Prognoza tygodniowa od 2.08.2021 do 8.08.2021
Pierwszy tydzień sierpnia będzie na ogół spokojny i nieco chłodniejszy. Upały, którymi z jakiegoś powodu straszą polskie media, prędko do nas nie wrócą. Zamiast nich czeka nas tydzień z wysokimi, ale nadal dość przyjemnymi temperaturami. Spodziewamy się również okresów z deszczem, a nawet burzami, jednak nic nie wskazuje póki co na gwałtowny przebieg zjawisk. Opadów będzie jednak sporo – na południu i wschodzie w ciągu tygodnia może spaść przeszło 120 mm deszczu – to więcej niż wynosi miesięczna suma opadów dla sierpnia na Lubelszczyźnie! Noce zaczną się stawać coraz chłodniejsze, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju. Po szczegóły zapraszamy do naszej prognozy tygodniowej.
W poniedziałek będzie więcej słońca niż w niedzielę, a szanse na burze będą mniejsze. Lokalnie zagrzmieć i popadać może w niemal całym kraju, poza Kujawami, Wielkopolską i Ziemią Lubuską. Na wybrzeżu możliwe będą przelotne opady, miejscami dość intensywne, ale krótkotrwałe. W głębi kraju z kolei deszcz i ewentualne burze będą mogły łączyć się w większe klastry. Poza tym jednak będzie dużo rozpogodzeń, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Po zachodzie słońca zanikające opady występować będą jedynie na południowym wschodzie, z kolei na wybrzeżu nadal możliwy będzie przelotny deszcz. Na termometrach maksymalnie od 18 stopni na wybrzeżu do 22 na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach i Warmii. W nocy przeważnie koło 12-15 stopni, na południu i wybrzeżu około 18.
We wtorek dość spokojny dzień – opady możliwe tylko na krańcach północnych oraz na południu kraju. Termometry wskażą od 18-19 stopni na wybrzeżu przez 20-21 na Południu oraz na Podlasiu i na Warmii i Mazurach do 23 w pasie centralnym i na wschodzie. Na południu możliwe również słabe burze. W nocy dalsze opady możliwe są na południu kraju. Jednak tam też najcieplej – 15-16 stopni Celsjusza. W centrum 15 a na północy 11-12 kresek powyżej zera.
W środę przelotne opady i burze możliwe praktycznie w całym kraju. Pomiędzy kolejnymi partiami deszczu pojawią się przejaśnienia. Nieco cieplej – od 20-21 stopni w województwach południowo – wschodnich oraz w okolicach Trójmiasta przez 22-23 w centrum, na ścianie wschodniej oraz na południu po 25-26 stopni w Wielkopolsce, Zachodniopomorskim oraz w Lubuskim. Noc w większości pogodna i bez opadów – te pojawią się jedynie w okolicach Bydgoszczy, Szczecina i Poznania. W całym kraju na termometrach obserwować będzie można 14-16 stopni Celsjusza.
Czwartek przyniesie kolejną porcję przelotnych opadów i burz. Rozproszona konwekcja będzie najbardziej prawdopodobna w górach, oraz w pasie od Górnego Śląska po Mazury i Podlasie. Przelotnie padać i grzmieć może jednak w całym kraju. Poza opadami powinno być na ogół pogodnie. W nocy do południowej Polski wkroczy większa strefa opadów, która utrzyma się miejscami do soboty, zwłaszcza na południowym wschodzie. Temperatura sięgnie maksymalnie od 17 stopni na Podhalu, przez 22 w centrum i na wschodzie, po 24-25 na zachodzie kraju. W nocy od 15 stopni na Mazurach i Suwalszczyźnie po 17-18 na południowym wschodzie.
W piątek wejdziemy z silnymi opadami na południu kraju, które stopniowo będą wędrować na północ wzdłuż wschodnich granic Polski. Możliwy będzie tam rozwój dość silnych burz, lub intensywnych, długotrwałych opadów deszczu. Więcej szczegółów poznamy w połowie tygodnia. Dodatkowo grzmieć może także na zachodzie, jednak tam spodziewamy się raczej lokalnych, rozproszonych i słabych burz. Wieczorem burze zanikną, jednak silny deszcz na wschodzie pozostanie. Termometry wskażą od 18-19 stopni na wschodzie po 25 w Wielkopolsce. Noc będzie już bardziej wyrównana termicznie – zanotujemy nad ranem od 15 stopni na Nizinie Szczecińskiej po 17 na Żuławach i w części wschodniej kraju.
Sobota upłynie pod znakiem podziału naszego kraju pod względem pogody. O ile w zachodniej połowie zalegać będzie sporo chmur i miejscami pojawią się przelotne opady, tak na wschodzie, gdzie swoją obecność zaznaczać będzie niż, może grzmieć i padać. Miejscami możliwe będą też silniejsze porywy wiatru. Szansa na nieco więcej słońca pojawi się późnym popołudniem na północy i częściowo na zachodzie. W nocy może nadal przelotnie padać w woj. warmińsko- mazurskim i na Podlasiu. Na termometrach maksymalnie 26- 27 stopni Celsjusza w Wielkopolsce przez około 24 na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku po 22- 23 stopnie na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podlasiu. Chłodniej będzie w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze po Lubelszczyznę – do 20 stopni Celsjusza. W nocy na termometrach 14- 18 stopni Celsjusza.
Ostatni dzień tygodnia to kolejne opady. Z zachodu na wschód dość szybko wędrować będzie kolejny front atmosferyczny niosący opady i być może kolejne silniejsze burze. Tuż przed frontem i zaraz za nim pojawiać się będą przejaśnienia Najcieplej będzie na zachodzie – do 26 stopni. Im dalej na wschód, tym chłodniej. W centrum i na południowym wschodzie termometry pokażą 24 stopnie, a na wschodzie i północy, od 20 do 22 stopni. W nocy na termometrach od 14 do 20 stopni. Najchłodniej będzie w pasie centralnym od Pomorza po Małopolskę.
You must be logged in to post a comment.