Prognoza tygodniowa od 27.09.2021 do 3.10.2021
Przełom września i października będzie powolnym okresem wejścia w jesień. Choć aurę zdominują niże i wędrujące fronty, to czekają nas dość przyjemne chwile ze słońcem i umiarkowanymi temperaturami. Nie spodziewamy się także wichur w rozpoczynającym się tygodniu. Będzie jednak sporo deszczu i chmur, zwłaszcza w okolicach wtorku i środy. Po szczegóły zapraszamy do naszej prognozy tygodniowej.
W poniedziałek Polska będzie podzielona na dwie strefy zachmurzenia – pogodny wschód i zdominowany przez chmury zachód. Z biegiem dnia również centrum będzie coraz bardziej pochmurne. Popołudniu w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Środkowym możliwe będą przelotne opady deszczu, dość intensywnie może padać również wieczorem w Sudetach i nad Zalewem Szczecińskim. Nad ranem opady obejmą większą część Pomorza Zachodniego, Dolnego Śląska i Opolszczyzny, oraz miejscami pojawią się na zachodzie Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej. Najcieplej będzie w dolinie Odry na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, oraz w centrum Wielkopolski – do 21 stopni. Na pozostałym obszarze wspomnianych regionów do 19-20 kresek na plusie, podobnie na Nizinie Szczecińskiej. Na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Środkowym, Ziemi Łódzkiej, oraz Górnym Śląsku i w Małopolsce 17-18 stopni, na wschód od linii Wisły 14-16 stopni. W nocy od 4-5 stopni na Suwalszczyźnie, przez 6 na Mazurach, Mazowszu i Lubelszczyźnie, 8 na Podkarpaciu, na Warmii, Kujawach i Żuławach, 10 w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Ziemię Łódzką po Małopolskę, 12 na Pomorzu Środkowym i Górnym Śląsku, po 14 w części zachodniej. Wiatr słaby, w dzień umiarkowany. Nad ranem na wschodzie kraju, oraz w górach możliwe będą przymrozki, miejscami pojawią się także mgły.
We wtorek, od strony Niemiec za sprawą frontu atmosferycznego napłynie do kraju strefa opadów oraz słabych lokalnych burz. Deszcz spodziewany jest na całym obszarze na zachód od linii Pomorze – Konin – Opolszczyzna. Wzdłuż Odry również najcieplej – od 17-18 stopni na Pomorzu Zachodnim po nawet 21 kresek powyżej zera na Dolnym Śląsku. W pasie centralnym od 14 do 16 stopni Celsjusza w najcieplejszym momencie dnia. Chłodniej na wschodzie – od 11 do 14 stopni. Odczuwalna temperatura będzie niższa na obszarach, nad którymi przechodzić będzie strefa zachmurzenia wraz z opadami. Noc dość ciepła – 8-10 stopni na wschodzie, 6-8 w centrum oraz nawet 12-14 kresek powyżej zera na terenie od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk. Właśnie tam w dalszym ciągu występować mogą przelotne opady deszczu.
Środa podobna do wtorku – opady (zwłaszcza w drugiej części dnia) pojawią się w województwach zachodnich. W całym kraju od 16 do 18 stopni Celsjusza. Chłodniejszym rejonem będzie północny – wschód Polski, tam spodziewamy się maksymalnie 14 kresek powyżej zera. W centrum i na południu najwięcej przejaśnień. W nocy strefa opadów przemieszczać się będzie od zachodniej granicy w kierunku centrum. Na południu i zachodzie kraju od 12 do 14 kresek powyżej zera. W centrum i na północnym – wschodzie od 9 do 11 stopni Celsjusza.
W czwartek, wczesnym rankiem, należy spodziewać się opadów deszczu związanych z przechodzącym frontem atmosferycznym w całym pasie centralnej Polski. Strefa słabych/umiarkowanych opadów w ciągu kolejnych godzin, będzie przesuwać się w kierunku wschodniej części Polski a następnie jej krańców, sukcesywnie jednak słabnąć. Do godzin późnopopołudniowych wygasający front powinien całkowicie opuścić teren naszego kraju.
Temperatury na zachodzie, w centrum, na północy oraz południu dobiją do maksymalnie 12/15 stopni Celsjusza. Chłodniej jedynie w pasie województw wschodnich, tam tylko 7/10 kresek.
Piątek przyniesie poprawę pogody i niemalże bez opadową aurę na przeważającym obszarze kraju. W pierwszej części dnia, przelotnie padać może jedynie na północnym-wschodzie. W pozostałej części Polski zachmurzenie będzie umiarkowane, co w efekcie przyniesie dość wiele chwil ze słońcem i większymi przejaśnieniami.
Temperatury również wskażą wartości ciut wyższe aniżeli w dzień poprzedzający. W pasie wschodniej Polski oraz na północy słupki rtęci wzrosną do 14/16 stopni, natomiast mieszkańcy południa oraz zachodu mogą liczyć na wartości dochodzące do 17/19 kresek powyżej zera.
Sobota zapowiada się pogodnie – słonecznie z niewielkim zachmurzeniem. Dopiero pod wieczór z zachodu nadciągną chmury – w okolicach Szczecina możliwe słabe opady deszczu. O poranku termometry pokażą od 8 stopni na wschodzie, przez 10 w centrum i na północy kraju po 12-13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. W południe temperatura wzrośnie. Najzimniej na wschodzie, tam 12 stopni – najcieplej na zachodzie w województwie lubuskim – tam ponad 20 stopni Celsjusza. W pasie od Wrocławia do Gdańska i w górach możliwe będą porywy wiatru przekraczające 60 km/h.
Niedziela pełna słońca będzie na wschodzie i południowym wschodzie. W centrum liczne przejaśnienia, a na zachodzie niebo zakryte będzie chmurami. Poranek chłodny, na wschodzie 8 stopni, w centrum 10, na zachodzie przy niemieckiej granicy do 12 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w całym kraju spodziewamy się 16-18 stopni, chłodniej będzie jedynie na wschodzie i w górach – tam 14 stopni powyżej zera.
You must be logged in to post a comment.