Prognoza tygodniowa od 9.05.2022 do 15.05.2022
Po burzowych i dość dynamicznych dniach, czeka nas chwila oddechu. Pogoda uspokoi się, a na termometrach zobaczymy umiarkowane do wysokich wartości. Czeka nas pierwszy powiew lata, jednak tą sielankę już w połowie tygodnia przerwie kolejna porcja dynamicznej pogody. Czeka nas silny wiatr, a w czwartek miejscami najpewniej dość silne burze. Mimo miejscami ponad dwudziestu stopni w ciągu dnia, nocami nadal występować będą lokalne spadki temperatur poniżej 10 stopni. Przymrozki jednak nie powinny występować, a przynajmniej poza wyżynami i górami. Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie tygodniowej.
Poniedziałek będzie dość pogodny w niemal całym kraju. Jedynie na południu spodziewamy się większej ilości chmur, z których lokalnie, szczególnie w górach, może przelotnie popadać, a nawet zagrzmieć. Dodatkowo w centrum i na północy pojawi się sporo niegroźnych chmur piętra wysokiego. W nocy jeszcze mniej chmur – utrzymywać się będą praktycznie tylko w górach. Nie będzie jednak z nich padać. Nad ranem zachmurzenie wzrośnie na północnym zachodzie. W większości kraju będzie to również dość ciepły dzień. Najchłodniej poniedziałek zapowiada się na północnym wschodzie – tam do 12-13 stopni, podobnie nad Zatoką Gdańską. Około 15-16 wskażą termometry na Lubelszczyźnie, Pomorzu Gdańskim i w centrum. Do 17-18 stopni zanotujemy na południu, oraz w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim. Maksymalnie do 19-20 stopni termometry wskażą na Ziemi Lubuskiej. W nocy najcieplej będzie na Górnym Śląsku – lokalnie do 10-11 stopni. Również około 10 kresek zanotujemy na Ziemi Lubuskiej. W całej południowej, zachodniej i centralnej Polsce około 7-8 stopni, na wschodzie i północy 6-7.
Wtorek minie w kraju pod znakiem wyżowej, spokojnej aury. Początkowo dominować będzie bezchmurne niebo a na termometrach w cieniu w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 16-17 stopni na wschodzie przez 18-20 w pasie centralnym po 21-24 stopnie na zachodzie. W nocy bez opadów a na termometrach 5-6 stopni na północnym – wschodzie, 9 na wschodzie, 11-12 w centrum. Im dalej na zachód, tym cieplej – przy granicy z Niemcami notować będziemy iście letnie temperatury – nawet do 19 kresek powyżej zera.
Środa będzie bardziej dynamiczna. Na północy pojawią się przelotne opady deszczu. Na termometrach kolejny ciepły dzień. Na krańcach północnych 18-19 stopni Celsjusza. Na Pojezierzu oraz północnym – wschodzie do 22 kresek. W centrum, na zachodzie i południu od 23 do 26 stopni Celsjusza. W nocy temperatura podzieli nasz kraj na chłodniejszą część północną (od 9 do 11 stopni Celsjusza) oraz cieplejszą południową i centralną (13-14 kresek powyżej zera). Padać będzie jedynie na północy. Nie powinny to być jednak opady intensywne.
Po względnym spokoju, jaki zapewniły nam pierwsze trzy dni tygodnia, czwartek w niemalże całym kraju przynieść może bardzo dynamiczną pogodę. Wszystko za sprawą układu niskiego ciśnienia wraz z przynależnym do niego chłodnym frontem atmosferycznym, na skutek przejścia, którego prognozowane jest wystąpienie dużego kontrastu termicznego, a w efekcie tego silnych burz. Zjawiska mają wystąpić głównie na zachodzie, w centrum, częściowo na południu, a także wschodzie Polski. Sytuacja jest rozwojowa i dość odległa, a dokładniejszych informacji dostarczymy wraz z prognozą burzową w kolejnych dniach. Podczas przechodzenia frontu wzrastać będzie prędkość wiatru, który w porywach może dochodzić do 70 km/h a podczas burz wartości te mogą zostać przekroczone.
Temperatury będą zróżnicowane – w najcieplejszym momencie dnia wyniosą od 23 do nawet 26 stopni Celsjusza na południowej połowie kraju, do tylko 16/18 kresek w części północnej, która będzie już pod wpływem chłodniejszej masy powietrza.
W Piątek nad aurą będzie panował już wyż, co zapewni większą ilość przejaśnień i mniej opadów. Przelotnych opadów deszczu spodziewać się można już tylko na południu kraju. Słonecznych chwil, choć nie będzie dużo, to jednak będą możliwe na terenie całej Polski i będą przeplatać się z raz większym, a raz mniejszym zachmurzeniem. Wiatr słaby i umiarkowany, szczególnie na północy jego prędkość może wzrastać do 40 km/h. Potem będzie też najchłodniejszym dniem tygodnia z wartościami do maksymalnie 15/18 kresek w części południowej Polski, do tylko 12/14 na pozostałym obszarze.
Sobota to kolejny dzień z przeważającym zachmurzeniem, które przeplatać będzie się z lokalnymi przejaśnieniami i opadami (głównie na północy kraju). Deszcz pojawi się na Pomorzu i w północno- wschodniej Polsce pojawi się już zaraz po wschodzie słońca i choć nie będzie intensywny, może utrzymywać się kilka godzin. Po południu spodziewamy się go również na północnym zachodzie i w centrum. Najwięcej słońca zobaczymy na południu i późnym wieczorem na Pomorzu. Dzień będzie ciepły, już od rana termometry pokażą od 10 stopni Celsjusza na Mazurach i Pomorzu, przez 14 stopni w centrum i na południu, po nawet 16 stopni na Dolnym Śląski i Opolszczyźnie. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 18-20 stopni w niemal całym kraju. Chłodniej będzie jedynie na północy i w górach gdzie spodziewamy się jedynie 12-14 stopni Celsjusza dodatkowo nad morzem mogą pojawić się też silne porywy wiatru.
Niedziela zapewni nam znacznie więcej słońca i dobrej pogody. W nocy i do południa przelotnie może popadać w południowo- wschodniej części kraju, a później z biegiem dnia pojedyncze komórki opadowe mogą pojawiać się również na północy – na Podlasiu i na Mazurach możliwe pojawienie się burz. Będzie nieco chłodniej niż w sobotę – o poranku spodziewamy się na północy i w górach jedynie 8-10 stopni, najcieplej będzie na południu, gdzie termometry wskażą 14 stopni Celsjusza. W południe zrobi się nieco cieplej, a temperatura sięgnie miejscami (głównie na południu) 18 stopni Celsjusza. W pozostałej części Polski 14-16 kresek, na północy i w górach 12. Najchłodniej w Tatrach i na Suwalszczyźnie, gdzie spodziewamy się jedynie 8-10 stopni Celsjusza.
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.