Prognoza burzowa na dzień 7.06.2020 i noc z 7/8.2020
Czas obowiązywania: od 7.06.2020 10:00 CEST do 8.06.2020 4:00 CEST
Polska w niedzielę ponownie będzie podzielona na dwie strefy pogodowe – zachód i północ będące w zasięgu chłodniejszej masy powietrza, chmur i miejscami przelotnych opadów, oraz południe, centrum i wschód, objęte cieplejszą, zasobną w wilgoć i burze masą powietrza. Obie oddzielone będą frontem ciepłym, powoli napierającym na zachód. Na jego linii formować się mogą lokalne zaburzenia, poprawiające warunki konwekcyjne. Największe na to szanse będą w centralnej i północno-wschodniej części kraju, oraz w mniejszym stopniu na południu Polski. Dodatkowo oddziaływać na nasz kraj będzie zatoka niskiego ciśnienia z ośrodkiem centralnym nad wschodnią Austrią. Burze wystąpią niemal w całości wewnątrz ciepłej masy za frontem atmosferycznym. W środowisku wspomnianej wilgotnej i rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, dojdzie do rozwoju licznych burz, łączących się w większe klastry i układy wielokomórkowe. Z kolei niże na linii frontu mogą tworzyć lokalne linie zbieżności, na których z kolei mogą formować się linie szkwałowe, w tym wbudowane w większe układy. Pierwsze burze pojawią się najpewniej na południu kraju i stopniowo będą przemieszczać się, jak i nadbudowywać na północny wschód. Możliwe jest powstanie układów training storms, czyli serii burz idących jedna za drugą. W takiej sytuacji poważnym zagrożeniem staną się długotrwałe, intensywne opady deszczu, powodujące liczne zalania i podtopienia. Dodatkowo burze mogą miejscami mieć gwałtowny przebieg – nieść silny wiatr, liczne wyładowania i znacznych rozmiarów grad. Spodziewamy się kilku dobrze zorganizowanych superkomórek burzowych. Istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
Na południo regionu pierwsze burze będą możliwe jeszcze przed południem. Stopniowo burze będą przemieszczać się i rozbudowywać na północny wschód. Głównie w pasie od Ziemi Łódzkiej po Mazury i Podlasie spodziewamy się szczególnie silnych burz, w wielu miejscach z gradem i intensywnymi opadami deszczu. W przypadku powstania linii konwekcyjnych (układów training storms), możliwe są długotrwałe, intensywne opady powodujące w wielu miejscach zalania. Niektóre z komórek, zwłaszcza superkomórki, mogą nieść ze sobą tak intensywne opady, że w czasie tylko jednej burzy spaść może niemal cała, czerwcowa norma opadu. Dodatkowo grad może osiągać znaczne rozmiary, miejscami przekraczając 3 cm średnicy. Istnieje też zagrożenie trąbą powietrzną, zwłaszcza z wyizolowanych burz, nie związanych w większym układzie. Zagrożenie stanowić może też silny wiatr, niezwiązany z trąbami powietrznymi.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Prawdopodobieństwo burz będzie tu umiarkowane, podobnie same burze, choć pojedyncze komórki mogą być dość silne. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr. W mniejszym stopniu we znaki da się grad. Nie można całkowicie wykluczyć możliwości powstania trąby powietrznej, jednak szanse na wystąpienie tego zjawiska będą znikome. Co więcej, znaczna część burz powinna być krótkotrwała, choć formować się mogą już w godzinach rannych, a miejscami zanikną dopiero wieczorem lub w nocy. W późniejszej części dnia ich obecność ograniczy się do pojedynczych wyładowań, głównie wbudowanych w strefę opadów.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Poza porannymi burzami na południu obszaru, reszta dnia powinna pozostać wolna od wyładowań. Może się jednak zdarzyć tak, że pod koniec dnia, lub nawet po zachodzie słońca, zanikające układy burzowe wkroczą nad Warmię, Kujawy lub środkową Wielkopolskę. Główne zagrożenia z nimi związane to intensywne, miejscami długotrwałe opady deszczu i wyładowania doziemne. Lokalnie może też mocniej powiać, jednak nie przewidujemy poważnych, ani licznych szkód związanych z tymi zjawiskami.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.