Prognoza burzowa na noc z 24/25 i 25.05.2021
Czas obowiązywania: od 24.05.2021 21:00 CEST do 26.05.2021 08:00 CEST
W nocy z poniedziałku na wtorek, na południu Polski możliwe będzie pojawienie się burz, miejscami lepiej zorganizowanych. Ich rozwój związany będzie z nadejściem do Polski pofalowanego frontu atmosferycznego. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym ich rozwój będzie strefa zbieżności wiatru występująca przed wspomnianym układem. Pierwsze burze mogą pojawić się już późnym wieczorem, a towarzyszyć im będą silny wiatr i punktowo intensywny opad deszczu. Największa szansa na wyładowania pojawi się jednak we wtorek w godzinach wczesno porannych (25.05).
W ciągu dnia z kolei spodziewać się należy także dość dynamicznej aury, szczególnie na południowym- wschodzie. To tam pojawią się najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz, w tym lokalnie gwałtownych. Modele sugerują pojawienie się superkomórek burzowych, opadów gradu czy możliwości pojawienia się przypadku trąby powietrznej. Rozwój burz, zwłaszcza tych gwałtowniejszych zależeć będzie od korelacji dobrych parametrów konwekcyjnych oraz dalszej wędrówki frontu i strefy zbieżności. Może się jednak okazać, że prognozowane podwyższone warunki konwekcyjne przesuną się bardziej na wschód. W obszarze SRD spodziewamy się intensywnych opadów deszczu czy porywistego wiatru pochodzenia konwekcyjnego. Na pozostałym obszarze zjawiska burzowe będą słabsze i rozproszone. Grzmieć może już przed południem.
Uwaga, prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze spodziewane są najgwałtowniejsze zjawiska, których spodziewamy się we wtorek (25.05). Burze mogą organizować się w większe struktury konwekcyjne niosące silne porywy wiatru, intensywny opad deszczu czy większego gradu. Także tutaj modele sugerują pojawienie się superkomórek burzowych oraz możliwości pojawienia się trąby powietrznej. Zjawiska konwekcyjne będą mogły powodować szkody, głównie wiatrowe, a lokalnie zalania i podtopienia.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Prognozowane burze punktowo mogą być nieco silniejsze. Część z nich może być gwałtowna. Szczególnie przyglądać się będziemy, możliwemu układowi burzowemu, którego wejścia spodziewamy się w drugiej części nocy/wczesnym rankiem od strony Naszych południowych sąsiadów. W zależności od tego, w jakiej formie wspomniana formacja dotrze w południowe regiony kraju, jej głównym zagrożeniem mogą być lokalnie intensywne opady deszczu oraz silny i porywisty wiatr. Możliwość pojawienia się superkomórek będzie stosunkowo niska ale nie można jej wykluczyć
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Burze w obszarze prognozy będą najwyżej umiarkowanej siły. Spodziewamy się pojawienia rozproszonych komórek burzowych z przelotnym opadem deszczu oraz możliwym gradem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.