Prognoza tygodniowa od 03.02.2025 do 09.02.2025
Luty rozpoczyna się większym ochłodzeniem i kolejne dni nie przyniosą większych zmian. Rozbudowujące się pole wyżowe sprawi, że napływać będzie do nas w dalszym ciągu chłodne powietrze ze wschodu, a opadów będzie na ogół niewiele. Czy jest to zapowiedź mroźnego, zimowego lutego? Czy zima wreszcie da o sobie znać? Sprawdzamy w naszej prognozie tygodniowej.
Poniedziałek w całym kraju upłynie pod znakiem zmiennego zachmurzenia. Dodatkowo możliwe będą okresowe słabe opady w południowo wschodniej części kraju. Najwięcej rozpogodzeń będzie na zachodzie kraju, choć i tam nie zabranie chmur. Na termometrach zanotujemy maksymalnie od 3-4 stopni na wybrzeżu i na zachodzie, przez 2-3 stopnie w centrum, po -1/1 na wschodzie kraju. W nocy w niemal całym kraju temperatura spadnie w okolice -1/-3 stopni. Jedynie na wybrzeżu i Żuławach Wiślanych będzie w okolicach 1 stopnia.
Wtorek rozpoczniemy ujemnymi temperaturami w całym kraju o poranku, najchłodniej będzie w centrum i na południu kraju, do -5 stopni, na Podhalu do -10 stopni (w lokalnych mrozowiskach mniej), na pozostałym obszarze od -4 do -1 stopni. Na południu możliwe są poranne marznące mgły, na północnym wschodzie słabe opady śniegu. W dzień poranne mgły i zamglenia wraz z chmurami piętra niskiego będą ustępować, ale na zachodzie, w centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie całkowite i duże utrzymywać się będzie przez cały dzień (podobnie ze słabymi opadami śniegu na krańcach wschodnich). W dzień w całym kraju od 0 stopni do +3, najcieplej w dolinie środkowej Odry (opolskie i dolnośląskie) gdzie termometry wskażą do +5 stopni. Temperatura po zachodzie słońca będzie szybko spadać w miejscach, gdzie zachmurzenie będzie małe lub wcale go nie będzie. Wiatr słaby oraz cisza, ciśnienie 1030 hPa i będzie bardzo powoli rosnąć.
Środowy poranek ponownie przywitamy marznącymi mgłami i zamgleniami na wschodzie, na południu kraju prognozowane są spadki temperatury o poranku do -6 stopni, w kotlinach nawet do -10 stopni. W dzień na ogół pogodnie, zachmurzenie pojawi się na wschodzie kraju, z Niemiec nad zachodnią, północną i centralną Polskę popołudniu wkroczy strefa opadów deszczu, które wieczorem przejdą w opady marznące oraz śniegu i obejmą swoim zasięgiem południe i wschód kraju. Temperatura w dzień w całym kraju dodatnia, od 4 stopni na wschodzie, przez 6 stopni w centrum i zachodzie kraju, do 7 stopni na południu. Wiatr słaby, zmienny, rano z południa, wraz z przebiegiem dnia stopniowo jego prędkość wzrośnie do 10-15 km/h i zmieni kierunek na zachodni i północnozachodni.
Czwartek przyniesie sporo chmur na niebie. Ponadto od północnego- wschodu po południowy- zachód występować będzie strefa słabych, przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami śniegu. Nie można także wykluczyć opadów krupy śnieżnej. Wieczorem na północy pojawią się przejaśnienia. Strefa słabych opadów, głównie śniegu wędrować będzie w godzinach nocnych przez Centralną Polskę. Kolejne przejaśnienia mogą się pojawić na wschodzie kraju. Termometry pokażą tego dnia do 6 stopni na północy, do 4 kresek powyżej zera na zachodzie i południowym- zachodzie, na południu i południowym- wschodzie do 2 kresek powyżej zera, a w górach mróz do -2 stopni Celsjusza. W nocy mróz do -2 stopni pojawi się na zachodzie, na Ziemi Lubuskiej, w rejonach górskich, a także na wschodzie, gdzie temperatura może spaść do -4 stopni Celsjusza. W górach od -2 do -4 stopni. Na pozostałym obszarze kraju około 0 stopni Celsjusza.
Piątek to występujące słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu na zachodzie kraju. Od wschodu ku centrum kraju występować będą lokalne, punktowe przejaśnienia. Wieczorem i w nocy słaby śnieg możliwy będzie na Dolnym Śląsku, a także na Ziemi Lubuskiej czy częściowo w Wielkopolsce. Na pozostałym obszarze kraju bez opadów, z możliwymi przejaśnieniami. Termometry wskażą tego dnia 2-4 stopnie na południowym- zachodzie, zachodzie oraz na północy kraju. Do 2 stopni wskażą termometry na południu, w górach trzymać będzie słaby mróz. Im dalej na wschód, tym chłodniej, W centrum i na wschodzie zobaczymy tam około 0 stopni Celsjusza. W nocy na zachodzie i północy termometry pokażą do -2 stopni, w centrum i na wschodzie do -4 stopni, natomiast na południu, zwłaszcza w górach do -6/-8 stopni Celsjusza. Lokalnie może być chłodniej.
Weekend będzie termicznie podobny do poprzednich dni, jednak zanotujemy nieco mniej chmur i opadów. W sobotę rozproszone opady śniegu i lokalnie deszczu ze śniegiem pojawią się początkowo na północy kraju, a wieczorem i w nocy na południu. Zachmurzenie będzie na zmienne, na ogół duże i całkowite, choć chwil ze słońcem nie zabraknie. Na termometrach zanotujemy od 5 stopni na południowym zachodzie, 3-4 na południu i zachodzie, 2 w centrum, do 0 na wschodzie. W nocy wszędzie lekki mróz – od 0 do -3 stopni. Lokalnie temperatura może być niższa.
W niedzielę więcej chmur, zwłaszcza w centrum i na wschodzie. Dodatkowo od rana występować będą opady śniegu na południu Polski, które z biegiem dnia obejmą większość centrum i wschodu. Wieczorem i w nocy śnieg pojawi się także ba południowym zachodzie. Temperatura maksymalnie sięgnie od 2-3 stopni na zachodzie i wybrzeżu, 1 w centrum, po -1/0 na południu i wschodzie. W nocy od -1, lokalnie -2 na zachodzie i północy, po -3/-5 w centrum, na południu i wschodzie.
Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.
You must be logged in to post a comment.