Prognoza tygodniowa od 22.08.2022 do 28.08.2022
Końcówka sierpnia to kontynuacja burzowej i deszczowej aury, jednak z niższymi temperaturami, przynajmniej na początku tygodnia. Stopniowo będzie jednak coraz cieplej, od środy ponownie upalnie. Również nocami będzie bardzo ciepło – miejscami powyżej 20 stopni. Wiązać się z tą aurą będą jednak kolejne porcje chmur, opadów i burz. Dopiero koniec tygodnia przyniesie poprawę aury, jednak nadal będzie gorąco. Po stabilizacji, w niedzielę mogą powrócić burze. Gdzie spadnie najwięcej deszczu? W których regionach zobaczymy ponad 30 stopni? Po szczegóły zapraszamy do naszej prognozy tygodniowej.
W poniedziałek nad Polską nadal będzie zalegać sporo chmur. W pasie od Warmii i Pomorza Gdańskiego po Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską ulokowana będzie strefa deszczu, powoli przemieszczająca się na zachód. W centrum i na wschodzie, oraz na południu możliwe będą przelotne opady i burze, zwłaszcza w górach. Ponownie miejscami możliwe będą zalania. W nocy opady nadal będą obecne, choć słabsze i mniej liczne. Na wschodzie zacznie się także wyraźnie przejaśniać. W pasie opadów związanych z frontem temperatura będzie niższa – w linii od Dolnego Śląska po Pomorze Gdańskie i Warmię termometry wskażą od 14 do 18 stopni. Na krańcach zachodnich i północno zachodnich zanotujemy 20-22 stopnie, tyle samo na przedgórzach. We wschodniej i południowo wschodniej Polsce temperatura sięgnie przeważnie 24-27 stopni, miejscami do 28-29 kresek. W pobliżu linii Olsztyn-Bydgoszcz-Wrocław zanotujemy około 20-24 stopni. W nocy na zachodzie od 15 do 17 stopni, na wybrzeżu i wschodzie od 18 do 20 stopni.
We wtorek kontynuacja mokrej aury. Opady deszczu występować mogą praktyczni w całym kraju. Tych najbardziej intensywnych i związanych z burzami spodziewamy się w centralnej i wschodniej części kraju. Na zachodzie ponownie zdecydowanie chłodniej niż na wschodzie. Na termometrach od 21-23 stopni wzdłuż zachodniej granicy kraju przez 25-27 w pasie centralnym po nawet 30 stopni na wschodzie oraz na Mazowszu. Wiatr słaby, podczas przechodzenia burz porywisty. W nocy deszcz padać może na Pomorzu, Kujawach, Wielkopolsce praz na krańcach południowych kraju. W dalszym ciągu gorące noce od 14-15 stopni na zachodzie przez 17-18 w centrum i wschodzie. Lokalnie wystąpić może noc tropikalna (z temperaturami minimalnymi powyżej 20 stopni Celsjusza).
Środa będzie bardzo podobnym dniem. Opady pojawią się w całym kraju – dodatkowo wystąpić mogą burze – głównie we wschodniej oraz południowej Polsce. Ze względu na niezmieniający się układ, w którym wschód kraju pozostaje pod wpływem rozległego wyżu, przynoszącego gorące powietrze z południowego – wschodu, a na zachód Polski wpływ ma niż znajdujący się w okolicach Islandii zaciągający chłodniejsze masy powietrza z północy, wystąpi znaczna różnica temperatur. Na zachodzie do 23 stopni Celsjusza. Im dalej na wschód, tym cieplej – nawet do 31 kresek powyżej zera. W nocy opady powinny zanikać – pokropić może na krańcach południowo – zachodnich. Na termometrach w całym kraju 18-19 kresek powyżej zera.
W czwartek czeka nas dzień z przelotnymi opadami i możliwymi burzami. Najwięcej z nich może się pojawić w Tatrach oraz od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Kujawy. Nie wykluczone, że słabsze zjawiska konwekcyjne pojawią się na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Szczególną uwagę na pogodę zwracamy turystom, którzy planują górskie wycieczki. Pogodnie będzie na wschodzie, tam padać nie powinno. Na pozostałym obszarze kraju- przy zachodniej granicy i na Wybrzeżu także raczej bez opadów, ale z chmurami na niebie. Nocą opady możliwe będą na Dolnym Śląsku i lokalnie na Wybrzeżu. Na termometrach zobaczymy od 24 stopni na północy przez 24-26 na zachodzie i południu po 30- 32 na wschodzie Polski. Chłodniej jedynie w Tatrach i w Sudetach, 20-22 stopnie. Nocą niemal w całym kraju temperatura wyniesie 16-20 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Mazurach i tam będzie można mówić o nocy tropikalnej.
Piątek pogodny i słoneczny, jednak nie dotyczy do Sudetów i obszarów przy naszej zachodniej granicy – Tam już w nocy i o poranku znów spodziewamy się deszczu. Rano możliwe będą burze w górach, a wzdłuż doliny Odry i na zachodniej stronie wybrzeża Bałtyku spodziewamy się długotrwałych, umiarkowanych opadów. W południe sytuacja się nieco odwróci – przelotnie padać będzie w Sudetach (dodatkowo punktowe opady możliwe także w Tatrach), a na północy pojawią się ulewne opady deszczu i burze. Rano najchłodniej będzie na południu kraju i w województwie zachodniopomorskim, gdzie spodziewamy się 18-20 stopni. Najcieplej na Podlasiu, gdzie termometry wskażą 22 stopnie Celsjusza, tam też najcieplej będzie w ciągu dnia, gdzie temperatura wzrośnie do 30-31 stopni. W centrum kraju w południe termometry wskażą 27-28 stopni, a najchłodniej będzie tam, gdzie pojawiać się będą opady – na zachodzie i w górach – tam jedynie 22-24 stopnie.
Po mokrym tygodniu sobota zapowiada się dość pogodnie. Już od rana w niemal całym kraju powita nas bezchmurne niebo i słońce. Chmur i opadów spodziewamy się na chwilę obecną jedynie na zachodzie i w Sudetach. Po ciepłym poranku z temperaturą od 18 stopni w górach, po nawet 22 stopnie na północnym wschodzie, czeka nas równie ciepły dzień. W południe termometry wskazywać będą od 22-23 stopni w Tatrach i Karkonoszach, przez 25-26 stopni Celsjusza w górach i zachodzie po 28-29 na Pomorzu, Śląsku, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce, aż do 30-32 na Mazowszu i w Polsce północno wschodniej.
W niedzielę już od godzin nocnych w północno zachodniej części kraju mogą występować gwałtowne i nawalne opady deszczu, możliwe będą też nocne burze. Komórek konwekcyjnych będzie z biegiem dnia przybywać, a w południe cały obszar na zachód od linii Gdańsk – Kraków objęty będzie ulewnymi opadami i burzami – tam będzie też najchłodniej, jedyne 20-23 stopnie Celsjusza. Obszary na wschód od wspomnianej wcześniej linii, nie objęte opadami mogą spodziewać się kolejnego upalnego dnia, z temperaturą przekraczającą 30 stopni (najcieplej na północ od Warszawy, gdzie termometry wskażą 32 kreski).
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.