Prognoza burzowa na noc z 13/14.04.2024
W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad Szwecji. Wieczorem i w nocy z północnego zachodu na wschód kraju wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. W jego obrębie pojawią się korzystne warunki do inicjacji umiarkowanej konwekcji. Objawi się ona głównie poprzez powstanie rozproszonych komórek opadowych i chmur kłębiastych. Niewykluczone że będą one miały tendencję do organizacji i generowania wyładowań. Odpowiednie warunki dynamiczne stworzą dogodne podłoże do powstania miejscami umiarkowanych burz, w tym superkomórek. Nie wykluczamy także układu liniowego z racji zwiększonego przepływu powietrza w dolnej i środkowej części atmosfery.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Wyznaczony obszar będzie najbardziej narażony na nocne burze. Choć większość z nich powinna być dość słaba, to nie wykluczone, że połączą się w większy, liniowy układ. To również tutaj, na północy Polski, spodziewamy się największych szans na powstanie superkomórek, czy ogólnie samych burz. Głównym zagrożeniem będą punktowo silne opady deszczu, oraz porywy wiatru do 70 – 75 km/h. W sytuacji utworzenia się superkomórki i/lub układu liniowego porywy osiągać mogą do 80 km/h, lokalnie nie wykluczone więcej. W mniejszym stopniu możliwy jest opad drobnego gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Region ten również może spodziewać się nocnych burz. Wyładowania będą jednak mniej liczne, rozproszone i zazwyczaj w fazie zaniku. Z komórkami związane będą miejscami silne porywy wiatru, oraz intensywny deszcz.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.