Prognoza tygodniowa od 23.03.2020 do 29.03.2020
Pozostając pod wpływem wyżu który swoim zasięgiem obejmuje cały basen Morza Bałtyckiego przywitamy nowy tydzień.
Poniedziałek zjawi się nam z pogodą podobną do dnia poprzedniego – ze względu na małe zasoby wilgoci w troposferze nie będzie warunków do rozwoju chmur pietra wysokiego – przełoży się to na dość słoneczną pogodę. Mimo słońca nadal będzie dość chłodno od 0 stopni Celsjusza na wschodzie do 3-4 na zachodzie kraju. W górach możliwe mrozy nawet do -7 stopni Celsjusza. Wiatr na ogół niewielki – najsilniej powieje na południowym – wschodzie do 35 km/h. Niewielkich opadów śniegu spodziewamy się na krańcach południowych. W nocy na terenie całego kraju mróz do około 5-6 stopni Celsjusza. Przy gruncie oraz w górach możliwy jest spadek temperatury do nawet -10 stopni Celsjusza. Bez opadów.
Wtorek będzie… praktycznie identycznym dniem. W ciągu dnia bez opadów, temperatury od zera do maksymalnie 6 stopni Celsjusza na północnym – zachodzie. Po południu nastąpi ochłodzenie – już późnym popołudniem temperatura spadnie -1 stopnia praktycznie w całym kraju. W nocy ponownie od -3 stopni na terenach Pomorza Zachodniego do -6 na wschodzie. Przy gruncie oraz w górach możliwy jest spadek temperatury do nawet -10 stopni Celsjusza. Bez opadów.
W środę nasz kraj będzie pozostawał w dalszym ciągu pod wpływem rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia. W ciągu dnia nigdzie nie powinno padać. Przelotne opady deszczu możliwe będą jedynie na krańcach południowych, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie znikome. Silniejszych porywów wiatru spodziewamy się w południowej oraz centralnej Polsce, gdzie ich prędkość może dochodzić do 50 km/h. Dostępne wyliczenia modeli numerycznych przewidują występowanie niemal bezchmurnej aury na terenie całego kraju. Wzrost zachmurzenie będzie możliwy do zaobserwowania na południowym-wschodzie oraz południu Polski, gdzie w godzinach popołudniowych zacznie wkraczać strefa niskiego zachmurzenia warstwowego. Temperatura na przeważającym obszarze nie przekroczy 7-8 stopni Celsjusza. W nocy z środy na czwartek spodziewamy się spadków temperatury poniżej zera. W większości regionów termometry wskażą temperatury do -2 stopni. Największe spadki przewidujemy w górach, gdzie temperatura może spaść do -5 stopni Celsjusza.
W czwartek sytuacja baryczna nie ulegnie zmianie. Nieco silniejszych porywów wiatru należy spodziewać się we wschodniej oraz centralnej Polsce. Prędkość najsilniejszych porywów wiatru podobnie jak w środę będzie dochodzić do 50 km/h. W dalszym ciągu modele numeryczne nie przewidują nigdzie opadów deszczu. W czwartek musimy liczyć się z niewielkim wzrostem zachmurzenia. Będzie to głównie zachmurzenie piętra średniego oraz wysokiego, dlatego należy oczekiwać licznych rozpogodzeń. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą wartości od 7 do 11 stopni Celsjusza. Najcieplejsza aura będzie panowała w części północno-wschodniej kraju, natomiast najchłodniej będzie na zachodzie. W nocy nie spodziewamy się dużych spadków temperatury. Termometry w niemal całej Polsce wskażą temperatury powyżej 0.
Piątek będzie już wyraźnie cieplejszy. W ciągu dnia przeważać będzie zachmurzenie. Przejaśnienia pojawią się jedynie na krańcach południowo wschodnich. Termometry wskażą od 10 stopni na północy po 14- 15 stopni Celsjusza na południowym zachodzie kraju. Wiatr nie powinien być dokuczliwy, jednak podobnie jak w poprzednich dniach powiać może do około 50 km/h. Wieczorem na północnym zachodzie może powstać układ niskiego ciśnienia, a w raz z nim pojawią się opady deszczu.
W sobotę cała wschodnia ściana kraju zapowiada się pogodnie. W pozostałej części kraju zachmurzenie, a przelotne opady możliwe będą na północnym zachodzie i częściowo na północy. Nieco chłodniej – od 6 stopni na północy, przez 8 na zachodzie, w centrum i częściowo na południu po 14 na wschodzie. W ciągu dnia wiatr słaby i bardzo słaby.
Niedzielna pogoda kształtowana będzie przez kolejny układ wysokiego ciśnienia. Ogólnie sytuacja będzie bardzo podobna do soboty, z temperaturami od 6 stopni Celsjusza na północy po 14 stopni na wschodzie. Słabo popadać może na południowym wschodzie. Pojawić się może nieco więcej przejaśnień, a więc pojawią się chwile ze słońcem.
You must be logged in to post a comment.