Prognoza tygodniowa od 24.03.2025 do 30.03.2025

Prognoza tygodniowa od 24.03.2025 do 30.03.2025
Po nieco chłodniejszym okresie, ponownie powracają bardziej wiosenne temperatury. W najbliższych dniach czeka nas jednak lekkie ochłodzenie. Dodatkowo noce nadal będą zimne, z przymrozkami, a miejscami z mrozami. Będzie też nieco więcej opadów, jednak nie widać długotrwałego, intensywnego i potrzebnego roślinom deszczu. Wraz z cieplejszymi masami powietrza, pojawią się kolejne, wiosenne burze. Gdzie najbliższe dni będą najcieplejsze, a gdzie nadal będzie chłodniej? W których regionach zagrzmi? Sprawdzamy w naszej prognozie tygodniowej.
W poniedziałek nad południowo-wschodnią częścią kraju znajdzie się płytki niż, który sprowadzi tam przelotne opady i możliwe lokalne, słabe burze. Deszcz może wystąpić także w Beskidach. W pozostałych regionach kraju bez opadów i z większą ilością rozpogodzeń, zwłaszcza na północnym zachodzie i północy. W nocy na ogół opady będą zanikać, jednak mogą nadal sporadycznie występować na krańcach południowo-wschodnich i południowo-zachodnich. Dodatkowo w pasie od Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur, przez Ziemię Łódzką, po Górny Śląsk, Małopolskę i Kielecczyznę możliwe będą mgły i zamglenia. Na termometrach zanotujemy od 4-6 stopni na północnym wschodzie, przez 8-10 w centrum i na Pomorzu Gdańskim, 12-14 na południu i zachodzie, do 14-16 stopni na południowym wschodzie, a lokalnie nawet do 17 kresek na plusie. W nocy im dalej na południe tym cieplej. Na północy i w centrum możliwe lokalne przymrozki, a na Pomorzu wschodnim i środkowym, Kujawach, Warmii, Mazurach i północy Mazowsza możliwy mróz do -2 stopni. W centrum od 1 do 3 stopni, a na południu od 5 do 8-9 kresek na plusie.
Wtorek rozpocznie się dość chłodno – w całej północnej części kraju zanotujemy przymrozki do -3 stopni Celsjusza, które wraz z nastaniem poranka szybko zostaną zastąpione przez ciepłą masę powietrza. Temperatura poszybuje do 15 stopni. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie lokalnie spodziewamy się ponad 16 stopni. Chłodniej będzie na wschód – krańce wschodnie i Suwalszczyzna doświadczy temperatur w zakresie 12 stopni Celsjusza. Na zachodzie i południu rozwinie się także płytka konwekcja, która przyniesie sporadyczne opady deszczu. Wieczorem aura jednak się zmieni – od północnego zachodu do kraju wkroczy strefa opadowa, która dotrze do pasa Gdańsk – Lubań około północy. Przyniesie ona lekki wiatr i sporadyczne opady.
Środa będzie chłodniejsza od wtorku, głównie dzięki oddziaływaniu wspomnianej wcześniej strefy opadowej. Na podgórzach o poranku nadal spodziewamy się lokalnych przymrozków, jednak w reszcie kraju termometry nie pokażą wartości ujemnych. Tuż po wschodzie słońca zacznie się robić ciepło – już o 10 będzie ponad 10 stopni w terenach, do których nie dotarły opady. Najcieplej będzie na południowym – wschodzie – do 15 stopni Celsjusza. W regionach, przez które przeszła strefa opadów atmosferycznych temperatura spadnie o parę stopni. W większości kraju spodziewamy się około 8-10 stopni Celsjusza. Wspomniana już strefa opadów zacznie słabnąć popołudniem i w pełni zaniknie do północy, zatrzymując swą trasę w pasie Kraków-Brześć.
W czwartek początkowo czeka nas więcej chmur, a na Mazowszu, oraz na południowym wschodzie, rozproszone opady. Z biegiem dnia będzie się bardziej rozpogadzać, a opady zanikną. W nocy w większości kraju dość pogodnie – nieco więcej chmur będzie na północy, oraz w górach. W całym kraju czekają nas temperatury w okolicach 10-13 stopni. Wyjątkiem będzie jedynie wąski pas wybrzeża, oraz Kielecczyzna i północ Opolszczyzny i Górnego Śląska, gdzie temperatury oscylować będą w przedziale od 8 do 10 stopni. W górach nieco chłodniej. Noc przyniesie temperatury w okolicach 0-2 stopni. Na południu i nad morzem do 4 stopni. Wszędzie poza wybrzeżem możliwe lokalne przymrozki, zwłaszcza w miejscach gdzie noc będzie bezchmurna.
Piątek będzie w większości kraju bezchmurny. Jedynie na północy, oraz na krańcach południowych w pierwszych godzinach dnia będzie nieco więcej chmur, które jednak będą się rozpraszać. Wieczorem i w nocy z południa nasunie się warstwa zachmurzenia, która nad ranem może dać lokalne opady w Karpatach. Dzień będzie jeszcze cieplejszy, z temperaturą maksymalną między 12 a 14 stopni. Na Żuławach Wiślanych i miejscami na Kaszubach nawet do 15-16 stopni na plusie. Nieznacznie chłodniej będzie w górach, na wyżynach, oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, tam nieco poniżej 12 stopni. Noc ponownie najcieplejsza będzie na południu z temperaturą od 4 do 6 stopni, miejscami do 7 kresek na plusie. Tam też nie przewidujemy przymrozków. W pozostałych regionach od 1 do 4 stopni.
Sobota na południu powita nas pochmurnym niebem, a z biegiem dnia zachmurzenie będzie rozszerzać się także w kierunku północnym aż obejmie cały nasz kraj. W godzinach popołudniowym na południu kraju możliwe będą przelotne opady deszczu, a późnym wieczorem mogą się pojawić także w pozostałej części kraju. O poranku termometry pokazywać będą 4-5 stopni Celsjusza. Miejscami, głównie na północy i południowym wschodzie, może być cieplej – nawet do 6-7 kresek na plusie. W ciągu dnia zrobi się znacznie cieplej, od 11-12 stopni na południu Dolnego Śląska i na pograniczu z Ukrainą, aż do 16-17 stopni w centrum i na północnym zachodzie.
W niedzielę Polska znajdzie się w centrum niżu, który przyniesie nam jeszcze więcej chmury i opady deszczu w całym kraju. Na południu i w województwie pomorskim możliwe będzie również pojawienie się burz. Mimo dość ciepłego poranka, który w całym kraju przyniesie nam od 6 do nawet 7-8 stopni Celsjusza (w województwie lubelskim będzie to nawet 10-11 kresek), za dnia spodziewamy się dość wyraźnego kontrastu termicznego. Najcieplej będzie na południowym wschodzie, gdzie w południe temperatura wzrośnie do 16-17 stopni. Najchłodniej za to zrobi się w pasie od Szczecina, wzdłuż zachodniej i południowej granicy, aż do Łodzi i Katowic, gdzie termometry wskazywać będą jedynie 7-8 stopni. Na północy kraju temperatura sięgnie od 10 do 12 kresek powyżej zera.
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.