukrainą oraz w zasięgu rozbudowanego i zgniłego wyżu nad Wielką Brytanią. Do Polski powoli napływać będzie chłodna masa powietrza ze wschodu kontynentu, przynosząc lokalne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu marznącego na południu kraju, obejmując swoim zasięgiem głównie woj. podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz południe opolskiego i dolnośląskiego. Warunki na drogach będą ciężkie i należy przygotować się na utrudnienia komunikacyjne. Opady mieszane, marznące i opady śniegu pojawić się również mogą lokalnie w centrum kraju, ale ich intensywność będzie mała. Opady nie będą szczególnie silne, ale przez cały dzień spaść może do 5-7 mm opadu (czyli około 5 cm śniegu). Poranek będzie cieplejszy niż środek dnia, rano najchłodniej będzie w centrum i na wschodzie kraju z temperaturami od 0 do -2 stopni, na pozostałym obszarze będzie lekko powyżej 0. W dzień wraz z napływem chłodnej masy ze wschodu temperatura spadnie, jedynymi województwami z temperaturami powyżej zera będą pomorskie, zachodniopomorskie oraz lubuskie. Noc z wtorku na środę będzie mroźna na obszarach górskich, lokalne „mrozowiska” mogą liczyć na spadki temperatury nawet do -10 stopni, na pozostałym obszarze do około -2 stopni, w zachodniopomorskim i pomorskim przez całą noc będzie na plusie, nawet do 4 stopni. Zachmurzenie przez cały dzień będzie całkowite z możliwymi pojedynczymi przejaśnieniami, wiatr z północy i północnego wschodu, słaby.
Od godzin porannych środa przynosić będzie opady śniegu na południowym- wschodzie kraju W godzinach porannych z północnego – wschodu do Polski wkroczy strefa opadów śniegu, która przetoczy się przez całe południe kraju. Poza wspomnianą strefą spodziewamy się także lokalnych przelotnych opadów śniegu. Na południu wieczorem wystąpi marznąca mgła. W całym kraju będzie zimno – najcieplej na Pomorzu, gdzie możemy spodziewać się około 3-4 stopni, zaś najzimniej na południowym wschodzie – parę stopni poniżej zera. Noc będzie mroźna i w prawie całym kraju odnotujemy temperatury ujemne.
W czwartek aura na przeważającym obszarze kraju nie zaskoczy nas niczym szczególnym. Od rana w niemalże całym kraju spokojnie, jednak z przewagą chmur piętra wysokiego z lokalnie pojawiającymi się przejaśnieniami. Jedynie na krańcach wschodniej Polski, podlegającej wędrującemu przez centrum Rosji, płytkiemu niżowi, mogą pojawić się symboliczne, bardzo punktowe opady śniegu. Tam też w ciągu dnia nasilona będzie prędkość wiatru, który w porywach może dochodzić do 50 km/h. Temperatury w ciągu dnia od 3/4 kresek na północy, przez 2 stopnie w centrum, na zachodzie i częściowo na południu, do -2/0 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich oraz w górach. Wieczorem od północy będą postępować już konkretne rozpogodzenia, które nocą obejmą niemalże całym kraj z wyjątkiem województw południowej Polski. To przyczyni się do występowania ujemnych temperatur, które ukształtują się na poziomie od -1/-4 stopni Celsjusza na południu, zachodzie, a także w centrum i na północy, do nawet -5/-8 kresek w górach oraz w pasie wschodniej części kraju.
Piątek to już kontynuacja wyżowej, bezchmurnej, pełnej słońca i niższych temperatur pogody. W ciągu dnia wartości na termometrach nie wskażą więcej niż 0/2 stopnie Celsjusza, zaś na krańcach wschodnich wystąpi całodobowy mróz. Doba będzie na ogół spokojna.
Sobota powita nas słonecznie, ale z biegiem dnia chmur zacznie przybywać. Mimo to nie spodziewamy się żadnych opadów, jedynie w nocy z soboty na niedzielę może popadać śnieg w okolicy Szczecina. Za sprawą bezchmurnego nieba i chłodnej masy powietrza, czeka nas mroźny poranek. W przeważającej części kraju temperatura wahać się będzie od -4 do -3 stopni Celsjusza. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie nieco cieplej, od -2 do -1 stopnia, za to na południowych wschodzie spodziewamy się nawet do -6 stopni na nizinach i do -11 kresek w górach. W ciągu dnia termometry w kraju przeważnie wskazywać będą 1-2 stopnie Celsjusza na plusie, ale na północnym wschodzie i przy wschodniej granicy może utrzymywać się lekki mróz. Najchłodniej będzie w górach, gdzie słupki rtęci pokażą maksymalnie -2 stopnie – tu dodatkowo temperaturę odczuwalną może obniżać wiatr dochodzący do 60 km/h.
Niedziela pochmurna, ale tym razem pojawią się także opady. Na południu i wschodzie dominować będą opady śniegu, a w centrum i na północy deszczu. Spodziewamy się raczej kilku rozbitych stref opadowych o raczej słabym natężeniu i często o lokalnym zasięgu. Poranek mroźny będzie w centrum, w górach i na wschodzie kraju, tam lokalnie do -3 stopni Celsjusza, a w górach nawet do -6 kresek. Na zachodzie możemy liczyć na 1-2 stopnie na plusie. W ciągu dnia niemal w całym kraju temperatura wyrówna się do podobnego poziomu i oscylować będzie między 1 a 2 kreskami powyżej zera. Chłodniej może być jedynie w górach, gdzie utrzyma się lekki mróz na poziomie od -1 do -2 stopni.
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.